Mahya Yayınları işe biraz farklı başladı!

Yayınevlerine bir yenisi eklendi: Mahya Yayıncılık. Açılış programında Prof. Abdülhamid A. Ebu Süleyman’ın da bir konferansı vardı..

Mahya Yayınları işe biraz farklı başladı!

Mahya Yayınları’nın hikâyesi bundan tam 25 yıl öncesine dayanıyor. Bunu, kitaplarını artık Mahya Yayınları’nda göreceğimiz Prof. Dr. Bekir Karlığa’dan öğreniyoruz.

Karlığa, o yıllarda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde asistanlık yapmakta olan Nihat Ergin’in daveti ile bir sohbete gider. Mahmut Kaya, Necip Taylan, Ahmet Selamet, Erdoğan Ertürk gibi isimlerin olduğu bu sohbet, zamanla bir dost meclisine dönüşür. Aynı yıl, grup hem sohbet etmek hem de dinlenmek üzere Kırklareli’ndeki Mahya Dağı’na gezintiye çıkarlar. Burada sabaha kadar konuşan, fikirlerini tartışmaya açan, bir yandan da dağın manzarasını seyretmeye doyamayan grup, bu gezintiyi bir adet haline getirir.Mahya Yayıncılık

Mahya Dağı’nda başlayan samimî sohbetlerde kayıt yasak

Bu gezilerin 28 Şubat dönemini de, 11 Eylül’ü de tartışmışlığı var. Bunun yanında sanattan, felsefeden, mekândan, ülkeyi bekleyen tehlikelerden, kısacası insanı ilgilendiren her şeyden konuşulur. Mahya Dağı’nda başlayan buluşmalar bir çiftlikte devam eder. Gelenlerin sayısı da artar. Kasım Aykut, Bekir Uğur, Osman Şansal gibi isimlerle genişleyen halkada, konuşulanları kayıt altına almak da yasaktır. Doyasıya konuşulur, görüşler özgürce açıklanır, tartışılır.

Bilgiyi ulaştırmak istedik

Bekir Karlığa, bu sohbetlerdeki samimiyeti ve arayışı ifade eden bir girişim olduğunu açıklıyor Mahya’nın. O ilk buluşmadaki samimiyet, düşünen ve araştıran insanların merakları, konuşma ve paylaşma ihtiyaçları, bu yeni yayınevinin oluşma nedeni. Yayınevinin editörü Yüksel Kanar. Yönetim Kurulu başkanı ise Sebahattin İhvan.

Mahya YayıncılıkYayınevinin tanıtımının yapıldığı gün, Bahçeşehir Üniversitesi kampüsündeydik. Sebahattin İhvan’la söyleşme imkânı bulduk. Yayıncılık anlayışlarını ve yapacakları işleri büyük bir heyecanla anlatıyor Sebahattin Bey. “Bilgi insan için ekmek, su kadar gerekli. Bu ihtiyaç da hiç bitmeyecek bir süreç aslında” diyor. “Birileri bilgiyi üretmeli, birileri de bunları insanlara ulaştırmak için uğraşmalı, diye düşündük” diye açıklıyor bu yola çıkmanın nedenini.

Türkçeden yabancı dillere, yabancı dillerden Türkçeye

Yayınevi, sadece Türk düşünürlerin kitaplarını değil, tercüme yoluyla yabancı kaynakları da bize ulaştırma çabasında. Sabahattin İhvan’dan öğrendiğimize göre, Türkçe yazılmış olan eserler de farklı dillere tercüme edilecek. Yayınevi, aynen Mahya Dağı eteklerinde başlayan o samimî sohbetler gibi, art niyetli olmadıkça ve ‘değerli’ bulunduğu sürece her görüşe yer verecek. İnsanlık değerlerine ters düşmeyen ve söyleyecek önemli sözü olan, güzel eserler basma niyeti söz konusu.

Kültürümüzü istemedikleri için, dinî uygulamalarımızı kısıtlıyorlar!Abdülhamid A. Ebu Süleyman

Yayınevinin açılış programında, çok önemli bir misafir, Malezya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Abdülhamid A. Ebu Süleyman’ın da bir konferansı vardı. Mahya Yayınları’ndan yeni çıkan kitabı Müslüman Aklın Krizi ile aynı isim altında bir konuşma yapan Ebu Süleyman, hayatın anlamına değindi. Hayatın bir anlamı yoksa ve bu anlamı oluşturmak için bir çaba da yoksa bireyin hiçliğe sürüklendiğini vurguladı.

Abdülhamid Bey, konuşmasında, “kültür bozulduğu zaman, insanlık çöker” dedi ve şöyle ilginç bir tespit de yaptı: “Batının Hristiyanlık ile arası çok da iyi değil. Uygulama sırasında ve inanç noktasında önemli sorunları var. Ama kendi oluşturduğu bir kültür var ve bu onun dini haline gelmiş.”

Fransa’daki başörtü yasağından sonra, bir akademisyene “biri kafasına haç işareti kazıtsa sorun olur mu?” diye soran Ebu Süleyman, bunun sorun olmayacağı cevabını almış. Başörtüsünün neden yasak olduğunu merak edince de, bunun bir kültür sorunu oluşturacağını söylemişler. Yani Batı, kendi kültürüne karşı bir duruş sergileyen bir din, kültüre sinmiş bir inanç biçimi gördüğünde bunu tehdit Mahya Yayıncılıkolarak algılıyor. Ona göre, Müslümanlara yönelik uygulamadaki yasaklar, Batının kendi oluşturduğu ve artık din olarak gördüğü kültürüne sadık kalma ve onu yaşatma çabasından kaynaklanıyor.

20 kitapla yola çıktılar, 12 kitap ise yolda

Mahya Yayınları’nın ilk aşamada yayınladığı kitaplar arasında Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın kitapları dikkatimizi çekiyor. Batı ve İslam medeniyeti, din ve düşünce üzerine yazdığı yedi adet kitap, Mahya Yayınları’ndan bugünlerde çıktı. İbn Rüşd üzerine incelemesi, İslam düşüncesinin Batı düşüncesine etkileri, ıslahatçı bir Müslüman düşünür Tunuslu Hayrettin Paşa ve Tanzimat üzerine incelemesi bu kitaplardan bazıları.

Mahya Yayınları arasında ilk etapta, özel bir komisyon tarafından hazırlanan Evliya Çelebi serisi ve Katip Çelebi incelemesi, Katip Çelebi’nin iki ciltlik Cihannüma’sı, Prof. Dr. Abdülhamid A. Ebu Süleyman’ın Müslüman Aklın Krizi ve Kur’anî Dünya Görüşü isimli eserleri dâhil olmak üzere, 20 adet kitap basıldı. Yayınlanma aşamasında olan 12 kitap ise, tercüme eserlerden oluşuyor.

Sümeyye Karaarslan, “kitaplığınıza Mahya Yayınları için de yer hazırlayın” dedi.

Yayın Tarihi: 12 Mayıs 2012 Cumartesi 15:07 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 15:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali Ruşen
ali Ruşen - 9 yıl Önce

Konferansla tanıtımı birleştirerek güzel bir başlangıç yapmışlar.Müslüman Aklın Krizi kitabı umarım adı gibi içinde bulunduğumuz düşünce krizlerine ışık tutar.

mem
mem - 9 yıl Önce

Hayırlı olsun.. iyi bir başlangıç yapmışlar.

banner26