Lings'in hayat serüveni bu kitapta!

Martin Lings’i yakından tanımak isteyenler için önemli bir eser: Öze Dönüş

Lings'in hayat serüveni bu kitapta!

Bazı kitaplar vardır ki başka kitapların açılımına yardımcı olur. İnsan tekini sadece eser merkezli okumak bir yanılgı. Eski tabirle “eserin künhüne vakıf olabilmek” için eserin oluşum psikolojisini yakalamak gerekir. Bu konuda eserin kendisine kapı aralayan her yardımcı eser, her söz anlamlandırma eyleminde önem kazanıyor. O zaman eser vukufiyeti için yardımcı okumaları da ıskalamamak gerekir. Hele hele muhatap olunan eser ve eser sahibi derin bir kimlik ise, yardımcı okumaların dikey ve yatay düzlemde sağlam olması icap eder.Ahmed el Alawi

Öze Dönüş, satır aralarından Lings’i tanımak için ideal

Bu icbariyet halinin uygulanması gereken şahsiyetlerden biri de Martin Lings olsa gerek. Martin Lings’i Türk okuru siyer kitabı sayılan Hz. Muhammed’i ile bilir. Bunun yanında Türkiye’de geleneği öne çıkaran çevreler içinse okunması gereken elzem şahsiyetlerden biridir. İlim dünyasında Martin Lings olarak bilinen ama Ebu Bekir Siraceddin olarak sırlanan irade, bir İngiliz olarak dünyaya gelmiş. Şazeli şeyhi Ahmed el-Alewi ile tanışınca dünyası değişmiş, İslam geleneğini savunmuş bir isimdir. Bir asırlık ömrünü İslam geleneğini ihya için geçiren Martin Lings, geride 24’ü kitap  olmak üzere birçok makale ve söyleşi bırakmış.

Martin Lings’in Öze Dönüş adıyla Türkçeye tercüme edilen eseri Martin Lings’e bütüncül yaklaşmak konusunda önem arz ediyor. “Martin Lings kimdir?” sorusunun özel cevapları kitabın satır aralarına yerleştirilmiş durumda.

Müslümanların öncelikleri neler olmalı?

“Müslümanlar siyaseten de fikren de bir kriz içindedir” cümlesi doğru bir cümledir. Muttefekun aleyh meselelerden biridir. Ama bu krizin nasıl aşılması konusunda Müslümanlar anlaşabilmiş değil henüz. Kat edilmesi gereken bir sürü sorun. Bazı Müslüman ülkelerde son dönemde yaşananlar herkesin malumu. Asrin idrakine Kur’an ahkamını söyletmek isteyenler de var, geleneğin yeniden ihyası için çabalayanlar da var. Martin Lings bu anlayışlar içinde geleneğin ihyası fikrini savunanlardan.

Öze Dönüş adlı eser 6 bölümden oluşmakta. Kitabı okurken Martin Lings’i Ebu Bekir Siraceddin yapan iradeyi görmekteyiz. Bir Hristiyan olarak dünyaya gelip de Müslüman olarak yaşamanın ve ölmenin öyküsü aslında bu eser. Gerçekten bir insan yeryüzü denilen bu mekânda hangi öncelikleri nasıl belirler? Dinler arasında kalan bir kimlik olarak dinlerin birbiriyle irtibatını (Bu arada din kelimesini “ed-din” karşılığında değil de yaklaşım tarzı anlamında kullandım. Yoksa ayete muhalefet etmiş olurum ki bu durumdan Allah’a sığınırım.) İnsan hangi akılla hayat kurar ya da kurgular? Gözyaşı ve tebessümüm bir yumuşaklık, bir içi huzursuzluk ya da pasiflik göstergesi midir yoksa rahmetin tecellileri midir?

İnsan Yayınları’nın “Martin Lings Kitaplığı” dizisinde yayımlanan bu eseri okumak kendimizle irtibatımız açısında önemli. Bir kriz yaşıyorsak bu krizin çözümüne  yol gösterici kandiller eserde mevcut. Her şey ne de olsa aslına rücu eder, bir gün biz de aslımıza rücu edeceğiz. Umulur ki asliyetimizi tanımak insana nasip olur.

Ahmet Topçu okumaya devam ediyor

Yayın Tarihi: 12 Mart 2012 Pazartesi 14:03 Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 16:52
banner25
YORUM EKLE

banner26