Kütüphanemize iki yeni arkadaş

Tam da ihtiyacımız olan şey bizi okurken heyecanlandıracak, mutlu edecek kitaplar değil mi? O zaman Mecaz Çocuk’un bu ay rafları süslemeye başlayan iki güzel kitabını tanımaya başlayalım hep beraber.

Kütüphanemize iki yeni arkadaş

Hava ısınmaya, Güneş ısıtmaya başladı yavaş yavaş. Balkonlara, parklara çıkıp bu güzel havanın tadını çıkararak kitap okumanın zamanı geldi gibi. Tam da ihtiyacımız olan şey bizi okurken heyecanlandıracak, mutlu edecek kitaplar değil mi? O zaman Mecaz Çocuk’un bu ay rafları süslemeye başlayan iki güzel kitabını tanımaya başlayalım hep beraber. Saliha Ferşadoğlu İlhan’ın Esrarengiz Kuyu kitabı ile Mikail Çelik’in Hazinenin Peşinde kitabı kitapçılarda yerlerini aldı küçük okurlarını bekliyor. Peki neler anlatılıyor bu iki kitapta? Gelin birlikte bakalım.

Esrarengiz Kuyu, “Peygamberlerin İzinden” serisinin ilk kitabı olarak bize el sallıyor. Bu kitapta 8 afacan arkadaş ve mahallenin sevimli mi sevimli kedisi Tarçın ile zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Ama filmlerde izlediklerimiz gibi dinozorlar çağına ya da Sezar’ın komutanlık ettiği savaşlara gitmiyoruz. Esrarengiz Kuyu, bizi öyle bir yolculuğa çıkarıyor ki çevirdiğimiz her yeni sayfada halklarına yol göstermeye çalışan peygamberlerin hikâyelerini okuyoruz. Onlarla birlikte neler öğreniyoruz neler… Nuh Peygamber’in gemisinde de seyahat ediyoruz, çölde kervanları da takip ediyoruz. Sevimli kedimiz Tarçın bizi maceradan maceraya götürüyor. Üstelik bu 8 yakın arkadaş zamanda yolculuk yapmakla kalmıyor. Eve döndükleri zaman ziyaret ettikleri her kavim hakkında araştırma yapıp, bilgi toplayıp ‘saklı bahçelerinde’ uzun uzun konuşuyorlar. Sizin anlayacağınız Esrarengiz Kuyu ile hem geziyoruz hem öğreniyoruz.

Hazinenin Peşinde -52 Hafta 52 Ders- kitabına geldiğimiz zaman 2 kardeşin dinimizi ve iyi ahlaklı olmayı öğrendikleri hikâyelere şahitlik ediyoruz. Yahya ve Zeynep dinimizi en güzel şekilde öğrenmek için her kapıyı çalıyor. Annelerine, babalarına, dedelerine, öğretmenlerine sora sora bir sürü şey öğreniyorlar. Hazinenin Peşinde ile eğitim okul sıralarından taşıp sokağa, bahçeye, eve, camiye yayılıyor. Çocukların kafalarını karıştıracak konular anlaşılır ve eğlenceli bir yolla anlatılıyor. Bu sayede birçok ebeveynin kurtarıcısı olabilecek bir el kitabına da dönüşüyor. Yahya ve Zeynep’in büyürken öğrendiği, dinimizi tanıdığı, anne ve babalarıyla güzelce vakit geçirdiği sıcacık hikâyeler gerçek bir hazineye benziyor gibi.  Onlar da hazinenin peşine vermiş maceracılar olmalı.

Yayın Tarihi: 19 Nisan 2021 Pazartesi 18:30 Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 18:35
banner25
YORUM EKLE

banner26