Kutlu'yu seven onu da sever!

Onun hızına erişmek ne mümkün. 'Yılmaz Yılmaz' müstear isim gibi gelebilir size ama değil.

Kutlu'yu seven onu da sever!

Sâlik Yola Düşünce, Yılmaz Yılmaz’ın ilk öykü kitabı. Çeşitli dergilerde yayınlanan öykülerin bir yekûnu olarak okuyucunun karşısına çıktı Sâlik Yola Düşünce. Bir nevi, adından da anlaşılacağı gibi “yola çıkan öykücünün” yollardan derlediği görüntüler var kitapta. Duyduğu, gördüğü,Yılmaz Yılmaz bildiği her ne var ise, onların içinde kayıt düşülmesi gerekenleri kağıda zapt etmiş Yılmaz.

Mustafa Kutlu’nun kitaplarındaki izlek onda da var

Eğer, iyi bir Mustafa Kutlu okuyucusu iseniz, Yılmaz Yılmaz okumaktan keyif alacağınızı garanti edebilirim. Nazan Bekiroğlu’nun “Hepimiz Mustafa Kutlu’nun paltosundan çıktık” sözü, tam da Yılmaz için biçilmiş kaftan. Kutlu’nun Sır, Yokuşa Akan Sular ve Yoksulluk İçimizde kitaplarındaki izlek Yılmaz’ın öykülerinde yeniden neşet etmiş adeta.

İlk anda, Yılmaz Yılmaz’ın öykülerini okumamış olan birileri yazarın hayli yaşlı olduğu kanaatine bile varabilir. Oysa Yılmaz genç öykücülerimizden. Birçok dergide öyküleri yayınlanıyor. Hızına yetişmek –neredeyse- sadece Ahmet Mithat Efendi’nin yapabileceği bir iş. Bu durumda, “bu kadar dingin öyküleri nasıl yazıyorsun” sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. Öyle ki, kimi acemilikleri, söz dizimi yanlışlıklarını bir kenara bırakırsak, duru, dingin ve de bakir bir yere götürüyor Yılmaz’ın üslubu ve seçtiği konular. Konu demişken, Cemal Şakar’ın da öykülerinin izleri neredeyse Yılmaz’ın okuma serüveninde yer bulup, öykülerinde Cemal Şakar öyküsüne kardeş bir boyut hazırlamış. Yol Düşleri’ndeki seyir Salik Yola Düşünce öykülerinde de var.

Yılmaz Yılmaz
(+)

Farkı ne diğerlerinden?

Yılmaz Yılmaz’ı biricik kılan bir taraf var mı? Öyle ya, mesel anlatmanın dert anlatmak kadar birdenbire olduğu bir coğrafyada, Yılmaz’ın öykülerindeki farklılık nedir? Kanaatimce Yılmaz’ın ironik dili, iç konuşmalarındaki akıcılık ve çift kahramanlı öykülerde sıkı ayrıştırma yapması onun öyküsünün başat özellikleri olacak.

Manevi ve fantastik öğeleri iç içe kurguladığı “Az Kullanılmış Temiz Bir Kalp Satılıktır” öyküsünde ‘zekâ’ya; “Aşağıda İnsanlar” öyküsünde ‘kavrayıcı bakış’a; “Sentetik Çorap”ta ‘dile hâkimiyet’e; “Siste” ise ‘insanlık halleri’ne ve ‘silinip gidenin bıraktığı iz’e göz kırpıyor Yılmaz.

Toplumcu, sanat için edebiyat vs. sınıflamalarından özge; başka bir duyarlılık için yazılmış öyküler Sâlik Yola Düşünce.

Yılmaz Yılmaz

Sâlik yoluna devam edecek mi?

Yıllar önce, Kırşehir İl Halk Kütüphanesi’nde okuduğum Mustafa Kutlu, Cemal Şakar öykülerinin bakirliğine yol almış hissine kapıldım Sâlik Yola Düşünce’yi okurken. Bu kitap için, oturmuş bir dil, bir başyapıt vs. benzetmelerini kullanmam abes olacaktır. Zira öykücünün tevazuu zaten başlığa yansımış. Ancak şu var ki, Yılmaz Yılmaz bu damardan gittiği müddetçe bir gün Türk edebiyatının önemli-değerli isimleriyle anılacaktır. Umarım ‘sâlik’ yoluna devam eder. Umarım öyküden fire vermeden devam eder.

Mansur Yılmaz işaret etti

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2010 Perşembe 16:59 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 14:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
semih sancar
semih sancar - 11 yıl Önce

iyi ya, benim ismim de eski bir genelkurmay başkanının ismi, ben o olmayayım sakın, hı? böyle mantık olur mu?

kaihlden
kaihlden - 11 yıl Önce

yei mustafa kuıtluların yetişmesi çok güzel davamını dileriz

eceabatlı
eceabatlı - 11 yıl Önce

Mansur Yılmaz kim? Yılmza Yılmaz olmasın sakın..

Falanca
Falanca - 11 yıl Önce

Yeni M. kutlu'ların yetişmesi ya da Kutlu'yu seven onu da sever iddialı kaçmış biraz...

ali yüksek
ali yüksek - 11 yıl Önce

merhabalar.. zaten mustafa kutlu'yu üstad kabul etmiş bir yazar Yılmaz. ondan etkilenmesi de normaldi. iddialı bir söz olarak görmüyorum ben. ancak sabırla yazmaya ve pişmeye devam ederse kutlu'nun paltosundan çıkanlardan -neden- olmasın? selamlar..

banner26