Kutlu için her söz farklı bir pencere açıyor

“Cüz Gülü’nün Kokusu”, Mustafa Kutlu üzerine yazılmış yazıların bir araya geldiği bir çalışma. Amaç, Kutlu’yu gençlerin gözüyle gençlere daha iyi tanıtmak. Mustafa Uçurum yazdı.

Kutlu için her söz farklı bir pencere açıyor

 

 

İnsana yaşarken değer vermeme gibi bir yaradan hep yakınılırdı. Görülen güzellik karşısındaki düşüncesini hemen dile getirme, kişiye yaşarken değerli olduğunu söyleme hatır kıymet bilmekten geçer. Kişiye değerli olduğunu hissettirmek önemlidir. Marifetin iltifata tabi olduğu gerçeği düşünülecek olursa, önemli eserler ortaya koyan değerlere geç olmadan değerini hissettirmek, onlara sunulacak saygının en önemli basamağıdır.

Günümüzde artık sık sık vefa programları düzenlenmekte. Toplum tarafından kabul görmüş, yaptığı çalışmalarla topluma yön vermiş, bir neslin şekillenmesinde katkısı olmuş kişilere hayattayken değerli olduklarını hissettirecek çalışmalar yapılmakta. Bu, toplumumuzun değer bilme ve değer gösterme konusunda aldığı mesafenin bir kanıtıdır.

Bu bağlamda Fahri Tuna ve Ercan Yılmaz’ın yönetiminde çıkan Mustafa Kutlu kitabı, usta hikâyecimize sunulan bir armağan eser olarak Meserret Yayınları’ndan okuyucularla buluşmuş.

Mustafa Kutlu’nun aynasından dünyaya bakmak

Bir kitabı okuyup bitirdiğinizde içinizde sonsuz bir serinlik, huzur iklimi, uçsuz bucaksız yeşilliklere açılma hissi canlanıyorsa muhtemeldir ki elinizde bir Mustafa Kutlu kitabı vardır. Cüz Gülü’nün Kokusu adlı kitap Mustafa Kutlu üzerine yazılmış yazılardan oluşuyor. Kitabın editörü Ercan Yılmaz takdim yazısında gençlerin gözüyle Mustafa Kutlu’nun nasıl değerlendirildiğine dair metinlerin yer aldığı bu çalışmanın hedeflerinden birinin de, “Mustafa Kutlu’nun aynasından kendimize bakmak için küçük bir gayret…” olduğuna dikkat çekiyor. Dünyaya Mustafa Kutlu gözüyle bakmak. Bu herhalde çokça renkli, çokça çiçekli bir bakış olur. Bu renklilik Mustafa Kutlu kitaplarının kapağından kuşatmaya başlar okuyucuyu. En muhteşem ayna, Kutlu kitaplarının kapağıdır.

Bahtiyar Aslan, yazısında Mustafa Kutlu kitaplarının kapak resimlerimden başlayarak rengârenk bir sunum yapıyor. Sulu boya resimlerden, Mustafa Kutlu’nun fırçasından çıkmış nadide eserlerden bahsediyor. “Öyle ya, bir kitabı okumaya kapağından başlamak gerek. Kapak da metne dâhildir.” diyerek Kutlu kitaplarının kitap içerik ilişkisi üzerine pastoral bir dalga bırakıyor kalplere.

Hüseyin Akın, Mustafa Kutlu hikâyelerini tek tek ele alıyor. Kişiler, mekânlar ve olaylar üzerinden incelediği eserlerde dikkat çekmek istediği nokta ise ortak; bu hikâyeler bizim hikâyemiz. Kapıyı aralayıp girdiğimizde içeri, hiç yabancılık çekmiyoruz. Tek tek ele aldığı hikâyelerden sonra Chef üzerinde özellikle duruyor Akın. Şehrin gürültüsü, yitip giden insan yanımız, tanıdık yüzler, sorgulayan bir anlatım ve yazarın hayata kattığı ahenk; “Fotoğraf çekmiyor, resim yapıyor.”

Kendimiz olmak

Yazar, derdi olan kişidir. Ardı ardına kurduğu cümlelerin sırrı onun derdini dökme isteğinden gelmektedir. Hüseyin Su, Mustafa Kutlu hikâyeciliğini insan ve düşünce merkezli olarak ele almış. Hayatı merkeze koyduğundan bahsettiği Kutlu’yu öykülerinden örneklerle anlatıyor Hüseyin Su. Yazının ortak teması; “kendimiz olmak meselesidir.” Kutlu hikâyelerini bu mesele için yazmıştır. Hüseyin Su, hikâyelerden örneklerle Kutlu’nun insana dair meselelerini irdeliyor yazısında. Hayattan, emekten, aşktan yana ne varsa.

Recep Şükrü Güngör yazısında Mustafa Kutlu’yu realist bir yazar olarak gördüğünü söylüyor. Fakat bir farkla. Kutlu, gördüklerini kendi büyüsünü katarak anlatıyor. Medyadan siyasete, şehirden kasabaya, eskiden yeniye her şeye dokunan Kutlu, kurduğu her cümleye kimliğini de bırakıyor.

Fahri Tuna, Ercan Yılmaz, Mukadder Gemici, Beyhan Kanter, Serkan Türk, Ayşenur Gülsüm Tuna, Emirhan Tezer, İsa İlkay Karabaşoğlu, Sinem Torun, Tuğba Öztürk kitapta yer alan diğer isimler.

Mustafa Kutlu üzerine söylenen onca sözden sonra insanın içinde yeşeren çiçekleri yakasına iliştirip, bir Kutlu hikâyeye kendisini kaptırmaya çağırıyor Cüz Gülü’nün Kokusu. Ustaya bir vefa olsun diye.

 

Mustafa Uçurum dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER