banner17

Kur'an terimleri sözlüğü, hem de çocuklara

‘Çocuklar İçin Kur’an Terimleri Sözlüğü’, çocuklarımızı Kur’an’dan ve yakın bazı dinî terimlerden eğlenceli bir tarzda haberdar etmek için hazırlanmış güzel bir emeğin ürünü..

Kur'an terimleri sözlüğü, hem de çocuklara

Algıda seçicilik deniyor galiba buna. Büyüklerin ellerinden öpmeyi bilmesini istediğim iki çocuğum var, Allah’a hamd olsun. Kızımız anasınıfına gidiyor. Oğlumuz kızımızdan bir yaş küçük.

Her anne ve baba gibi okusunlar, okuma alışkanlıkları olsun istiyorum. Böyle olunca nerde bir çocuk kitabı görsem hemen dikkatimi çekiyor. Hele şöyle güzel güzel resimlenmiş, cildi güzel, özenle basılmış bir kitap görünce al(a)masam da iyice bakıyorum açıp, bir iki sayfasını okumaya çalışıyorum. Kızım ve oğlum acaba okuma alışkanlığı kazanacaklar mı? Bu kitabı severler mi diye düşünüyorum. Çocuklar okuma alışkanlığı kazansın diye karşılarında kitap okur halde görünmeye özen gösteriyoruz. Neyse lafı fazla uzatmak niyetinde değilim.Selcen Yüksel Arvas

Diyanet güzel kitaplar yayınlıyor, çocukları da unutmuyor

Diyanet Yayınları arasından çıkmış bir çocuk kitabına dikkatinizi çekmek istedim. Kitap 2012 yılı yayını olsa gerek; tarih yok ama Din İşleri Yüksek Kurulu, 2011 yılı tarihli bir kararla kitabın basılmasını uygun görmüş. Kitap, Nesil Yayınları’ndan da Benim Namazım, Benim Orucum, Benim Kurbanım isimli üç çocuk kitabı olan Selcen Yüksel Arvas tarafından kaleme alınmış. Cem Bilge tarafından da resimlenmiş. Pırıl pırıl bir kağıda, çocuklarımızın dikkatini çekecek tarzda bir baskıyla yayınlanmış. Kitabın cildi ve ciltteki resimlerin eğer ölmemişse içinizdeki çocuğa da bir şeyler duyuracağı kesin.

Selcen Yüksel ArvasKitap 69 maddeyle Kur’an’ı sevdirmeyi hedeflemiş

Tabii kitabın kağıdı, cildi, renginden de öte içeriği önemli. Kitabın ismi Çocuklar İçin Kur’an Terimleri Sözlüğü. Tam altmış dokuz madde içeren sözlük alfabetik sıra gözetilerek hazırlanmış. Kitap Kur’an Terimleri Sözlüğü ama “vahiy katibi”, “zamm-ı sure”, “tezhip”, “peygamber”, “meal”, “hareke”, “âmin”, “cüz” gibi isminin çağrıştırdıklarından farklı sayılabilecek maddeler de içeriyor.

Kur’an terimleri deyince ben şahsen farklı bir şey beklemiştim ama kitapta takip edilen sıcak üslup bu beklentimi unutturdu. Eğlenceli bir dil, maddeler altındaki kısa kısa metinleri çocuklar için daha cazip hale getirmiş, yazar sanki çocuklar karşısında da onlarla konuşuyormuş gibi yazmış. Her maddenin mutlaka bir ayet veya hadis ile başlaması da kitabımıza çocuklarımızı aşina kılmaya matuf bir güzellik olmuş.

Selcen Yüksel Arvas’a “kalemine sağlık” diyorum. Bu kitap çocuklarımızı Kur’an’ımıza yaklaştırırsa, Kur’an coğrafyasına aşina kılarsa ne güzel. Bize düşen bunun için bir şeyler yapmak. “Bu kitap bizi bu amaca götürebilir” diyerek kendi çocuklarım için şimdiden satın aldım; sizleri de haberdar etmek istedim. Vesselam…

Halil Arslan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 12:41
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20