Kur'an'dan aldığı ilhamı biçime de yansıtmış

Sefer Kutlu’nun ‘Süvari’si, kişinin kendi üzerinden Allah'ı tefekkür çabasına binaen yazılmış bir eser.

Kur'an'dan aldığı ilhamı biçime de yansıtmış

Otuzlu yaşlarına girerken zirveleşen sorgulamalarının meyvesini almış genç bir şair Sefer Kutlu. Evet, ismini işitmediniz şimdiye dek, lakin bu demek değil ki, şiirin kalbine nüfuz edemedi. Kendi kalbine dokunanlar kaleminden sadır olup, ''ben de varım!'' diyerek seslendi dünyaya. Şimdi ben de size sunuyorum bu taptaze ırmağı.

Ötüken Neşriyat’tan çıkan Süvârî'yi elinize alıp şiirlerinin başkalığını görmezden evvel, şairin takdim yazısını okursunuz. Şiire dair net ve bıçak sırtı duruşunu, kendi oluşunu, tekamülünü, evvelini, ahirini temaşa edersiniz. Öyle net bir takdim, öyle sahip çıkan kaleminden akan ırmağa.

Kur'an'ın akışındaki suhulet ve nazeninliğe özenen bir ruhun atıfları

Sefer KutluSüvârî’nin alt başlığı olarak ''yaradılış güncesi'' diyor kapağında. Kutlu, insanı ve varoluşunun hakikatini sorguladığı bir dönemde  Allah'ın ayetlerindeki "ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi diledim ve âlemleri yarattım", "yeri göğü ve ikisi arasındakileri altı günde yarattım" hitabına binaen, kitabını sağlam bir iskelet üzerine yerleştirdi. Yaradılışın bu altı gününe kinaye, altı bölüme ayırdı şiirlerini, her bir bölüm bir günü temsil etti. Böylece dıştan içe süren bir serüveni, atının üzerinde çılgınca koşan süvârî misali, benlikten içe dönüşe, cinnetten öfkeye, teşhis ve çözümle nihayetlenen senfoniye aktı şiiri.

Süvârî, her kitabın tek bir kitabı anlamak için yazıldığı düsturundan hareketle, hep o kitaba atıfta bulundu, hep ona yöneldi yüzü. Yüzondört şiirle, yüzondört sûre kastedildi; elliyedinci şiir, elliyedinci sûre olan ''Hadîd''e ithafen ''Demir'' ismiyle kitabın iskeletini taşıyan orta nokta oldu. Yirmidokuz ayet olan sûre, yirmidokuz kelimeyle temsil oldu ''Demir''de. Böylece Süvârî, Kur'an'ın akışındaki suhulet ve nazeninliğe özenen bir ruhun atıflarıyla doldu.

Genç bir nefes şiir için

Süvârî, kişinin kendi üzerinden Allah'ı tefekkür çabasına binaen yazılmış. ''Sefer Der Vatan'' şiiri işte bu hedefin tasavvuftaki bir makama işaretine yönelmiş. Şair, şiirin içine kendisinin ''birdir bir'' diyerek ifade ettiği, birinci satırın bir, ikinci satırın iki ve üçüncü satırın üçüncü harfleriyle devam ederek şiirin isminin gizlenmesini de aynı sembolik manaya kilitlenme olarak tanımlamış. Hedef içten öze geçişi, geçişteki seferi anlatma özetle.

İstanbul Üniversitesi sosyoloji mezunu, aynı zamanda strateji bilimi uzmanı olan Kutlu, yaşı 30'u yeni yarılamış genç bir nefes şiir için. Arkasında bir eser bırakmış olma gayesiyle yazdığı kitabı ilk olsa da, son olmaması gerektiğini söylemeliyim. Yeni kalemleri alkışlamadan, eskiyi korumanın mümkün olmayağı aşikâr. Eskiyi devleştiren de, yeni oldukları dönemlerde aldıkları destekle adeta büyüyen bir çığın gelişindeki heybettir. Yeni, yol gösterildikçe, mecrasını bulan bir ırmak gibi, bendini aşmak üzere çağıldamakta. Bırakalım Süvârî ve niceleri bu akışta şahlansın.

Büşra Tosun Durmuş seslendi

Yayın Tarihi: 02 Ekim 2012 Salı 11:50 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 15:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayla Coşkun Ceren
Ayla Coşkun Ceren - 10 yıl Önce

Sefer Hocam şiirleriniz çağıldasın daima.Yeni başarılara inşallah.

banner19

banner36