Küçük şeylerden de mesuluz hayatta!

Hayatta küçük gördüğümüz veya hiç görmediğimiz ne çok şey hayatımızı ve imanımızı etkiliyor.

Küçük şeylerden de mesuluz hayatta!

https://www.ktpkitabevi.com/urun/kk-seyler-9786053261339Küçük Şeyler kitabını okuduktan sonra daha dikkatli bakmaya başladım, etrafıma. Duyduklarıma, izlediklerime ve en önemlisi konuşmalarıma dikkat ettim. Noktaların paragraflara kattığı anlam gibiydi. Baktığımızda bizim için sadece paragrafta yazılanlar önemliydi; ama bize paragrafı doğru okutan noktaları, virgülleri gördük fakat anlam katamadık. Küçük şeyler de kısmen böyledir. Büyük şeylerin içine gizlenen birbirine bağlı olaylar aslında büyük şeylerin meydana gelişinde birer vesiledirler.

Şans mı nasip mi?!Metin Karabaşoğlu - Küçük Şeyler

Ne yazık ki bizler sadece o kocaman sonuçlara önem veriyoruz. Sanıyoruz ki kendiliğinden oluyor bütün bunlar. Bir saniye deyip bazen kendi hayatımıza bazen de başkalarının hayatına tesirlerimiz açık bir şekilde ortada. Bazı zamanlarda geç kalırız yapacaklarımıza. Hep gecikmeli gideriz, umursamadan yaparız. Sonuç başarısız olunca şansım yokmuş deriz. “Şans” belirler hayatımızı biz öyle biliriz ve öyle yaşamaya devam ederiz. Şansı çok yüceltiyoruz anlaşılmaz olanda. Olmayan bir şeyi nasıl oluyor da her şeyin sebebi olarak görüyoruz. Nasip ile şansı birbirine karıştırmış durumdayız. Ölümü bile şansa bağlayanlar var. Küçük bir kelime “şans” sadece dört harf. Farkında olmadan şirke giren konuşmalarımız oluyor. Ama o kadar önemsiz ve küçük ki hiç bir şey olmaz diyoruz. Geçen günlerde haberlerde izlediğim bir olay şöyleydi: Okyanusta büyük bir gemi fırtınanın ortasında mahsur durumda, dalgalar bir oraya bir buraya savuruyor. Sonra kurtarma ekipleri geliyor. Spikerin şu sözünü dinlerken ben çileden çıkıyorum. “Neyse ki gemilerin imdadına şans yetişti”. Kelime cümlenin içinde bir parça ama birçok şeyi yok edecek bir söz bombası.

Allah mı yardım etti yoksa şans mı? Oysa bunun ayrımı o kadar da zor değil.

Bu kitap dikkatimizi çekiyor

Günlük hayatımızda bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ama farkında mıyız? İşte Nesil Yayınlarından çıkmış  Metin Karabaşoğlu’nun Küçük Şeyler kitabı bana farkında olma yetisini kazandırmada vesile olmuştur. Çok severek okuduğum bir kitaptır. İzleyip, duyduklarımdan ziyade kendi konuştuklarıma çeki düzen vermeye gayret gösteriyorum.

Hayatta olan hiçbir olay tesadüfe, şansa bağlanamaz. Herşeyin bir yaratanı, her olayı da bir yaptıran vardır. O gemiyi oradan şans nasıl kurtarabilir? Ama Allah(c.c) dilerse hiç bir şey güç değildir. Ağzımızdan çıkan her kelimeden mesulüz. Allahın yerine şans kelimesini koymak büyük gaflettir.

Günlük yaşantımızda sık sık duyarız ve söyleriz. Hiç farkında olmadan devam ederiz. Hayatımızda olan bu küçük ayrıntılar aslında dev husumetlerdir. Okuduğum Küçük Şeyler kitabı daha da fazlasını sundu bana. Farkında olma durumunun ne kadar güzel olduğunu öğrendim. Allah bu duyguyu öğrenmeyi herkese nasip etsin.

Sevde Kaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 09:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim ileri
selim ileri - 8 yıl Önce

Selamün aleyküm bu kitabı daha önce okumuştum şuan içeriğini çok iyi hatırlamasamda denemelerden oluşan bir kitap olduğunu biliyorum ve insana birde bu tarafa bakmasını anlatan bir kitap hiç süphe duymadan tavsiye edelebilcek bir kitap bu. Yazı konundada tebrikler güzel tesbitler yapılmış ve birde o muhabiri bende duydum o haberi bende izledim gerçekten aynı hisleri bende duydum birileri o hisleri yazıya dökmüş ne mutlu bizlere...

Muhammed Uyar
Muhammed Uyar - 8 yıl Önce

Öncelikle böyle bir kitap hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaştığı için Sevde Hanım' teşekkürler... Küçük Şeyler kitabı insanın görmesini sağlıyor... Ne kadar güzel... Bir kitabın yerine getirebileceği işlevi fazlasıyla yerine getiriyor. Sevde Hanım'ın yazısı nezdinde Sayın Metin Karabaşoğlu Hocamıza saygılar, selamlar...

Merve Nur
Merve Nur - 8 yıl Önce

canım arkadaşım tebrik ederim çok güzel bir yazı olmuş hayat o kadar farklı bizi şanşa empoze ettiler Yaratılanı unuttuk aslında Yunus Emre demz mi Yaratılanı severim Yaradandan ötürü fazla söze ne hacet yazılarının devamını bekliyorum Allah Yar ve Yardımcın olsun

Pınar
Pınar - 8 yıl Önce

Sevgili sevde bu yazıyı okurken aslında gercek hayatı unuttuğumuzu farkettm. Bizde hayata kücük birsey olarak geldik ama eşref-i mahlukatız. gönülden tebrik ederm.

banner19

banner13