Küçük şey yoktur, varsa da küçük güzeldir

Mustafa Toprak imzasıyla MGV Yayınlarından çıkan 'Bırakın Yürüsün Serçeler' kitabı, bizi gördüklerimiz konusunda durup düşünmeye, hayatın ayrıntılarını fark etmeye sevkediyor. İsmail Demirel yazdı.

Küçük şey yoktur, varsa da küçük güzeldir

Biz istesek de istemesek de serçeler uçar. Fakat onların yürümesi, bizim onları ürkütmememize bağlı. Bunun bilincinde olarak yazar Mustafa Toprak, 60 sayfadan oluşan kitabına Bırakın Yürüsün Serçeler adını layık görmüş. Güzel bir kapak kompozisyonuyla okurların beğenisine, ilgi ve alakasına sunulan eser, MGV Yayınları etiketini taşıyor. İçinde bulunduğumuz yılın Nisan ayında okurlarını selamlayan kitap, yayınevinin Anadolu Gençlik Dergisi Serisi'nin de ilk kitabı olma özelliğini taşıyor.

On parmağında on marifet bir yazar

Mustafa Toprak, Anadolu Gençlik Dergisindeki yazılarından tanıdığımız bir isim. Ancak onun neredeyse on parmağında on marifet var. 1986 doğumlu yazarın marifetleri arasında, metin yazarlığı, ulusal ve uluslararası etkinlik koordinatörlüğü, sanatçı menajerliği, radyo programcılığı, tiyatro oyunculuğu, oyun yazarlığı, sinema oyunculuğu, televizyon programcılığı olduğunu görüyoruz biyografisinde. Bu kadar meziyetin bir araya geldiği bir gönülden, kalemden çıkan metinler de elbette bütün bu yeteneklerin ortak bileşimi olan imkanlarla mücehhez oluyor.

Küçük şey yoktur; varsa da küçük güzeldir 

Bırakın Yürüsün Serçeler, 19 metinden oluşuyor. Metin diyoruz, zira bir başlık altında yer alan satırların türü hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil. Hikaye, deneme ve anı karışımı bir tür olduğunu söylemek mümkün bu metinlerin. Post modern zamanlar sınırları iyice flulaştırdı. Edebi metinler arasındaki sınırlar da geçişkenlik kazandı. Çoğu birer ve ikişer sayfadan oluşan bu metinler, Mustafa Toprak’ın gezdip gördüğü zaman ve mekanlardaki karşılaştığı olaylar ve insanların zihin ve gönül dünyasında bıraktıklarını anlatıyor okurlara. Çoğumuzun durup düşünmeye bile tenezzül etmeyeceği bu olaylar, Mustafa Toprak’ın nezih kalemi ve sıcak üslubuyla biz okurlara, hayatı dolu dolu yaşamak için ancak durup düşünmek gerektiğini fısıldıyor. Biz de bu samimi metinlerin fısıltısına kulak veriyor ve düşünmeye başlıyoruz hayatımızdaki küçük olayları. Belki de Kemal Ural’ın dediği gibi küçük yoktur, ama varsa da Şumaher'in dediği gibi küçük güzeldir.

Yaşamın içindeki ayrıntılara götürüyor bizi Mustafa Toprak. Bakıp da görmediğimiz, görüp de de dönüp bakmadığımız, dönüp ilgilenmeye tenezzül etmediğimiz ayrıntılar Toprak’ın kaleminden çıkanlar, satır aralarındakiler...

Yolculuk, nereye? Hayatın derinliklerine...

Satır aralarında nereler götürmez sizi Mustafa Toprak? Şimdi yerinde yeller esen Üsküdar’daki Çınaraltı Çay Ocağı'na, Fatih’teki Duvardibi’ne, Erbakan’ın, Aliya’nın, Malcolm X’in, Sezai Karakoç’un misafir edildiği sohbetlerin yapıldığı öğrenci evlerine, Kıbrıs’taki Müslüman gençleri biraraya toplayan Martı Apartmanı’na, bitsin diye tezgahındaki son baklavaları ağzına tıkıştıran seyyar satıcı çocuklara, çocukların esnaf olan babalarına evde yapılan yemekleri sefer taslarıyla götürdükleri zamanlara, tramvay yolculuklarında şahit olduğu konuşmalara, İhramcızade’ye ve Çorapçı Han’a, gökdelenlerin kibrinden sahaf dükkanının tevazuuna sığınanlara ve daha bunun gibi birçoklarına rastlamak mümkün...

Hayatın tekdüzeliğinden canı sıkılıp, tat ve lezzetin ancak farklı şeyler yapmaktan geçtiğini zannedenlere inat, Mustafa Toprak bize hayatın tekdüzeliğinin, küçük şeylerin güzel olduğunu; günlük hayatımızda üzerinde durup düşünmemiz gerek nice bin ayrıntının olduğunu gösteriyor Bırakın Yürüsün Serçeler’de. Hayatın tekdüzeliğini sevenlere, bir sinema sahnesi ayarında tablolar var Mustafa Toprak’ın bu eserinde.

 

İsmail Demirel, küçük güzeldir, hayat ayrıntıdır diyerek okudu ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 16:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek kurt
Melek kurt - 4 yıl Önce

Mustafa abinin kitabını bir solukta okudum.Bu yazdıklarından bakmanın yetersiz olduğu asıl amacın görmek olduğunu anladım.Bu sayede görmenin güzelliğini tattım.kalemide bunun büyük bir parçası tabi.hem gönlüne hem de kalemine sağlık.

banner19