Küçük mucizeler yaşıyoruz

On dört öyküden oluşan kitapta; yalnızlık, fedakârlık, şükür, hayret, umut ve ölüm konuları öne çıkıyor.

Küçük mucizeler yaşıyoruz

İffet Oral, Son Dilekİnsan olarak bir yanımızda “unutmak” var, unuttuklarımız kadar yaşadıklarımız var şüphesiz. Unutulan onca şey içerisinde, aslında hatırlanası “değerler” olduğunu da çok sonraları anlıyoruz maalesef. Çok sonraları; yani yaşam denilen mucizenin, hediyenin son basamaklarında…

Değer vermenin erdemi

İffet Oral’ın Sütun Yayınları arasında çıkan ilk kitabı Son Dilek’te; sahip olduğumuz onca şeyi aslında onlara sahipliğimiz devam ederken gereken değeri verip zamanında hatırlamanın erdem olduğuna işaret eden öyküler okuyoruz.

Daha önce Dergâh ve Ay Vakti dergisinde yayınlanan öykülerinin yanı sıra çeşitli e-dergilerde de yayınlanan öykülerinin toplamı Son Dilek. On dört öyküden oluşan kitapta; yalnızlık, fedakârlık, şükür, hayret, umut ve ölüm konuları öne çıkıyor. Mesela kitabın ikinci öyküsü olan Son Dilek’te gerçekleşen bir duayı okuyoruz. Yıllar yılı özürlü oğluna bakan yaşlı bir kadının tüm samimiyeti ile istediği şey vardır. O da; öldükten sonra oğluna bakacak kimsenin olmamasından dolayı onun güç koşullarda kalacağı için son nefesini verirken oğlunun da ölmesini dilemektir. Aslında insanı ürperten bu ‘son dilek’ bir annenin şefkatinden başka bir şey değildir.

Dergah Logoİnsana dair öyküler

Kargalak adlı öyküde geçimlerini balık tutarak sağlayan bir ailenin kışa hazırlık olarak kıyıya vuran ağaç köklerini, çalı-çırpıyı toplamak için sabahın erken vaktinde –ezanlar okunmadan- yola koyuluşlarını okuruz. Balıkçı olan kocasına yardım etmek için onunla kargalak toplamaya eşi, iki çocuklarını da alarak gelmiştir. Ay VaktiGerçek ile rüyanın birbirine girdiği bir öykü Kargalak.  Annenin gördüğü rüya ve oğlunu kaybedişi, annenin bu durum karşındaki teslimiyeti başta söylediğimiz unutulan ama unutulmaması gerekilen değerlerimizi ifade etmesi açısından tekrar tekrar okunulacak bir öyküdür.  

Her öykü içerisinde gizli bir hüznü barındırsa da finalde yaptığı küçük sürprizlerle bazen hüznü daha belirgin kılıyor; bazen de hüznün yerini umuda, sevince bırakıyor.

Sütun YayınlarıSon Dilek; insana verilen kimi değerleri; mesela umudu, mesela sabrı, mesela içerisinde bulunduğumuz durumları aksiyle düşünüp küçük mucizeler yaşadığımıza inanmayı, mesela teslimiyeti, sabrı konu edindiği için okunmayı hak eden bir ilk kitap.

 

Son Dilek, İffet Oral - Sütun Yayınları

Yılmaz Yılmaz okudu.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2009 Cumartesi 12:13 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 15:57
banner25
YORUM EKLE

banner26