Kosova kitapları okur musunuz?

Balkanlar, yani Evlâd-ı Fatihan yurdu, bizim diri belleğimizdir. Her dem taze tutulması gereken hatıralarımız vardır onunla ilgili olarak.

Kosova kitapları okur musunuz?

Bu hatıraları gelecek kuşaklara aktarmak da görevlerimiz arasındadır. İşte, bu yolda yazılmış iki kitap…

 

Hâlâ süren “koşu”

Balkanlar, coğrafyamızın önemli bir parçasıdır. Asırlarca süren bir maceranın derunî yansıması olarak hemen her Müslüman Türk, “Balkan şehirlerinde geçen çocukluk” günlerinin hassas terennümünü yüreğinde hisseder. Bu hissediş, farklı fiiliyatlar halinde kendisini ele verir, gösterir.  Bu anlamda, “koşu”muz hâlâ sürmektedir dersek yanlış söylemiş olmayız…

İşte o koşuları yapanlardan birisi: Bahtiyar Sipahioğlu, iki kitapla karşımızda. Kosova edebiyatının önemli isimleri arasında anılan Sipahioğlu, Mamuşa'dan Bursa'ya göç etmiş değerli bir şair ve yazardır. 1965'te Üsküp'te yayınlanan Birlik gazetesindeki şiiriyle edebiyata atılan Sipahioğlu, daha sonra Sevinç, Tomurcuk, Sesler gibi dergilerde ve Tan gazetesinde, eserleriyle var olmuş. Sonraki yıllarda Mamuşa'da yayımlanan Sofra ve Derya dergilerinde folklor, edebiyat, dil yazıları yazmış. Bursa'da 1999'dan bu yana yayımlanan Evlâd-ı Fatihan'da da okuyoruz onun çalışmalarını…

 

İlk kitap: Mamuşa!

Bahtiyar Sipahioğlu'nun ilk kitabı “Mamuşa” (Bursa, 2007).  Kitabın “Balkanların Son Kalesi” üst başlığını siz bir yürek yangını olarak okuyabilirsiniz. Şairin ifadesiyle, 'dinin son yurdu'  da diyebilirsiniz. Öyledir, çünkü Mamuşa, yani Kosova'nın güzide Türk beldesi, bu kitapta içinizi sızlatan satırlarla anlatılmaktadır: “Osmanlı'nın ayrılışından sonra öksüz kalan Mamuşa halkı, yetişmiş olduğu medeniyetin sarsılmaz temelleri üzerinde bütün rüzgâr ve sarsıntılara rağmen ayakta durmayı, hayatını sürdürmeyi başarmıştır.” diyor kitabın yazarı.

Bahtiyar Sipahioğlu, kitabın önsözünde şöyle söz ediyor kendisinden: “Entrikaların oluştuğu, halkın dövüldüğü, sövüldüğü, horlandı ve siyasetin babamı alıp götürdüğü, ölümüne sebep olduğu bir dönemde Mamuşa'da dünyaya geldim. Gözlerimi açar açmaz büyüklerimden hep bu ıstırapların nağmelerini dinledim, çocukluk ve gençlik yıllarında yazılarımda bulacağınız birçok olaya şahit oldum, bir çok olayı bizzat yaşadım. Günü geldi ki bizzat olayların içinde kendimi buldum. Yaşayacak ömrüm varmış ki kazasız, belasız, Anavatan'a göç edebildim. Göç ettim ama ruhumla hep orada yaşadım, Yaşarken de hemşehrilerimin çektikleri çilelerin acılarını iliklerime kadar hissettim.” Demek ki ıstıraplarla örülü bir kitap okuyacaksınız.

 

Rıfkı Taç diyor ki…

Kitabın takdimini yazan Kosovalı bir diğer edebiyatçı Rıfkı Taç'tan da eserin yapısına ve üslubuna dair bilgiler öğreneceksiniz: “Osmanlı kültürüyle giyinmiş İslâm medeniyetinin, Avrupa kıtasında, Balkan bölgesinde, nasıl yaşadığını, Bahtiyar kardeşimiz oldukça gerçekçi, Mamuşa üslubuyla, süsleyip püslemeden, ham madde şekliyle, olayları, olguları, oldukları gibi, zamanı doldurmuşçasına, Mamuşa'yı sadece Mamuşalılara anlatır bir biçimde, Osmanlı'dan miras kalan bu Türk köyünü takdim etmeye çalışıyor.”

Bu kitapta Mamuşa'yla (dolayısıyla Balkanlardaki müslüman beldeleriyle) ilgili pek çok bilgi bulacaksınız: Mesela, bir tarafta beldenin kuruluşu, adının hikâyesi, ulaşımı, tarihi eserleri, sarayları, camileri, çeşmeleri, saat kulesi, hanları, kahvehaneleri ile ilgili satırları okuduktan sonra, tarihî süreç içindeki gelişimiyle karşı karşıya kalacaksınız: Osmanlılardan sonra Mamuşa, İkinci Dünya Harbi'ne kadar Mamuşa, 1945'ten sonra Mamuşa, 1965-1970 ve 1970 ve 1980 sonrası dönemlerin Mamuşa'sı…  Bu kadar mı? Hayır, onlarca ayrıntı: Mamuşa'ya Sırpların sığınması, Tito'ya Mektup, Mamuşa'da Türk Bayrağının Asılışı… Bazı önemli Mamuşalılar da anlatılıyor: Reşit Ağa, Veli Dayı, Bayram Dayı, Rakip Amca…  Ve tabii ki Mamuşa sosyolojisi: Siyaset, aile yapısı, akrabalık, genel kültür, yemek kültürü, bayramlar, eğlenceler, adlar, eğitim kurumları, edebiyatçılar, medreseler, hukuk, basın, vb…

 

“Tarihi ve Siyasi Yönüyle Kosova”

Bahtiyar Sipahioğlu'nun ikinci kitabı “Tarihi ve Siyasi Yönüyle Kosova” (Bay Yay., Prizren, 2009) adını taşıyor. İlk kitabını kendi imkânlarıyla yayımlayan Sipahioğlu'nun bu eserini Kosova'nın meşhur “Bay Yayınları” neşretmiş. Bu durum, hem yazara hem de davaya sahip çıkma açısından sevindirici, umutlandırıcı.

Tarihi ve Siyasi Yönüyle Kosova'nın içeriğinden bahsedersek, şunları görürüz: Kosova'nın coğrafi, tarihi ve siyasi yapısı, Osmanlı hâkimiyetinde Kosova, Kosova'nın nüfus dağılımı, Üsküp Büyük Medresesi, Tito Yugoslavya'sında Kosova, Sırp bürokrasisinin tasfiyesinden sonra Kosova, 1971 Sayımı öncesi ve sonrası, 1974 Anayasası, Türk Göçü, Yugoslavya'nın parçalanması, bağımsızlık için atılan adımlar ve bağımsızlık, adalet ve demokrasi, UÇK'nın kurulması, UNMİK ve NATO emrinde Kosova, Kosova'dan hoş nağmeler, Kosova'da Türkler ve Türkçe, Türk edebiyatı, Türk şiiri, Türkçe eğitim ve öğretim, Kosova'da eğitim, Priştine televizyonunda Türkçe yayın, vb…

Gerek “Balkanların Son Kalesi Mamuşa”yı gerekse “Tarihi ve Siyasi Yönüyle Kosova”yı yayınlanmadan önceki aşamalarında okuma şansı elde etmiş birisi olarak şu kaydı düşmekte bir sakınca görmüyorum: Bu kitapları bulup okuyun. Çünkü, bu eserleri okuduğunuzda, sadece medeniyetimizin Balkan macerasıyla ilgili bir takım bilgileri öğrenmeyeceksiniz, onun, geleceğe dönük atılımlarından da haberdar olacaksınız.

Bu noktada bana düşen, söz konusu kitapların temini için size birkaç adres vermek: bahtiyarsipahi@yahoo.com; 0505 7846509 veya osmanbaymak@yahoo.com; 00381 29 232 453 (Prizren)

 

Cevat AKKANAT yazdı.

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2009 Pazar 15:50 Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2009, 17:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aslı devir
aslı devir - 11 yıl Önce

Bahtiyar siapahioğlu 'nu, Türkiye dışında yasayan Türkler arasında, Kosova Türkleri'nin ne kadar da özel bir yeri olduğunu bir kez daha bize ıspatladığı için tebrik ediyorum. Anavatana gönülden bağlı bu insanlar için daha yazılacak çok kitap var Bahtiyar Bey... Lüften yazmaya devam edin .Bu alandaki boşluğu orda doğmuş, büyümüş biri olarak sizden daha iyi kimse anlatamaz. Bırakın siyaseti ve siyasetçileri...Siz ordaki insanları , acılarını, onurlu mücadelerini umutlarını yazmaya devam edin..

banner26