Kosova'dan Türkiye'ye uzanan çocuk sesleri

Kosova Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın 1970- 2014 yılları arasında yazdığı çocuk şiirleri “Rüyalarım Çiçek Açtı” adlı kitapta bir araya geldi. Bu kitap hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Kosova'dan Türkiye'ye uzanan çocuk sesleri

Şiirin mesafe tanımayan uzun soluklu bir gücü var. Coğrafyalar geçeriz, denizler aşarız, şiirin sıcaklığı yakamızı bırakmaz. Hangi dilde, renkte olursa olsun şiir ruhlara seslenmeye ve dünyanın sesi olmaya devam ediyor. Bu da şiirin bir kerameti olsa gerek.

Arada mesafeler olsa da aynı göğe baktığımız dünyanın nadide köşeleri vardır. Kendimiz gibi bildiğimiz, bizden bir parça olan yerlerden bir özge coğrafyadır Kosova. Tarihten bugüne kadar azalmayan bir bağ ile sımsıkı birbirimize sarıldığımız Kosova kardeştir, candır, canandır.

Zeynel Beksaç’ın Rüyalarım Çiçek Açtı adlı toplu şiirlerini okurken gözümden ve gönlümden geçen Kosova manzaralarını bir gün olur da dünya gözüyle görebilir miyim diye düşünerek geçtim şiirlerin içinden şehirlerden geçer gibi.

Zeynel Beksaç şiire ve Türkçeye sevdalı bir şair. 20 yıldır Türkçem dergisini çıkarıyor.

Rüyalarım Çiçek Açtı, Zeynel Beksaç’ın toplu şiirlerinden oluşuyor. Nar Yayınları arasında çıkan kitapta Beksaç’ın 1970 ile 2014 yılları arasında yazdığı şiirler yer alıyor. Birçok bölümden oluşuyor kitap. Her bölüm ayrı çiçek renginde. Özenle hazırlanmış bir kitap var karşımızda.

Sevginin rengini arıyorsanız…

Kitabın ilk bölümü “Sevginin Rengini Arıyorsanız” adını taşıyor.  Kitabın ilk şiirini paylaşıyorum.

Boşuna uğraşmayın

Parada

Şöhrette

Kadında

Sevginin rengini bulamayacaksınız

Çocuk gülüşünde gizlidir çünkü

Şiirin tümü bu. Kısa şiirleri var Beksaç’ın. Sade bir dille kaleme alınmış, çocuk dilinden ve çocuk kalbinden şiirler bunlar.

Bazı şiirlerini okurken Beksaç’ın; Garip Şiiri havası sezinlediğim oldu. Kısa; nüktesi ve sadeliği olan şiirler var kitapta.

Saçların darma dağınık
Koşup oynuyorsun doyasıya
Gün senin gece senin
Başını ağrıtacak mı var sanki

Bir dileğinizi kırmazdım
Ağlatmazdım hiçbirinizi
Gün kararsa da
Oyunlarınızdan ayırmazdım
Elimde olsa

Didaktik şiir

Zeynel Beksaç şiirlerinde çocuklarla adeta konuşuyor. Onlarla sohbet havasında şiirler söylüyor.

Çocuk şiirlerinin en güzel yanı da budur. Karşınızda bir çocuk olduğunu hayal edersiniz ve ona söylersiniz şiirlerinizi. “Önce Sevgiye Doğar Güneş” bölümünde yer alan şiirlerde şair çocuklara babacan bir tavırla nasihatlerde bulunuyor. Onları başına toplamış, adeta onlarla bir masal dünyasında sohbet ediyor.

Dur arkadaş yavaş
Yerinde ağırdır taş
Aramızda açmayalım savaş
Dostluk elden gider çatılır kaş

Okul bir kovandır
Petek petek bal veren
Tadına her çocuk abone

Yenik düşsem
Sevgiye yenik düşerim
Düşe kalka
Hem de hiç düşünmeden

Şiiri ders verici bir edada oluşturmak çok da hoşuna gitmez çocukların. Onların gönlüne ancak sevgi ile girmek mümkündür. Hükmedici bir bakış açısı hayatın hiçbir alanında kabul görmüyor. Zeynel Beksaç’ın şiirleri bir oyun edasında çocuklarla hayatın kapısını aralıyor. Bunu çocuk dilinden bir sadelikle başarıyor Beksaç.

Bir kere de ben yönetsem
Şu dünyayı adam etsem
Rayına oturtup düzene koysam
Ayağını sıcak, başını serin tutmayı
Bir öğretsem, bir öğretebilsem

Bir şairin çiçek açan rüyalarına şahitlik etmek için ve Türkiye’den uzakta da Türkçenin tüm güzelliği ve canlılığı ile yaşadığına şahit olmak için Zeynel Beksaç’ın Rüyalarım Çiçek Açtı kitabı okuyucusunu bekliyor.

Mustafa Uçurum

YORUM EKLE