Kâmil Yeşil ve Hüseyin Akın ile!

Profil Yayınları, İbrahim Tenekeci editörlüğünde güzel kitaplar basıyor. Kâmil Yeşil ve Hüseyin Akın'dan sonra sırada kimin kitabı var acaba?

Kâmil Yeşil ve Hüseyin Akın ile!

Profil Yayınları’nda bir süredir yeni bir gelenek oluşuyor. Yeni diyorum çünkü ben daha önce böyle bir “yeni kitap” sunumuna rastlamadım. Kitaba böyle samimi bir ortamda merhaba diyen onlarca insanın bir araya gelişine tesadüf etmedim. Ve bu etkinliğe bir ad bulmakta da zorlanıyorum. O yüzden kimse ifadelerimdeki eksiklikten ve kendince hatalardan ötürü bana sitem etmesin.

Hüseyin Akın, Canlı Renkler
Hüseyin Akın, Canlı Renkler
Kamil Yeşil, Yankısının Peşinde
Kamil Yeşil, Yankısının Peşinde
Profil Yayınları kitap galası
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Nasıl oluyor yeni bir gelenek?

Profil’den bir süredir çıkan bir edebî eserler serisi var. Şiir kitaplarının ağırlığı bu serinin en belirgin özelliği. Bunun yanında öykü, deneme kitapları da seri içerisinde yer alıyor. Sanırım bu birçoklarınızın da malumu. Bu kitaplar İbrahim Tenekeci editörlüğünde çıkıyor. Hemen hatırlayalım; daha önce de Birun Yayınları’ndan Tenekeci editörlüğünde “Başka Kitaplar” serisi çıkıyordu. Bir seri de Birey Yayınları’ndan çıkmıştı. Şu anda ise Profil’de bu özenli yayın faaliyeti sürüyor.

İki yeni kitap?

Bu serinin ilk kitapları Furkan Çalışkan ve Mustafa Akar’ın şiir kitaplarıydı sanırım. Kitapların çıktığı 2009’un Mayıs’ında bugün olduğu gibi kitaplar taze çıkmışken böyle bir kitap galası yapılmıyordu. Sonrasında ise aynı seriden kitaplar birbiri peşisıra yayınlanmaya başladı ve son dört kitapta yeni çıkan kitapların bir nevi galası yapılmaya başlandı. Mekân olarak Profil Yayınları’nın Cağaloğlu’ndaki yeri seçilmişti. Burada yeni çıkan kitap/lar, yazar/larıyla birlikte hem okuyucuları hem de önemli bir edebiyatçı zümresini ağırlıyordu.

Kimler katıldı kitap galasına?

Benim bildiğim ve katıldığım ilk kitap galası Ahmet Murat ve Ahmet Edip Başaran için yapılmıştı.  İbrahim Tenekeci başta olmak üzere bir çok edebiyatçı da Profil’deydi. Murat ve Başaran kitaplarını imzaladılar. Aynı zamanda bu seriden kitabı çıkan Osman Toprak gibi isimler de oradaydı ve isteyen onlara da kitap imzalatabiliyordu. Bu kitap galasının bir de sürprizi vardı: Rasim Özdenören. Onca merdivene rağmen çıkıp gelip Profil'deki edebiyat ortamına dâhil olmuş, şeref ve unutulmazlık vermişti. Bu tatlı sürpriz oldukça memnun etmişti beni ve oradakileri.

Bu galanın sürprizi kim?

2 Ekim’de yapılan yeni kitap galası ise Kâmil Yeşil’in ve Hüseyin Akın’ın yeni kitapları için yapılmıştı. Kâmil Yeşil ve Hüseyin Akın yeni kitaplarını  imzaladılar ve hem okuyucularla hem de diğer şair ve yazarlarla sohbet ettiler. Bugün de bir sürpriz isim vardı: Osman Konuk. Programın ilerleyen vakitlerine doğru Ahmet Murat’ın da gelmesiyle birlikte program her ne kadar hikâye ve deneme kitabı galası olsa da şiirin ağırlığının hissedildiği bir etkinlik oldu.

Profil’den çıkan bu güzel serinin devamını bekliyoruz.

 

Besim Bal katıldı, anlattı

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 16:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sibel
sibel - 10 yıl Önce

hemen siyaset yapın böyle bir haberin altına,
aferin salih sana...

hüseyin akın sen kendisini gör diye bırakmasın öyleyse...

salih
salih - 10 yıl Önce

hüseyin akının milli gazeteden ayrılmamasını isterdim...artık onu fazla göremeyeceğim...belki de "görmeyeceğim"

Ali Emre
Ali Emre - 10 yıl Önce

Güzel şeyler, güzel işler bunlar.
Emeği geçenleri kutluyorum. Yeni kitaplar da hayırlı olsun.

Kâmil Yeşil ve Hüseyin Akın'a, bu güzelliklere daima omuz veren İbrahim Tenekeci'ye ve diğer arkadaşlara da selam.

ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 10 yıl Önce

arkadaşlar ne güzel hoşluklar bunlar. hem kamil'in, hem hüseyin'in kitaplarına bir an önce ulaşmalıyım. onlar artık olgunluklarını yaşıyor ve de gençlere yol açıyor... tenekeci gibi has bir şairle görünmek de insanı heveslendiriyor...

banner19

banner26