Kitapları yasaklandı, ismi unutturuldu!

Dindar nesil tartışmaları sürerken “Bir Nesli Nasıl Mahvettiler” kitabını hatırlamamak, Osman Yüksel Serdengeçti’yi anmamak olmazdı.

Kitapları yasaklandı, ismi unutturuldu!

 

Bir zamanların yasak kitabı

Serdengeçti, dini ve milleti için hayatını harcamış; dürüst, korkusuz, haksızlık karşısında susmayan bir efsaneydi. Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Mabetsiz Şehir, Gülünç Hakikatler eserlerinde bu milletin diktatörlükten, emperyalistlerden, din ve mukaddesat düşmanlarından neler çektiğini cesurca gözler önüne serer. 1950’de Demokrat Parti iktidarından önce korku salıp yasak kitap ilan edilen Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, on altı sayfalık broşür, onu mahkemelerde süründürür.

Osman Yüksel Serdengeçti, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler

Osman Yüksel Serdengeçti, mayası din, iman, maneviyat olan bir toplumu, Batının çoktan eskittiği, maddeci, düşman fikri hareketlerle nasıl dönüştürdüklerini bize kendi çocuklarımızın yaşadıklarıyla anlatır.

Memleketin buhranları anlatılıyor

Serdengeçti’ye göre yazılan ne bir roman ne de başka bir tür kurgudur. Yazılan yaşanandır. “Buhranlar, hüsranlar içinde çırpınan, hayatı facialarla dolu, ayarsız, kararsız, genç neslin serencamı”dır.

Şehitler verilmiş, memleket “leğen gibi kapkara şapkaları olan gâvurlar”dan kurtarılmıştır kurtarılmasına ama aradan birkaç yıl sonra o adamlar geri dönmüştür. Kahraman bildiğimiz kalpaklılar gitmiş yerine çocuklarımızın büyüyüp de vatanı kendilerinden kurtarmak istediği şapkalı adamlar gelmiştir. Ancak bu sefer mekteplere. Bayramlarda “Padişahlar, hainler, zalimler” diye ecdada sövgüler, mekteplerde nutuklar, müsamerelerde falakalı kurnaz cami imamları… Anamızın örtüsü dillere dolanır, kulaklardan ezanlar silinir, dillerden Allah lafzı silinir. Milli Mücadelenin şerefini sahiplenenler öyle acımasız olurlar ki yaptıklarıyla vicdan merkezleri zevk eğlence mekânlarına döner, toplumun temeli aile yıkılır, kardeşler arasına nifaklar ekilir.

Serdengeçti anlatmıştı

Serdengeçti “Mazi, tarih, cinayetlerle dolu, kanlı bir harabe. Allah bir vehim… Ruh bir kuruntu, ebediyet bir seraptı. O halde sen neye bağlanacak, niçin, kim için yaşayacaktın?” diyerek hayatın nasıl bir boşluka sürüldüğünü, maneviyatın nasıl bir darbe aldığını esefle anlatır.

Maruz kaldıklarımızı ve çaresizliğimizi gördüğümüz kitapta Allah’ını unutan çocuğa Serdengeçti seslenir ve bize bir ibret vesikası sunar.

Ceylan Ergin, Serdengeçti’yi andı

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2012 Pazar 21:57 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 03:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
2aA
2aA - 11 yıl Önce

YATTIGIN YER CENNET MEKAN OLSUN.BÜYÜK KAHRAMAN .TÜRK EDEBİYAT VAKFINA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM. OSMAN Y.SERDENGEÇTİNİN ESERLERİNİ TEKRAR BASARAK BİZLERE ULAŞMASINA VESİLE OLDUGU İÇİN.ALİ ASLAN

banner19

banner36