banner17

Kitaplar Hakkında Yazılmış Kitaplar

Ekrem Sakar ve Mehmet Erken, kitaplar hakkında yazılmış pek çok irili ufaklı yayının içinden bakılmaya değeceğini düşündüklerini seçip alfabetik olarak listeledi.

Kitaplar Hakkında Yazılmış Kitaplar

Kitaplar, bir kişi veya kurum tarafından başka kişi ya da kurumlara veri aktarımını sağlayan araçlar olmasına karşın nesne olarak sevilen, yerilen, beğenilen, eleştirilen, önerilen ve üzerinde tartışılan şeyler olarak algılanmaktadır. Kitap okuma alışkanlığı, kitapseverler, kütüphane vb. pek çok ifade bizzat kitabın nesnesiyle alâkalıdır. Öyle ki yalnızca bakmak için kitap fuarları ziyaret edimekte ve sadece kitap resminin sergilendiği instagram hesapları takip edilmektedir.

Kitabın ne olduğu, etrafında şekillenen dünya, tarihi, bugünü, üretimi, geliştirilmesi gibi pek çok farklı konu özellikle son yıllarda gittikçe artan bir ilgi ile takip edilmektedir. Her ne kadar konu hakkında bütünlüklü eser sayısı çok fazla olmasa da, konunun farklı alanlarına dair önemli eserler yayınlanmaktadır. 

Biz de kitaplar hakkında yazılmış pek çok irili ufaklı yayının içinden bakılmaya değeceğini düşündüklerimizi seçip sizin için alfabetik olarak listeledik. Bu kitapların bir kısmı el yazmalarının geniş kavram dünyasına dair, bir kısmı kitabın en genel haliyle ne olduğuna dair, bir kısmı zaman içinde değişen kitap algımıza dair, bir kısmı kitabın etrafında oluşan dünyaya dair, bir kısmı da kitabın düşünsel ve toplumsal karşılıklarına dair eserler. Tabi ki liste genişletilebilir fakat kitap ve etrafındaki dünya ile ilgilenenler için her biri kıymetli bu eserler muhakkak bir yönüyle faydalı olacaktır... 

 

 

Eski Kitapçılık Sanatlarımız: İsmet Binark’ın hazırladığı bu çalışmada cildinden hattına, tezhibinden minyatürüne bir yazma kitabın özellikleri anlatılıyor. Ayrıca kitabın oluşma sürecinde devreye giren aharcılık, ebruculuk, kâğıt makasçılığı, kalemtıraşçılık, zervakçılık, ruhçılık, kalemkeşlik ve mürekkepçilik gibi mesleklere de değiniliyor. (kitabın baskısı mevcut değildir)

Gutenberg Galaksisi: Medya çalışmalarının önemli isimlerinden Marshall McLuhan’ın 15. yüzyıl Avrupası’nda matbaanın icadından sonra kitabın değişen manasını ele aldığı kült kitabı. Bu eser aynı zamanda kitap kültürü araştırmalarının kurucu eserlerinden bir tanesi kabul edilir.

İbrahim Müteferrika ya da ilk Osmanlı Matbaa Serüveni: Bulgaristan doğumlu bir Türk olan Orlin Sabev (Orhan Salih), bu kapsamlı eserinde, İbrahim Müteferrika’nın matbaasının kendi döneminde nasıl ortaya çıktığını incelediği kadar, bu gelişmenin yazı-matbaa tarihi bağlamında nasıl bir manası olduğunu ve Osmanlı’da nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koyar. (Sitemizde Orlin Sabev ile yapılmış bir röportaja erişmek için tıklayınız)

İslâm Dünyasında Kitabın Tarihi: Matbaanın icadından önce kitabın üretimini, pazarlamasını, kitapçıları anlatan Johannes Pedersen, özellikle yazma kitapların özelliklerine dair ayrıntılı bilgi veriyor bu çalışmada. Kitabın adı “İslâm dünyasında” ama aslında anlatılan kitabın tarihi. (kitabın sitemizdeki değerlendirmesi için tıklayınız, kitabın kitapyurdu bağlantısı için tıklayınız) (kitabın videolu tanıtımını izlemek için tıklayınız)

Kalem Güzeli: Mahmut Bedreddin Yazır’ın “Kalem Güzeli” eseri, yazı ve yazı sanatlarına dair ansiklopedik bir sözlük niteliğindedir ve kitaplarla, özellikle yazmalarla ilgilenenlerin vazgeçilmez kaynaklarındandır. (kitabın baskısı mevcut değildir)

Kitap: Kitabın tarihiyle birlikte kitapseverler ve kitaplarla ilgili sair konulara yer veren Necip Asım Yazıksız’ın çalışmasında kitaba dair ilgi çekici malûmat yer alıyor. Yazılalı bir hayli zaman olan kitap birkaç yayınevi tarafından tekrar basıldı. Bunlar arasında Büyüyen Ay Yayınları tarafından hazırlananı tercih edilebilir. (Kitabın sitemizdeki değerlendirmesi için tıklayınız)

Kitabın kısa değerlendirmesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Kitap Yakmanın Tarihi: Başta kütüphaneler olmak üzere çağlar boyunca kitapların savaşlar, doğal afetler, kazalar vs. nedenlerden ötürü tahrip edilişlerini anlatan ilginç bir kitap. Tarih boyunca kitabın nasıl bir tehdit olarak algılandığının dile getirildiği bu çalışmanın yazarı Lucien X. Polastron ve çevirmeni Aziz Ufuk Kılınç.

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın: Umberto Eco ve Jean Claude Carriere’nin parşömenlerden bugüne kitaplar, kütüphaneler, bilgisayarlar ve dijital kitaplara uzanan geniş zaman dilimine dair konuşmalarının derlemesi. Kitaba dair özellikle Ortaçağ’ın son dönemlerinde matbaanın ortaya çıkardığı dönüşüm ve bugünlerde yaşadığımız dijital dönüşüme dair yorumları ufuk açıcı.

Kitapları Nasıl Okumalı: Her biri ayrı bir dünya olan kitapları nasıl okumalı, hangi kitaplar okunmalı, kısacası okuma eyleminin nasıllığı üzerine yer alan yazıları kapsayan bu çalışma Charles Van Doren ve Mortimer J. Adler tarafından yazılmış olup dilimize A. Erkan Koca tarafından kazandırılmıştır.

Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar: İsmail Erünsal’ın kaleme aldığı kitabın konusu temel olarak Osmanlılarda sahaflar. Konu kitabı pazarlayanlar olunca kitap kültürü, kitap müzayedeleri, kitap satışları, okuma alışkanlıkları, kitap üretimi ve kitap piyasası gibi kitapla ilgili birçok mevzunun tarihî akışını okuma fırsatı elde ediyoruz. (kitabın sitemizde yer alan değerlendirmesi için tıklayınız; kitabın kitapyurdu bağlantısı için tıklayınız)

Türkiye’de Kitap Koleksiyonerleri ve Sahaflar: Kitaplardan söz ederken kitap koleksiyonerlerine değinmeden olmaz. Nadir kitapları bulmak ve eksik ciltleri tamamlamak için her türlü fedakârlığı göze alan kitap sevdalısı insanlar ile yapılmış mülâkatları ve hatıraları bir araya getiren isim Rıfat N. Bali.

Türk’ün Okuma ile İmtihanı “Kitapsızlar”: Okuma alışkanlığının ve dolayısıyla kütüphane sayısının da düşük olduğu ülkemizin şartlarının ve toplumun kritiğinin yapıldığı bu kitabı kaleme alan Erol Yılmaz.

Yazı Devleti: Antropolog Brinkley Messick, Yazı Devleti’nde 18-19. yüzyıl Yemen’inde metinlerin konumunu ve toplum üzerindeki etiklerini irdeler. 

 

Ekrem Sakar – Mehmet Erken

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 21:42
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yağız
Yağız - 2 yıl Önce

Rahmetli Nevzat Kösoğlu'nun da içi güzel, adı güzel bir eseri vardı: Kitap Şuuru.

banner19

banner13

banner20