Kısa öykü ama kitaplaşması uzun hikaye!

Harmancı, derdini öyküleştirenlerden. Muhtemel Menkıbeler ilk kitabında hikmet ve ironi ile akraba bir öykücünün çeşitli numaraları var.

Kısa öykü ama kitaplaşması uzun hikaye!

Mehmet Harmancı Muhtemel Menkıbeler kitabıyla dimağımı süslediğimde aklıma eski günler geldi ve kitabın mazrufuna baktım. Sararmış ya da sarartılmaya bırakılmış yaprak parçası.  Kapak  tasarımı farklıydı tam da Birdenbire dergisinin ilk sayısının kapağında yapmak istediğim derdimi anlatmaya yarayan çizim, Harmancı'nın kitabının kapağında kurgulanmış.

Öykücüden tasarruflu öyküler

Mehmet Harmancı, Muhtemel MenkıbelerHarmancı, derdini öyküleştirenlerden. 10 yılı aşkın bir süredir bir Mehmet Harmancı kitabı bekliyorduk. Kısa hikayeler geldi ama bu geliş kısacık bir zamanda olmadı. Kimbilir neler yaşandı eser kitaplaşana kadar. Muhtemel Menkıbeler bir öykücünün kalb atışları olarak okunabilir. Kitabın sonunda Necip  Tosun kitabın içeriğiyle ilgili “kısa öykü” ya da “durum öyküsü” şeklinde tanımlamalarda bulunsa da Muhtemel Menkıbeler, kalbi bir bir izleğin notları olarak okunabilir. Kemal Tahir’in Bağlam’dan çıkan notları okunduğunda, oradaki izleğe benzer bir yapıyı Harmancı’da da görmek mümkün.

Aforizma, modern insanın  sehl-i mümtenisidir. Harmancı da sehl-i mümteniye benzer bir yapı kurmaya çalışır. Cümleleri ve cümleleri kuran kelimeleri ve kelimeleri bağlayan ekleri ince bir elekten geçirmiş Harmancı.

Böyle düşündün mü?

Geleneksel hikâye metodunun yanında modern öykü geleneğinin bir arada olduğu kitapta Harmancı, zekayı ve kalbî birikimlerini sunmuş. Hayatın içinde denk gelinen kelimeler, Harmancı’nın öyküleştirmesiyle insana “ben hiç bu açıdan düşünmemiştim” dedirten cinsten.

Harmancı’nın klasik öyküseverlerin uzak olduğu bir tarz denediği kesin. Bu tarzı kurgularken izleğini sadece Batıcı kurgulayıcılar değil de anlatı geleneğimizin içinde araması ayrı bir değer katıyor esere.

Modern zihinlerin yorulmadan okuyacağı, kurgulayıcının müdahalesinin en az olduğu, betimlemeye boğulmayan anlatıda; okura düşünmesi, düşündüğünü yorumlaması için imkân tanınmış sık sık.

Gelenekte karşılığı olan bir tarzı kurgulamaya çabasında olduğu görülen Harmancı’nın bu kitabı, öyküde sehl-i mümteniyi arayan bir söz ustalığının verimlerini okumaya adayları bekliyor.

Arda Şeker öykü okumalarına devam ediyor

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halis Musa
Halis Musa - 8 yıl Önce

Mehmet Hocam söz israfı yapmadan bastığı yerleri yeşerten, bize nokta'yı öğreten adamdır.

Furkan SALEPÇİ
Furkan SALEPÇİ - 8 yıl Önce

Kendisini biraz da geç tanımış olmama rağmen sayesinde kitap okumayı sevdiğim adamdır. Allah yolunu açık etsin

banner19

banner13