Kimliğin coğrafyası olur mu?

D. Mehmet Doğan'ın 1990'larda, Orta Asya'ya yaptıkları gezilerdeki gözlemlerinden yola çıkarak hazırladığı eser çıktı..

Kimliğin coğrafyası olur mu?

Türk Kimliğinin Coğrafyaları-Türkiye/Türkistan kitabıyla, geçmişten günümüze gelen fakat belki de son zamanlarda daha çok tartışılan ‘Türk’, ‘Türkiye’, ‘Türkistan’ ve ‘vatan’ gibi kavramlar üzerinde farklı okumalar sunuyor bize Mehmet Doğan.

Türk Kimliğinin Çoğrafyaları, D. Mehmet Doğan
(+)

Gezi de değil hatırat da

Kitap, bir gezi programının izdüşümü gibi tasarlanmış ve bu program çerçevesinde takip edilen güzergâhta görülen yerler, kişiler, mekânlar, eserler kitapta kendine yer bulmuş.

Kitabı diğerlerinden farklı kılan şey ise sadece gezilen mekânın, coğrafyanın, eserlerin, şehirlerin bugünkü hali değil; eserde tüm bunların tarihî arka planına değinilerek bütüncül bir bakış ile değerlendirme yapılmış. Bu da kitabı, bilinen anlamda bir gezi-seyahat kitabı formatının dışına taşırmış ve zenginleştirmiş. Mekânı ilk kez gören, duyan ya da okuyan için geniş bir perspektifin yanı sıra görsel yönden de oldukça zengin bir içeriğe sahip olmuş Türk Kimliğinin Coğrafyaları... Renkli ve iyi bir baskı kalitesine sahip. Gezi, tarih ve hatırat iç içe geçmiş bu kitapta. Biri diğerinin içine ustaca yedirilmiş, okunası güzel bir eser ortaya çıkmış.

Yazar Yayınları’nın beşinci kitabı

Türk Kimliğinin Coğrafyaları: Türkiye/Türkistan kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı tarafından Kurulmuş olan Yazar Yayınları tarafından basılmış. Kitap Yazar Yayınları’nın beşinci, D. Mehmet Doğan külliyatının da 4. kitabı olarak yayınlanmış.

Türk Kimliğinin Çoğrafyaları, D. Mehmet Doğan
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın.

Yönümüzü kültürel ve siyasi olarak hep batıya döndüğümüz için pek de (en azından benim) haberimiz ve ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız bir coğrafya hakkında ‘efradını cami ağyarını mani’, tanıtıcı ve/ya hatırlatıcı bir kitap Türk Kimliğinin Coğrafyaları

Türk Kimliğinin Çoğrafyaları, D. Mehmet Doğan
(+)

Uzun soluklu seyahat

Türkistan coğrafyasındaki şehirlerden tarihine, mimarî eserlerden kültüre, orada yaşayan yazarlardan onların eserlerine zengin bir içeriği, hatırat tadında iç içe geçirerek vermiş Doğan.

Kitabın satırları arasında gezinirken dünden bugüne geçişler, geliş-gidişler yaşıyorsunuz. Kimi bir siyasi tarih kitabının kimi ise bir sanat tarihi kitabının ya da ne bileyim mitoloji kitaplarının arasında yer alabilecek ayrıntıları okuyorsunuz Doğan’ın rehberliğinde o şehirleri gezerken. Bu da, tarihini bilmeyince kuru bir taş, beton, ya da harabe gibi duran mekânı sizin için daha anlamlı kılıyor, mekâna bir ruh kazandırıyor. Tarihsel bir kopukluk-kırılma yaşayan, hafızası da çok güçlü olmayan ben gibiler dışında da herkes tarafından okunası bir kitap Türk Kimliğinin Coğrafyaları

 

Ümit Savaş okudu ve işaret etti

GYY'nin notu: Kitaptan alıntıladığımız fotoğrafla Mehmet Doğan'ın, Ahmet Kot'un, Bayram Bilge Tokel'in, kültür emekçisi güzel ağabeylerin 20 yıl önceki hallerini görmek bir hoş oldu.

Türk Kimliğinin Çoğrafyaları, D. Mehmet Doğan
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın.
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 13:45
YORUM EKLE

banner19

banner13