Kim olduğunu merak ediyorsan kimi sevdiğine bak

Adem Özbay, yeni kitabı 'Aşkperest’te bir kalbin sevmesi gereken gerçek sevgili olan Yaratıcı’ya olan sevdasına giden yolları anlatmış. Mustafa Uçurum yazdı.

Kim olduğunu merak ediyorsan kimi sevdiğine bak

Aşk ki dünya kurulalı beri adı dillerden düşmeyen bir ulaşılmaz hayal âlemi ya da uğruna dünyaların feda edildiği bir ömür imtihanıdır. Aşk için söylenen sözlerin, uçup giden hayallerin çetelesini tutmak elbette mümkün değil. Kapsama alanını çizmenin mümkün olmadığı aşk, gerçek bir sevgiliye duyulunca bütün eksikler tamamlanmış olacak, aşk o zaman gerçek anlamıyla yerli yerini alacak.

Adem Özbay, yeni kitabı Aşkperest’te gerçek aşkın yollarını gösteriyor okuyucuya. Kişisel gelişim ve edebiyat çalışmalarına ara vermeden devam eden Özbay, Aşkperest ile kalplerde farklı pencere açmayı hedefliyor. Aşk kelimesine derin anlamlar yükleyerek, “Her şeyin sahibi Allah’tır, elbette aşkın sahibi de Allah” sonucuna ulaştırıyor okuyucuyu.

Seni bize yanlış tanıttılar

Aşkperest tam anlamıyla aşkın kitabı. Allah’a duyulacak aşkın yollarını açıyor Adem Özbay ilk olarak. Allah’ı tanıyarak başlayacak bir sevginin yolundaki yanlışları ayıklamayı hedefliyor. Toplumsal bir yanlış algıyı ele alıyor ilk olarak. Korkutarak değil, yaklaştırarak sevdirmek üzerine yoğunlaşıyor. Klâsik din anlayışında çok sık rastlanan korkutma temayülü, sevdirme yerine bir korkunun üzerine sevgiyi kurmak gibi bir algıyı ön plana çıkardığı için Allah’ı doğru tanıtarak işe başlamak gereğine işaret ediyor Özbay.

Şiirsel bir dil kullanıyor kitabında Adem Özbay. Aşkın kitabını aşkla yazdığının bir işareti bu üslup. “Korktuğumuzdan inanmanın güzelliklerini yaşayamadık” diyerek Yüce Yaratıcı’nın yanlış anlatıldığından ve böylece korkmaktan sevmeye fırsat bulamamaktan yakınıyor. Mümin ümitsiz olmaz. İmanı ümit besler. Güzellikler anlatıldıkça ve çoğaldıkça yürekler daha bir Allah aşkıyla dolar: “Şimdi Bismillah diyoruz; / Seni tanımak için / Seni sevmek için / Seni bilmek için / Kalbimizi sana vermek için / Aşkın ile aşkı bulmak için.”

Özellikle cami kürsülerinden Allah’ın gazabının anlatılması, cehennem azabının sahnelenmesi kalplere korkular salarken gazabın yerini rahmetin alması, cehennem yerine cennet bahçelerinden bir bahçenin tasvir edilmesi aşkın kapısını aralayacak bir vesiledir.

Gören gözler için her yol Allah’a çıkar

Kitabın her bölümü Allah’ın hikmetlerini sıralayan aşk dolu anlatımlarla bezeli. Farklı bölümlerden oluşsa da kitap, tema ortak; Allah’ı aşkla sevmek. Kainat; aşk üzerine kurulu bir düzene sahip, aşkla dönmekte dünya. Allah’ın yarattığı her nesne de aşkın bir tezahürü.

Sevmesini öğrettiğin kalp, senindir.”, “Bakmasını öğrettiğin göz, senindir.” diyor Adem Özbay. Çünkü her şey O’nundur. Bütün güzelliklerin sahibi O’dur. Bize sonsuz nimetler sunulmuşken bize düşen aşkın sahibine sımsıkı sarılmak ve her vakit Allah’a güvenmektir. Allah’ı bilen bir kalp endişe etmez. Bilir ki sevilen seveni yolda komaz.

Adem Özbay sevgiyle kurulan bir aşkın bütün şifrelerini sunuyor okuyucuya. Kalplere esenlik sunuyor. Umut denen ışığı sürekli canlı tutacak güzellikleri gösteriyor. “Allah’ı olanın derdi olmaz.” diyerek Allah’a güvenmenin açamayacağı kapı olmadığını hikâye tadında iletiyor okuyucuya.

Kitabın en özgün bölümlerinden biri de “Aşkperest Hissedişler” bölümü. Özbay bu bölümde ayetlere yine şiir tadında kendi hisleriyle tercüman oluyor. Fatiha ile başlıyor söze: “Hayat veren sensin / Kulluk etmemiz gereken sen” Yunus Suresi 44. ayet için şu notu düşüyor Adem Özbay: “Allah seven, bağışlayan, ödüllendirendir, asla zulmetmez, asla haksızlık yapmaz.”

Kitap, Yaratıcı’yı işaret eden Adem Özbay aforizmaları ile son buluyor. Söze aşkla başlayıp Allah’ı anlatarak devam edince, aşk dolu cümlelerle dolu bir güzide eser ortaya çıkıyor. Son söz yine Adem Özbay’a ait olsun, aşk ile: “Aşkı kendi malın gibi kullanma. Allah’ın emanetini yine Allah’a götür.”

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 15 Haziran 2015 Pazartesi 16:16 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 18:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yenişeyler
yenişeyler - 7 yıl Önce

Sayın Özbayı gönülden kutluyorum umarım bir gün sohbet etme şerefine de nail olurum

banner19

banner26