Keşke çocukken okusaydım dediğim bir kitap

Bütün baskılara ve karşılaştığı bütün zorluklara rağmen amacına ulaşan ve bu davranışıyla diğer balıkların hayatını etkileyen Küçük Kara Balık’ın hikâyesini yazmış Samed Behrengi. Meryem Uçar yazdı.

Keşke çocukken okusaydım dediğim bir kitap

https://www.ktpkitabevi.com/urun/kk-kara-balik-113162072Çocukken Ankara denilen yerin sadece sınırlarını bilmediğim bizim mahalle olduğunu sanırdım. Benim bu düşünceme benzer bir düşüncenin de ilkokul arkadaşımın sahip olduğunu fark etmiştim. O da Türkiye’yi Ankara sanıyordu galiba. Nitekim öğretmenin Türkiye haritası üzerinde “Türkiye’yi gösterir misin?” sorusuna cevabı Ankara’yı göstermek olmuştu. İnsan kıyaslayacağı bir şey olmadığında bilgisinin en doğru olduğunu düşünüyor sanırım. Küçük Kara Balık’ı okuduktan sonra keşke bunu çocukken okusaydım demiştim. Keşke ben de mahallemizin dışında nasıl bir hayat var merak etseydim.

İranlı yazar Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık adlı kitabını daha önce başka bir yayınevinin baskısından okumuştum. Nar Çocuk’tan yayınlananı görünce tekrar okumasam olmazdı. Nitekim Nar Çocuk, kitabı, Necmettin Asma’nın çizimleriyle öyle albenili yani “okubenili” basmış ki okumayan çok şey kaybeder gibi geliyor.

Keşke çocukluğumda okusaydım dediğim bir kitap

Küçük Kara Balık’la ilgili bir yazı yazmadan önce googledan küçük bir araştırma yapmak istedim. Edindiğim iki bilgi beni çok şaşırttı. Birincisi çocuk kitabı denilip belki de küçümsenen bu kitap 12 Eylül darbesinden sonra yasaklanmış. İkincisi ise İran’da bu kitap hâlâ yasaklıymış. (wikipedia’nın yalancısıyım.)

Peki, kitap neden yasaklanmış olabilir?

Öncelikle çocuk kitaplarını okudukça fark ediyorum ki bazı çocuk kitapları tam bir kişisel gelişim kitabı. Bir zamanlar çok kişisel gelişim kitabı okumuştum. Bir faydasını görmedim. Sonradan anladım, kişisel gelişim kitaplarının kendine güven vermekten çok insanın “ene”sini şişirdiğini. Onun yerine keşke çocukluğumda ulaşabilseydim dediğim kitaplar var. İşte onlardan biri Küçük Kara Balık.

Küçük Kara Balık sadece çocuklara değil, yetişkinlere de derin mesajları olan bir kitap. Hikâye, on iki bin çocuk ve torununa yaşlı balığın masal anlatmasıyla başlıyor. Anlattığı masal Küçük Kara Balık’ın masalıdır. Küçük Kara Balık yaşadıkları derenin bittiği yeri merak ettiğinden dereden ayrılmak ister. Annesi ve komşuları karşı çıkarlar. Çünkü onlara göre derenin başı sonu olmaz.

Yola çıkınca korkudan eser kalmaz

Küçük Kara Balık’ın asıl merak ettiği soru şudur: “Gerçekten de yaşamak, küçücük bir yerde sürekli dolaşarak yaşlanıp başka bir şey yapmamak mıdır? Dünyada başka türlü yaşamak mümkün değil midir?”

Küçük Kara Balık bütün engellemelere rağmen yola çıkar. Yolda değişik hayvanlar ve balıklarla karşılaşır. Karşılaştıklarından biri de kertenkeledir. Kertenkele, eğer karşılaşırsa pelikanın torbasını yırtması için ona küçük bir hançer verir. Kertenkeleden bir bilgi daha öğrenir: Oradan başka küçük balıklar da geçmiştir ve onlar kendi sürülerini oluşturup balıkçıyı usandırmaktadırlar. Balıkçıyı usandırmalarının sebebi de balıkçının ağına her yakalanışlarında küçük hançerleriyle balıkçının ağını delik deşik etmeleridir.

Kara Balık’a katılmak isteyen balıklar olur ama pelikandan korkarlar. Küçük Kara Balık’ın sözü şu olur: “Siz çok düşünüyorsunuz. Hep düşünmekle olmaz ki. Yola çıkınca korkumuz bütünüyle yok olup gider.”

Bir gün ölümle yüzleşirsem -ki yüzleşeceğim- önemli olan, benim yaşamımın ve ölümümün diğerlerinin yaşamını nasıl etkileyeceğidir.” diye düşünen Küçük Kara Balık’a ne mi olur? Kitabın sonunda bu sorunun cevabını bulabilecek misiniz bakalım.


 

Meryem Uçar yazdı

Yayın Tarihi: 28 Şubat 2015 Cumartesi 11:33 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 16:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 6 yıl Önce

Masalın sonunu söylemeyerek yazıyı en güzel yerinde kesmişsiniz. Keşke spoiler verseydiniz finali için :))

Tayfur Esen
Tayfur Esen - 6 yıl Önce

Merhaba, wikipedia bilgi güncellemesi yapmıyor maalesef. Kitap şu an İran'da yayınlanıyor. Yayıncısı Behrengi Yayınları adıyla yayıncılık yapan Samed Behrengi'nin kuzeni Sina Behrengi. Başka yayınevleri de İran'da bu kitabı ve Behrengi'nin diğer kitaplarını yayınlıyor.

banner19

banner36