Kerbelâ faciasını anlamak için 9 kitap

Kerbela hadisesi üzerine farklı tarihlerde muhtelif âlimler, fikir adamları ve yazarlar tarafından kitaplar yazıldı. Ahmed Öztürk, Hz. Hüseyn Efendimiz'i ve Kerbelâ'yı konu alan eserleri bir araya getirdi.

Kerbelâ faciasını anlamak için 9 kitap

İslam tarihinin en ciğer yakıcı hadiselerinden başında gelir Kerbelâ Faciası. Yönetimi ele geçirmek için her yola başvuran bir zihniyetin gözü dönmüş müntesipleri Rasulallah Efendimiz'in 'oğlum' diyerek sevdiği torunlarının canına kıymışlardı. Bu olayın vahametini daha çok arttıran ise, Müslümanların daha sonraki asırlarda bu hadise üzerinden iki farklı gruba ayrılmalarıydı.

Müslümanların toplu hareket etme yeteneğini zayıflatan bu elim hadise üzerine farklı tarihlerde muhtelif âlimler, fikir adamları ve yazarlar tarafından kitaplar yazıldı. Hz. Hüseyn Efendimiz'i ve Kerbelâ'yı konu alan eserleri sizin için bir araya getirdik.

Hz. Hüseyin ve Kerbelâ Faciası / Asım Köksal: Son devrin büyük din âlimleri arasında yer alan Mustafa Asım Köksal tarafından, muteber kaynaklara dayanılarak hazırlanan bir eser Hz. Hüseyin ve Kerbelâ Faciası. “Hz. Hüseyin Efendimiz'in Doğumu ve Çocukluk Hayatı”, “Kerbelâ Faciası”, “Kerbelâ Olayının Sorumlularının Başlarına Gelenler” şeklinde 3 bölümden oluşan eser, günümüzde halen yayınlanan bu konudaki en önemli eserdir.

Hadikatü's-Süedâ / Fuzûlî: Türk edebiyatının en önemli ve en çok beğenilen makteli olarak bilinir. Hadikatü’s-Süeda'nın kelime anlamı 'Ebedî Saadete Ulaşanların Bahçesi'dir. Hazreti Hüseyin Efendimiz'in Kerbela'da şehit edilişini menkıbevi bir şekilde anlatır. İstanbul'daki tekkelerde aşura gecesi hatmedilirmiş. İslam tarihinin en acı hadisesini bir şairin hissiyatı ile okumak adına mutlaka başvurulması gereken bir eserdir.

Zulme Direnen İmam Hz. Hüseyin / Süleyman Ateş: Bugün adı vahşete eş anlam olan Yezid tarafından şehid edilen Hz. Hüseyn Efendimizle ilgili bir diğer kitap da Süleyman Ateş Hoca tarafından kaleme alınan Zulme Direnen İmam Hz. Hüseyin isimli eser. Eser, Hz. Hüseyn Efendimizin zulme eyvallah demeyişini ve adaletin tesisi için canını ortaya koyuşunu merkeze alarak telif edilmiş bir eser. Müellifin, Hz. Hüseyn Efendimiz'in ruhaniyetinden mahabbet esintisi devşirmek gayesiyle kaleme aldığını söylediği eser de Kerbelâ konusunda okunması gereken bir eser.

İnci – Mercan / Salih Suruç: Hz. Hasan ve Hz. Hüseyn Efendilerimizi konu alan eser, siyeri dünya çapında ödül alan Salih Suruç tarafından hazırlanmış bir kitap. Kitabın ikinci bölümünde Mercan olarak nitelediği Hz. Hüseyn'i anlatıyor Salih Suruç. Hazreti Hüseyn Efendimizi hak ve adalet davasında sert ve tavizsiz bir büyük zat olarak anlatan eser de konuyla ilgili okunabilecek eserlerden biri.

Hz. Hüseyin - Bir Uyarı Bir Sembol / Kolektif: Mevlânâ Ebu'l Kelâm, Zakir Han, Mevdudi ve Muhammed İkbal'in yazılarından oluşan, Hz. Hüseyn Efendimiz'e dair güzel bir eser. Hz. Hüseyn Efendimizin Müslümanların kalbindeki müstesna yerini, O'nun yüce şahsiyetini merkeze alan, O'nu yol gösterici ve uyarıcı yanını ele alan bir güzel eser. Tanıtım bülteninde şu cümle geçen bir eser nasıl okunmaz: “Onun hayatı ve şehadeti, ağlamak ve gözyaşı dökmek için fırsat olmaktan çok, mü'minlerin içinde ateşli bir fedakârlık arzusu doğuran ve gerçek adalet ışığıyla mevcut hayat biçimini aydınlatan bir fener ve işaret ateşidir.”

Kerbela - Kanayan Bir Yara, Gönül Sızlatan Bir Facia / Hüseyin Algül: Kerbelâ Faciası ve Hazreti Hüseyn Efendimiz'in hayatını ele alan bir başka eser. Hadis kaynaklarından hareketle hazırlanan Ensar Yayınları tarafından basılan bir kitap.

Hz. Hüseyn'in Emr-i Bil Maruf ve Nehyi Ani'l Münkeri / Murtaza Mutahhari: Hz. Hüseyn Efendimiz'in, Yezid'e eyvallah demeyişini ve başkaldırısını maruf emir ve münkerden nehiy esasına göre değerlendiren bir eser. Bu esasın ne kadar mühim olduğunu Hz. Hüseyn hayatını ortaya koyarak göstermiştir. Mutahhari'ye göre bu esas İslam'ın bekası için şarttır. Hz. Hüseyn'i kendisine örnek alan Müslümanların yürümesi gereken yol budur. Müellif eseri bu düşünceler üzerine kaleme alır. Okunması gereken bir eser.

Gülzar-ı Hasaneyn / Fazlullah Rahimi: Hazret-i İmâm Hasan ve Hazret-i İmâm Hüseyin Efendilerimizin başından geçen üzücü olayları anlatan güzel bir eserdir. Ehl-i Beyt-i Mustafa muhiblerinin ve Peygamber Efendimizin hanedanını seven her müminin okumaktan memnun olacağı bir kitap. İnsanı ağlatan bir kitap. Muhabbetle tavsiye olunur.

Aşkın Şehidi / Ahmet Turgut: Bir “bestseller” gibi gözükse de Hz. Hüseyn Efendimizin hayatını olabilecek en iyi şekilde aktaran bir roman. Kitap okuru sorguluyor. Gerçekten Hz. Hüseyn mi yoksa Yezid mi olduğunu, hangi yanının ağır bastığını tefekkür etmeye çağırıyor. Tarihi gerçekleri romanında çok güzel işleyen Ahmet Turgut büyük bir tebriği hak ediyor.

Haberin fotogalerisi için tıklayınız: http://www.dunyabizim.com/?aType=fotohaber&FotoID=9626 

 

Ahmed Öztürk derledi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep S.
Zeynep S. - 3 yıl Önce

Adnan Demircan hocanın Kerbela - Keder ve Bela kitabını da ben tavsiye edeyim. Konu üzerine farklı bakış açılarını tarafsız biçimde ele alabilmesi aynı zamanda da kendi görüşünü açıkça ortaya koyması bakımından çok beğenmiştim. Romantizme ve sır perdelerine bulaşmadan veriler doğrultusunda analiz yapan ufak çaplı bir çalışma. ve liste için teşekkürler, görmediğim birkaç kitaba denk geldim, mutlu oldum :)

banner19

banner13