Kaybolan değerleri hatırlatıyor

Emir Kalkan, kaybolan değerleri, kaybolan yüzlerle anlatıyor. Bize unuttuğumuz değerleri hatırlatıyor.

Kaybolan değerleri hatırlatıyor

Kayıp Yüzler, daha önce de “Kanatsız Kuşlar Şehri” (http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=5654) isimli kitabını tanıttığımız Emir Kalkan’ın bir başka güzel kitabı. Kitapta okurları 26 kısa ve duru hikâye bekliyor.

Emir KalkanKalkan, bu kitabında “kayıp yüzleri” hikâye ediyor. Anlatılanlar, yalnızca şehrin kalabalık caddelerinde, kara dumanında kaybolan temiz, saf insanların hikâyesi değil, gün geçtikçe toplumumuzda kaybolan değerlerin ve bu değerleri taşıyan, temsil eden nadide şahsiyetlerin de hikâyeleri.

Küçük insanların hikâyeleri

Küçük insanların hayatlarını halk hikâyesi havasında hatta halkın arasında anlatıla gelmiş tevatürleri, ibretlik, hikmetli olaylar tarzında anlatıyor Emir Kalkan. Destansı-masalsı halk hikâyeleri diyebileceğimiz bu hikâyeler ile imtihan sırrı, Allah korkusu, vicdan azabı, kader, yardım, vefa, sevgi gibi kavramlar okurlara yeniden hatırlatılıyor.

Kayıp Yüzler, Emir KalkanKitaptan birkaç güzel hikâye

Demokrat adlı hikâye ile de yakın tarihimize şöyle bir dokunulup, 27 Mayıs ilginç bir açıdan ele alınıyor. Adnan Menderes’in idam masraflarının eşi tarafından tahsil edilmesini akla getiriyor bu hikâye. Hamal’da ise hikâye şaşırtıcı bir sonla noktalanıp, günümüzde çokça tanınan bir isme işaret ediliyor. Kitaptaki bir başka ilgi çekici hikâye Yeni Dünya… Film tadındaki bu hikâye, “yenidünya” meyvesi ile kurulan yeni bir dünyayı dramatik bir dille aktarıyor. Kitabın arka kapağında da alıntı yapılan Tekke Kafası’nda anlatımın tüm sadeliğine rağmen derin bir fikir tartışması görüyoruz. Tartışma iki karakterin ağzından Doğu-Batı ve akıl-gönül ikilileri üzerinden yürütülüyor.

Yaz günleri yaklaşırken, okuma listenize Kayıp Yüzler’i ve daha başka Emir Kalkan kitaplarını ekleminizi öneririm.

Görkem Evci iyi okumalar diliyor

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26