Katsayı mağdurları buraya

Bir darbe çocuğu olarak doğdu katsayı sınırlaması. Darbe yılları geçti diyoruz ama çocuğu tac giyip duruyor başımızda.

Katsayı mağdurları buraya

Türk Milli Eğitim Sisteminin Stratejik Planı’nda, yani önümüzdeki yılların hedeflerini tespit ettiği dokümanda Türk Milli Eğitimi’nin şöyle şekillenmesi öngörülüyor: %65’e %35 olan genel lise / meslek lisesi dengesini meslek liselerinin lehine %65’e %35 olarak dönüştürmek. Bunu gerçekleştirmek için de milyonlarca euroyu (rakamla yazamadık tüm projelerin ne kadar olduğunu tespit etmek kolay değil ama sadece bir projeye 85 Milyon € kredi kullanıldığını görüyoruz) feda ederek projeler gerçekleştiriliyor. Amaç? Mesleki eğitimi geliştirmek.

Meslek LisesiGeldiğimiz noktada ise 10 yıldır tüm meslek liselerini tırpanlayan bir katsayı sorunu var. Gerçi tüm meslek liselerini demek yanlış olur. Örneğin Anadolu Öğretmen Liseleri meslek lisesi statüsünde olmasına rağmen hem Eğitim Fakültelerine artı puan alıyorlar hem de diğer okulları tercih ettiklerinde katsayı engeline takılmıyorlar. Memleketin en eşit okulu onlar galiba. Ya da başka bir açıdan bakarsak katsayı meselesi bir okul türü için halledilebiliyorsa herkes için halledilebilir. Hem meslek liselerini önemsiyoruz deniyor hem de “Gelmeyin kardeşim bu okula!” dercesine uygulamalara imza atılıyor.

Eğitim sisteminin sağlıklı  bir zeminde yürümesinin en temel unsuru “yönlendirme”yi de okularımızda öğretmenlerimiz zeki öğrenciden başarısız öğrenciye doğru sıralayarak: Sayısallar önde, eşit ağırlıkçılar peşinde, ardından sosyalciler... Geri kalanlar marş marş meslek lisesine! Bu mantıkla “doldurulan”  meslek liseleri başarısızlıkla suçlanıyor sonra.

Neler yapmalı?

Bu  mantıksızlığa bir son verilmeli. Bu pek çok kişinin ortak temennisi. Temenniden öte, amacı.  Bireysel karşı duruşların ses getirmediği durumlarda insanların belli platformlarda buluşmasını sağlamak ve fikir paylaşımında bulunmak sesin daha gür çıkmasını sağlıyor. Mesleki eğitimde yer alan 1.565.264 öğrenci, 88.924 öğretmen hep birlikte “öhhö” dese ne Danıştay kalır ne katsayı. Mesele bir kampanyanın sloganında dediği gibi “Memleket Meselesi”.

Meslek LisesiYeni bir site

Meslek Liseleri ses versin diye yeni bir site kuruldu: www.katsayimagduruyuz.com Siteye girin, sesinizi duyurun. Katsayıdan nasıl etkilendiğinizin öyküsünü yazın. Tarihe bir not düşün. Belki bugün yüzleri kızarmayanları tarih yargılar. Hem de katsayının kaldırılması için bir şeyler yapmaya çalışan insanlara destek vermiş olunur. Sağlık Meslek Liseli, Kız Meslek Liseli, İmam Hatip Liseli, Endüstri Meslek Liseli... Herkes bu sitede buluşmalı, bir ses vermeli!

 

Ömer Faruk Pekuz bildirdi.

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2009 Perşembe 16:49 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 11:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra ÇELİK
Esra ÇELİK - 11 yıl Önce

gerçekten veciz bir sözle karşılıyor site bizi, laik sistem üzerine iki de and içtik mi
bu sorun çözülür!

ĞĞ
ĞĞ - 11 yıl Önce

güzel çabalar yaltaklanmalarla baltanmamalı!site bu noktada sıkıntılı hem de çoook!

Atiyye Küçük
Atiyye Küçük - 11 yıl Önce

efendim günlerce medyadan inmedi kat sayı problemi. işte çözüldü derken göstermelik bi adaletle tekrar karşımızda. alan içi 15,alan dışı 13 ile çarpılacak puanlar. ne var canım 2 puanda demeyin. çünkü üniversite sınavında virgüller önünüze binlerce kişiyi alıyor.2 puan o kadar değerli ki. adalet yine yamalıdır dünyada...

banner26