Karikatürle din öğren!

Murat Elaldı, bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni.'Öğrenciler İçin Din ve Hayat' adlı enfes bir çalışma hazırlamış. Kapak fotoğrafı bir çocuğa gel al beni ve oku diyor.

Karikatürle din öğren!

Murat Elaldı28 Şubat sürecinde, Türkiye’deki Müslümanlar üzerinde 1000 yıl sürecek bir süreci başlatanlar gerçek hesap sahibini hiç düşünmemiş olsalar gerek. Zaten düşünse veya böyle bir derdi olsa insanın, attığı adıma dikkat eder, söyleyeceği sözü özenle söyler. Belki süreç ilk başlarında sıkıntı yarattı ama dini yayımlar açısından baktığımızda, yayımların çeşitli ve çocuklara yönelik bir kaliteye sahip olmasına vesile olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yapılandırmacı kurama göre, çocukların ilgileri de göz önünde bulundurularak yeni yayımlar yapıldı, el-anda yapılıyor. Burada para kazanmak için ilginç yayın yapanları yadsıyor değilim ama bu derdi insan olanları da az değil hani. Bu derdi insan olan güzel insanlardan biri de Murat Elaldı’dır.

Murat Elaldı, Öğrenciler İçin Din ve HayatMurat Elaldı, bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni.”Öğrenciler İçin Din ve Hayat” adlı enfes bir çalışma hazırlamış. Kapak fotoğrafı bir çocuğa gel al beni ve oku diyor. Yayımcı Cahit Çollak. 32 başlık altında Din ve Hayat ilişkisi irdeleniyor. Her bir bölüm bir konuyu önce açıklayarak başlıyor, okuma parçalarıyla devam ediyor ve değerlendirme sorularıyla bitiyor. İçerik konu çeşitliliği gibi görsel malzeme bakımından da zengin.

Sadece bu malzemeyi bir çocuk takip etse bir İslam dini müzesinde eğlenerek gezebilir. Neler yok ki bu zengin görsel malzeme içinde:

Karikatürler- bu karikatürleri Cafcaflı dostlar itinayla çizmişler. Ellerine ve gönüllerini sağlık versin Rabbim. İslam müzesinin ilk selamcıları-

Hatlar

Bol görsel malzemeli kavram fotoğrafları

Murat Elaldı, Öğrenciler İçin Din ve Hayat

Son olarak Din ve Hayat Müzesini 488 kelimelik Din ve Hayat Sözlüğü ile sonlandırıyorsunuz. Müzeyi daha iyi kavratmak için itina ile hazırlanmış sözlük.

Kaynakça bakımından zengin olan bu çalışma için Murat Elaldı’ya yayımda emeği geçen Mehmet Temelli ve Cahit Çollak’a teşekkür ederiz.

Benim çocuğum veya tanıdıklarımın çocukları yararlansın ve bu müzede gezsin diyorsanız;

İşte telefon numarası:

Sizi Cahit Amca karşılar ve merhaba der size…

0-224-223 72 10

 

Arda Şeker, tekrar çocuk olmak için Affan Dede arayışında...

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2009 Perşembe 08:27 Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2009, 09:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyma Derbeder
Şeyma Derbeder - 11 yıl Önce

Tüyap'ta bir yayınevi standında ''Evrim hiç bu kadar keyifli anlatılmamıştı.'' sloganıyla evrim taraftarlığı yapan bir çizgi roman satıyorlardı. O zaman aklıma gelmişti. Biz neden ''keyifli'' eserler vermiyoruz diye?! Böyle bir haberi görmek hem sevindirdi hem umut verdi. Allah nicelikleriyle beraber niteliklerini de arttırsın. Ve's-Selam...

mehmet nuri yazıcı
mehmet nuri yazıcı - 9 yıl Önce

zamanın imkanlarını çocuklarımız için kullanmalıyız..ama bunu yaparken tamamen eskiyi/geleneği bertaraf etmemeliyz..çalışma güzel..daha güzellerine öncülük edebilir...

banner26