Kararlı, Cesur ve Tatlı bir Hikaye: Reçel Kavanozu

Bir çok dile çevrilen eserleri ile tanınmış İranlı yazar Houshang Moradi Kermani'nin Kitap Kelime Yayınları'ndan çıkan kitabı Reçel Kavanozunu Uğur Şener yazdı

Kararlı, Cesur ve Tatlı bir Hikaye: Reçel Kavanozu

Reçel Kavanozu” İranlı yazar Houshang Moradi Kermani‘nin yazdığı Nezahat Başçı’nın Farsça’dan çevirdiği bir çocuk kitabı. Kitap Kelime Yayınları tarafından yayımlandı.

Kermani, çocuk edebiyatı alanında ülkesinde tanınmış ve ilgi gören bir yazar. Eserleri birçok dile çevrilmiş, birçok ulusal ve uluslararası ödül almış. Yazara 2004 yılında çocuk edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı devlet üstün nişanı verilmiş.

“Reçel Kavanozu” da yazarın ödüllü kitaplarından bir tanesi. Kitabın kapağı gayet ilgi çekici şekilde resmedilmiş, çilek tadında. Durduğu raftan “gel beni al” diyor adeta. Kitabın içinde, bölüm sonlarındaki küçük reçel kavanozu çizimlerinin haricinde resim olmaması özellikle minik okuyucular için biraz kötü bir haber. Ama eminim ki, onlar da hikâyenin eğlenceli diline kendilerini kaptırınca kendi çizgileri zihinlerinde canlanacaktır.

Hikâyenin kahramanı Celal. Celal, henüz 12 yaşında ama oldukça cesur, zeki ve kararlı bir çocuk. Bu küçük arkadaşımızın bir sorunu var. Hem de bir reçel kavanozuyla. Evet, evet bildiğimiz reçel kavanozu. Açılmamak konusunda epeyce inatçı bir kapağa sahip hem de.

Bir kavanoz reçel insana kafayı bozdurtur mu demeyin. Bu öyle bir kavanoz ki anneyle çocuğun, karıyla kocanın arasını bile açıyor.

Celal bu sorunu çözmek için her yolu deniyor. Öyle ki reçelleri satan bakkaldan tutun da okuldaki öğretmenlerine; reçelleri üreten firma yetkililerinden, fabrika sahiplerine. Herkese başvuruyor. Tabi bu arada annesinin ve çokbilmiş büyüklerinin sitemleriyle de baş etmesi gerekiyor.

“Celal’in annesi söyleniyordu:

-Kendini yiyip bitirsen de, şikayet için seninle oraya gelmeyeceğim. Ben şarlatan mıyım? Kocaman kadın reçel kavanozunun kapağı açılmıyor diye şunun bunun yanına mı gitsin bu yaştan sonra?”

“- Reçel kavanozunun kapağı açılmıyor diye fabrikadan şikâyetçi olacağımızı kime söylersen bize kahkahalarla güler. ‘Boşuna uğraşıyorsunuz, başka işiniz mi kalmadı?’ derler….. Bu kavanoz işi için onca vaktini boşa harcadın zaten. Boşuna kendini yorma, hiçbir şey elde edemezsin.”

Celallerin evinin mutfağında başlayan, reçel kavanozu ile Celal arasındaki hikâye adeta bütün şehri çalkalıyor. Şehirde yaşayanlar bu işe bir anlam veremeyince herkes olayı kendince yorumluyor.Kavanoz hakkındaki efsaneler dilden dile dolaşıyor. Neler yok ki. Okuduğunuzda büyüklerin bu “büyük” hayal güçlerine hayret edip, gülmekten kendinizi alamayacaksınız.

Reçel Kavanozu, küçük Celal’in tatlı mı tatlı hikâyesi.

Uğur Şener

Houshang Moradi Kermani, Reçel Kavanozu, Kelime Yayınları

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 17:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13