Karabaşoğlu: Hangisine uyarsan uy!

Metin Karabaşoğlu, son kitabı ile bizleri sahabeleri yeniden tanımaya ve örnek almaya davet ediyor.

Karabaşoğlu: Hangisine uyarsan uy!

Asr-ı Saadet’i yaşamak..

Asr-ı Saadet... Her Müslümanın kendine ders çıkaracağı o güzel dönem. Resul’ü gören, onun eğitiminde bir ahlak anlayışı geliştiren o kutlu insanlar: Sahabeler. Her biri farklı karakterlerde. Ve her biri peygambere layık olma çabasıyla didinmekte. O’na bir zarar gelmemesi için, sonrasında dini yaymak için uğraşmaktalar. Güzeller güzelini örnek almak için her hareketini izleme telaşındalar. Daha ihlaslı bir secde, daha ahlaklı bir duruş, daha içten bir besmele için kendilerini hesaba çekmekteler her gün, her dakika.

Her biri cevherdir onların26237

Herkes kendi karakterince verdi imtihanını. Hz. Ömer o dik duruşundan vazgeçmedi, ama kalbini yumuşattı ilahî kelamla. Hz. Ebubekir, bir seyahate çıkması gerektiği zaman “nereye” diye sormayacak kadar teslim oldu Resulullah’a. Hz. Ali, küçücük yüreğiyle bile, o koca koca adamların göremediklerini görecek kadar büyüdü, Resul’ün karşısında.

Sahabelerin imtihanı..

Her sahabe ayrı bir imtihan yaşadı. Hepsinin imtihanı ayrıydı, Rabbin istediği şekilde sınandılar. Çektikleri her zorluğun ardında, bize kadar ulaşan bir mesaj vardı. Yaşadıkları her detayın, aslında yüzyıllar boyunca konuşulması gereken bir iletisi var. Biraz dikkatlice incelesek o güzel insanları, kendimize biçeceğimiz paylar, bizi bekliyor.

Yıldızını seçip, takip etmek

Yazılarından ve sohbetinden tanıdığımız Metin Karabaşoğlu, Nesil Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Sizin Yıldızınız Kim ile bizlere sahabeler ile olan ilişkimizi soruyor. O’na göre, içinde bulunduğumuz çağda, sahabeleri örnek alarak yaşamak zor değil. Asrı Saadet, sadece kitaplardan okuyup da iç çekeceğimiz bir dönem değil. Aksine, her zaman ve her mekana uyabilecek genel ahlak prensipleri olan bir zaman.

Kitapta sahabeleri daha yakından tanıma imkanı bulan okuyucu, onların yaşadıklarını kendi hayatı açısından inceliyor. Sahabelerin yaşadıklarının günümüzde bir yol gösterici olmasını isteyen Karabaşoğlu, ruhların gerçek huzuru bu şekilde bulacağına inanıyor. Bu inancı paylaşmak, kendi yıldızımızı bulmak ve o güzel ahlak sahiplerini örnek almak temennisi ile kitabı okumak da bizlere düşüyor.

Sümeyye Karaarslan, kendi yıldızını düşündü

Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2011 Çarşamba 01:57 Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 16:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

tamda bu kitabı almayı düşünüyordum. okuyunca isabet oldu, şimdi almak için daha bir şevklendim. suni modellere ne hacet bizde yıldızlar ganimet çok şükür.

banner26