Kanuni'nin şairliği nasıldı?

Başbakanlardan devlet başkanlarından şiir yazdığını bildiğimiz bir Ecevit var. Ya Kanuni'nin şiir yazdığını, bir gönül adamı olduğunu söyleseler ne dersiniz..

Kanuni'nin şairliği nasıldı?

Bir muhteşem padişah olduğu gibi tam bir gönül adamı Muhibbî. Ataları Muradî, Avnî, Adlî ve babası Selimî'den almıştır rengini... Cenâb-ı Hakk'ın lütfuyla en çok fetih yapan hünkâr olduğu gibi aynı zamanda divân edebiyatında 3000'e yakın gazel yazarak en üretken şairimiz olmuştur. Bu gazel rekorunu henüz kimse kıramamış, onun içindeki ilahi aşk cihad aşkıyla daima alevlenmiştir. Alevlendikçe daha çok başarı, daha çok fetih... Muhibbî'nin iki evlâdı da şairdir. Biri Muhibbî ( Kanuni Sultan Süleyman'ın)’nin boğdurduğu Şehzâde Mustafa, diğeri II. Selim ile taht kavgasına tutuşup öldürülen şehzade Bayezid. Ömrünün son zamanlarında evlâdlarının birer birer ölümü Muhibbî'yi sonu gelmez bir hüzün iklimine sevk etmiş şiirleri de bu yönde ilerlemiştir.

İskender Pala anlattıMuhibbi, İskender Pala

Kuşkusuz divan şairini sevdiren adam İskender Pala, Muhteşem Şair Muhibbî adlı kitabıyla okurlara bambaşka yönünü sunmuştur Muhteşem Padişahın... O ki Hürrem'e olan aşkıyla bilinirken aslında Leyla'dan Mevlâ'ya geçiş süreci yaşamıştır. Allah ve resulünü (s.a.v) anarken adeta gazeliyatı titrer vaziyettedir. Rasulullah'ı padişah görürken kendini O'nun dergâhında bir köle gibi görmekten asla çekinmemiştir. Güzellik sultanı Allah resulünün a.s onun harab gönül ülkesine hükümdar olmasını ister ki O'na cândan kölelik yapsın...

Müthiş şairlerin sultanı

Muhibbî'nin imgelerinde ayva tüyü, sevgilinin yanağı, yay kaşı, gamzesi gibi ibarelerin oluşu ve kelime hazinesinin genişliği onu birinci sınıf bir şair yapar. Her zaman şairleri himayesi altına almış bu şairin dostları da Fuzulî, Bakî, Melihî ve Taşlıcalı Yahya gibi divân edebiyatımızın yapı taşlarıdır. Hatta Taşlıcalı Yahya Bey divân edebiyatında kendisine en çok mersiye yazılan şehzade Mustafa için ağır bir mersiye yazmış ve Kanunî Sultan Süleyman bu hususta hiçbir yaptırıma gitmemiştir. Mersiye yazanlar bilindiği kadarı ile bir ceza görmemiştir.

Divân edebiyatıyla bağımızın koptuğu bir çağda hiç değilse böyle müstesna kitapları okumalıyız kanaatindeyim. Nitekim kökünüzü bir limon gibi sıkmadıkça kendi salatanız asla tam tadında olamayacaktır. Özellikle genç yazar ve şairlerin burunlarının direği sızlayıncaya kadar bu eserlerin başından kalkmamalı, yarına ertelememelidir.

Bilal Yavuz divanlara dalalım dedi

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2012 Perşembe 21:36 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 15:57
banner25
YORUM EKLE

banner26