banner17

Kanserden ölen annelerin şairi o!

İzdiham şairi Bülent Parlak'ın şiir kitabı Selis'ten çıktı. Bülent Parlak bize neler anlatıyor, hangi acıları..?

Kanserden ölen annelerin şairi o!

Yaşamı kendi deyimiyle ‘kaza süsü verilmiş bir cinayet’e benzeyen şair Bülent Parlak’ın ilk şiir kitabı Sevgili Huzursuzluğum Selis Yayınları’ndan çıktı. İzdiham dergisinin ‘rahatsız’ ismi Bülent Parlak, kitabında, daha önce yayınlanmış şiirlerinin yanı sıra ilk kez yayınlanan şiirlerine de yer verdi.

Neden sadece ‘İstanbul’da yaşıyor’?

Sevgili Huzursuzluğum
(+)

Kitapta şaire dair sadece ‘İstanbul’da yaşıyor’ bilgisinin olması ilgi çekiyor. İstanbul’da yaşayan bir şair olmak, kavgalı olmak belki biraz da. Parlak’ın kitabına Sevgili Huzursuzluğum ismini vermesinin nedeni de bu kalabalıkta huzur bulamayıp şiire sığınmasıdır belki de. Bu huzursuzluk tadına doyulmaz bir hâl almış olmalı ki şair ona ‘Sevgili’ diye hitap etmiş.

Büyük günahları var çocukların

Bülent Parlak’ın kitabında bulunan 22 şiir, buz kesmiş bir sessizlikte bırakıyor insanı. Bir çocuk oluyor, parklara koşup şen şakraklaşıyorsun kimi zaman; kimi zaman bir kekemeyle kitap heceliyorsun. Kanserli bir annenin çocuğunun bakışları geliyor gözünün önüne, adında ‘bir yetimin âhı olan’ kızların sızısını çekiyorsun. Çocukların günahları karşısında ılık bir tebessüm kaplıyor içini: “Büyük günahları var çocukların,/ uçaklar Allah’tan daha kocaman

Tanrım bari sen konuş

Edward Munch - The Scream
(+)

Bülent Parlak, çocukları, mahalle maçında hep mağlup olanları, söğüt dallarını, hiçbirimizin görmediği haritası kayıp insanları şiire çağırmış. Herkesin sustuğu, kimsenin kendini anlamadığı bir anda şöyle demiş şair: “Kim tercüme edecek yana düşmüş kollarımı/ Tanrım bari sen konuş en çok dili bilen sensin

Aşka da, sıyrılan diz kapaklarına da akla hayale gelmeyecek şekilde bakmış ve dert edinmiş her şeyden evvel şair. Şaire, bu durumda edilecek en güzel dua; ‘Huzursuzluğun bitmesin ey şair’ olur herhalde.

Ve kitaptan bir dörtlük:

Sana yeniden dirilmiş annemi seyreder gibi bakardım

Çehremde bir sürü göz havari gibi, anons gibi, çarpıntı gibi

Roma yakılırdı yanımda dönüp bakmazdım; ilkçağ, ortaçağ ve sen

Cennet mi emmiştin sütünü bu güzellik nereden

Emine Şimşek ‘huzursuzluğun bitmesin’ dedi

GYY'nin notu: Mutluluğunuz bitebilir belki ama huzur bitmemeli. Huzur, ‘huzur’da olmaktır zira! Rabbin huzurunda! Rabbim, Bülent Parlak'a da huzur, huzur, hep huzur versin!

Bülent Parlak

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 11:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra Yıldız
Zehra Yıldız - 9 yıl Önce

Tanrım bari sen konuş, en çok dili bilen sensin.


Böyle bir mısra var kitapta.

Ahmet Kul
Ahmet Kul - 7 yıl Önce

Canı sıkılan twetter paylaşımlarını incelesin derim bu adamın. Acayip komedi :D:D

kefnun
kefnun - 7 yıl Önce

'tanrım bari sen konuş; en çok dili bilen sensin' diyebilen bir adamı komik bulan insanlar var.ya da ben anlamadım bu işi.

banner19

banner13

banner20