İz bırakanlar ondan okunur!

Dr. Faruk Öndağ'ın öyle akıcı ve tatlı bir üslubu vardı ki, ister istemez insanda 'bu adam da kim acaba?' diye merak uyandırıyor.

İz bırakanlar ondan okunur!

Bir kitabı okumaya nasıl karar verirsiniz?

1- Yazarı tanıyorsunuzdur. (Hımm, bu adam yazmışsa mutlaka okunur)

2- Arkadaş tavsiyesidir. (Ben okudum, harika, sen de okumalısın)

3- Kitaplarını okuduğumuz, tercihlerine güvendiğimiz yazar ablalarımızın, abilerimizin, büyüklerimizin ‘okunsa iyi olur’ tavsiyelerine uyarak.

Öndağ’ın öyle tatlı bir üslubu var ki…Faruk Öndağ

Peki ya o şahsın ilk kez kitabı yayınlanıyorsa, doğal olarak o kişi ve kitabı hakkında hiçbir malumatımız yok. Evet, tam da böyle içler acısı bir durumla karşılaştım. Sene 2009, günlerden Çarşamba saat 10.00 ve ben her Çarşamba sabahı olduğu gibi Saliha Abla’yı dinlemek üzere radyomun başında, Seyr Fm’in frekansındayım.

Saliha Abla’nın, daha önce ismini hiç duymadığım bir konuğu vardı: Dr. Faruk Öndağ. Öyle akıcı ve tatlı bir üslubu vardı ki, ister istemez insanda “bu adam da kim acaba?” diye merak uyandırıyor. İlk kitabının yeni çıktığını duyunca içimden, “mutlaka bu kitabı okumalıyım” dedim.

İşin aslının öğrendiğimiz gibi olmadığını gösteriyor

Nasip olacak ya, o gün imzalı kitabını kazanmıştım. Elime ulaşınca büyük bir hevesle okuyup bitirdim. İkincisi çıktığında, referansı birinci kitabı olduğundan, onu da aynı hevesle okudum. Birinci kitabının adı Tarihî Örneklerle Efsane Adamlar. İkincisi ise, Dünyada İz Bırakan Sıradışı Adamlar. Her iki kitapta da antik çağdan yakın çağa yaşadıkları dönemin üstünde yeniliklere ve gelişmelere imza atan, diğer insanlardan hep bir adım önde, sürekli sorgulayan ve bıkmadan insanlığın faydası için yeni denemeler yapan, hakikaten ‘efsane’ ve ‘sıradışı’ adamlar diyeceğimiz şahsiyetlere yer veriyor yazar. Aynı zamanda da gayet adil davranarak, hiçbir ayırım gözetmeden bunu yapmış olması takdire şayan.

Faruk Öndağ -Efsane Adamlar
Faruk Öndağ -Sıradışı Adamlar
(+)

Hangi milletten, dinden ve ırktan olursa olsun konu insanlığa hizmet olunca başka söze ne hacet. Yazar bu kitapları öncelikle öğrenciler ve öğretmenler için hazırladığını ifade ediyor, sonra da tarihin örnek adamlarını merak eden herkes için. Bizim de küçükken tarihle ilgili bir sürü yanlış bilgilerle donatıldığımız vâkidir. Nerde iyi bir keşif var, gavurun biri yapmıştır; nerde işimize yarayacak bir buluş var, batı menşeli!? Öğrencilere, çocuklarımıza işin aslının hiç de öyle olmadığını göstermek için hazine değerinde kitaplar bence. Birbirinden kıymetli bilim ve fikir adamlarımızla tanışmaları için bulunmaz bir fırsat.

‘İyilik Hali’ devam etsin

Ayrıca Faruk Öndağ şeker gibi üslubuyla geçtiğimiz dönem “İyilik Hali” adıyla Marmara Fm’de program da sundu. Yeni dönemde de devamını bekliyoruz. Kaçırmayın derim. İmzalı kitap kazanma ihtimaliniz bile var üstelik. Daha ne olsun. Kitapta yazarın sonsözünden küçük bir alıntı:

“Sonuç olarak bu yaşlı dünyada yeni bir şey yok, binlerce senedir büyük toplumlar büyük öğretmenlerin ellerinde şekil aldılar. Ve unutmamalıyız ki her büyük adam mutlaka önce küçük bir öğrenci idi. İskender’i Büyük İskender yapan dev öğretmen Aristo, 2.Mehmed’i Fatih Sultan Mehmet yapan öğretmen Akşemsettin, 1.Selim’i Yavuz Sultan Selim Han yapan öğretmen Taşköprülü Muslihiddin Hoca’dır.”

F. Kebire Gündüz Karaaslan tarihimize dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 10:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gizem Durmuş
Gizem Durmuş - 8 yıl Önce

Etkilenmemek elde değil , gerçekten de öyle

banner19