İyiler, Doğrular Her Zaman Kazanır

İsa Alpaslan’ın 'Tutumlu Aslan' adlı kitabında kahramanları hayvanlar olan masallar yer alıyor. Masalların öğüt veren bir tarafı da vardır. Mustafa Uçurum yazdı.

İyiler, Doğrular Her Zaman Kazanır

Gerçek dünyanın dışında, kendilerinden uzak ve kendilerine yabancı bir dünyanın hayaliyle yaşar çocuklar. Onlar için, yaşanan olayların görünen yüzü kadar bir de görünmeyen arka planı vardır. Hayal kurmak, bir masalın kahramanı olmayı arzulamak, Kaf Dağı’nın ardında bir düşün ardına düşmek; çocuklar için tarifsiz bir serüvenin fantastik bir sahnesi gibidir.

Masalların çok önemli yer tuttuğu, anlatıya dayalı bir tarihe sahibiz. Sözlü ya da yazılı edebiyat olsun, hiç fark etmez. Masallar bu topraklarda her zaman baş tacı edilmiş, anlatılanlar gerçeklikten uzak olsa da içtenlikle kabul görmüştür.

Günümüzde de masallar yazılıyor. Bir zamanların anonim masallarının yerini modern motiflerle desteklenmiş masallar aldı. Hayal dünyamızın zenginliği, düşlerimizin sınır tanımazlığıyla masallarımızı çocuklarımız ile buluşturmak için artık daha fazla yol var.

İsa Alpaslan, çocuklar için yazan ve çocukları cümlelerden kurulu bir dünyaya davet eden eğitimci bir yazar. Masallar, hikâyeler ve tiyatro eserleri var Alpaslan’ın. Masal ve fabl tadında kaleme aldığı eserleri ile çocukları erdemli bir dünyaya çağıran yazarın Tutumlu Aslan adlı kitabı Az Kitap tarafından okuyuculara ulaşmış.

İyiler, doğrular her zaman kazansın

İsa Alpaslan’ın “Tutumlu Aslan” adlı kitabında kahramanları hayvanlar olan masallar yer alıyor. Masalların öğüt veren bir tarafı da vardır. Bazı özel formatlara sahip olmalarından dolayı masalları fabldan ayırıyoruz. İsa Alpaslan belki de bu ayrıma dikkat çekmek için bir tekerleme ile başlıyor masallarına. Anlatımın masal ile fabl arasında olması bir zenginlik olarak görülebilir. Çünkü iki türün de imkânlarını kullanıyor yazar.

Milli Eğitim’in bir politikası olarak, değerler eğitimi kapsamında, çocuklara dair eserlerde bize ait değerlerimizin işlenmesi istenmekte. Bizim değerlerimizin her fırsatta öğrencilere anlatılarak bu değerlerin yaşatılması, insanî değerlerin canlı tutulması açısından çok büyük bir önem kazanmakta.

İsa Alpaslan’ın masallarının merkezinde de değerlerimizi ön plana çıkarmak var. Kendini beğenmiş kelebeğin kibrinin sonunda başına gelenler, akılsız sivrisineğin kendisi olmak yerine başkasına özenmesi sonucunda yaşadığı hazin son, açgözlü sincabın yaşadıkları ve daha birçok ders verici masal, sayfalar arasında çocukları bekliyor.

Elbette masallarda iyiler, dürüstler, çalışkanlar kazanıyor. Tutumlu aslanın kazandığı mükâfat, iyiliğe iyilikle karşılık vermenin sonsuz mutluluğu, barış güvercinin barış için çırptığı kanatları, iyiliksever arıcığın maceraları bizlere gösteriyor ki; iyi olan kazanır.

Masalların da bir dünyası var

Tutumlu Aslan’ı okurken sizi kuşatan samimi anlatım sayfalar ilerledikçe uçsuz bucaksız bir ormana davet ediyor. İsa Alpaslan, bizi biz gibi anlatan bir yazar. Batının masallarıyla yıllardır oyalanan çocuklarımızı bizim değerlerimizle beslemeyi hedefliyor masallarında. Doğu medeniyetinin zengin kültürüyle yüzyıllardır bu topraklarda kendine yer bulan masalların şimdi güncel bir dil ve üslupla tekrar canlanması, çocukları kitaba davet etme bağlamında daha bir önem kazanıyor.

Çocukları masallardan, daha da önemlisi bizim dünyamızı anlatan masallardan uzak tutmamak gerek. Hayal dünyasının renkli düşlerine ihtiyaç duyan çocuklarımız, değerlerimizle bezenmiş masallardan çok şey alabilir. Gökten üç elma düşmesine gerek yok; haklı olan, hakkı bilen kazansın yeter.

İsa Alpaslan, Tutumlu Aslan, Az Kitap Yayınları.

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2016 Perşembe 15:12 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26