İstanbul Sevgisini Ziyadeleştiriyor İstanbul'un İlk'leri

İstanbul üzerine çalışmaları ile tanınan Süleyman Faruk Göncüoğlu’un İstanbul’un tarih boyunca yaşadığı ilkleri konu edindiği ''İstanbul’un İlkleri'' kitabı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

İstanbul Sevgisini Ziyadeleştiriyor İstanbul'un İlk'leri

Dünya üzerinde şehirler içinde bir nadide şehirdir İstanbul. Tarihiyle, kutsiyetiyle, konumuyla İstanbul; şairlerin, yazarların, sanatçıların, dünya liderlerinin gözde bir şehri olma özelliğini her zaman korumuştur. Sadece geçmişte değil, günümüzde de İstanbul, her şeye rağmen cazibesini koruyan bir şehirdir.

İstanbul üzerine yazılan her satır, geçmişten geleceğe bir köprü kurup bize bu şehri daha iyi tanıtmayı hedeflemektedir. Yahya Kemal’in şiirlerindeki İstanbul da bize bir şeyler anlatır, Ahmet Hamdi’nin satırları da bize İstanbul’un ruhunu dinlememizi sağlar.

Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul üzerine yoğun çalışmalar yürüten bir akademisyen. “İstanbul’u tanımak” dendiğinde akla gelebilecek ender isimlerden. Yaşadığı şehri tanıyan ve tanıtmayı kendine görev addetmiş isimlerden olan Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul üzerine yazdığı İstanbul’un İlkleri kitabı ile İstanbul’un farklı bir yönüne ışık tutmak istiyor.

Birçok kez basımı yapılan kitap en son Timaş Yayınları arasından “İstanbul’un İlkleri” adıyla yayınlandı. Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul ile ilgili çalışmalarına başlarken İstanbul tarihinin en eski zamanlarına kadar araştırmalar yapmış. İstanbul’un ilkleri ile birlikte İstanbul’un enlerini de bir araya getiren Göncüoğlu, kitabının 2017 baskısında İstanbul’un ilklerini gözler önüne seriyor. 

İstanbul sevgisini ziyadeleştiren bir kitap

Kitap bir İstanbul rehberi. Geçmişten günümüze uzanan çizgide İstanbul’u her hali ile tanımak isteyenler için İstanbul’un İlkleri önemli bir kaynak. Zaten bir şaheser olan İstanbul’un ilklerini tanıyınca bu şehre karşı olan sevgi de ziyadesiyle artıyor. Şehrin değeri kat be kat değer kazanıyor okuyucunun gözünde.

Yazarın bu eseri ortaya koyarken amacı; her gün biraz daha kalabalıklaşan, değerlerini yitirmekle yüz yüze kalan İstanbul’un her yönden daha iyi tanınmasına ve bu şehrin gelecek nesillere kendine has özellikleriyle ayakta kalmasına katkıda bulunmak.

İstanbul’a dair her şey var kitapta. Karşımıza İstanbul’un ilk gazetesi de çıkıyor, asansörün ilk kullanıldığı yapı olan Hidiv Kasrı da. Ayrıntılara da yer veriyor Göncüoğlu. 1795’te Fransızlar tarafından Fransızca yayınlanan gazete, ilk Türkçe gazete Takvim-i Vekayi, İlk özel Türkçe gazete Ceride-i Havadis, Türk sermayeli ilk özel Türkçe gazete 1860’deki Tercüman-ı Ahval… ve daha birçok bilgi var mesela basın tarihi ile ilgili.

Oynanan ilk basketbol maçı hakkında bilgi verirken maçın oynandığı tarihin ve maçın oynandığı yerin yanında ilk maçı yapan sporcuların hepsinin sakatlandığı bilgisini de veriyor yazar. 1911 yılında Galatasaray Lisesi’nde Beden Eğitimi dersinde oynanan bu basketbol maçı tarihe İstanbul’da oynanan ilk basketbol maçı olarak geçiyor.

Bir ilginç bilgi daha vereyim kitaptan. İstanbul’un ilk gece kulübü açılınca tepki çekmesin diye Ramazan’ın ilk günü Dostlar Meclisi adıyla açılıyor. Sohbet etmek için, dostların buluşacağı bir mekân olarak anlatılıyor açılışta çevreye. Sene 1870, yer Pera.

İstanbul’a dair hayatımızda açılan yepyeni sayfalar

Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun bu kitabı İstanbul’a dair hayatımızda yepyeni sayfalar açıyor. İstanbul’un her köşesine farklı bir göz ile bakmaya başlıyoruz. Medeni bir şehir olan İstanbul’un bu payeyi hangi özellikleriyle hak ettiğine şahit oluyoruz. Bütün bu ilkler gösteriyor ki İstanbul her hali ile dillere destan bir şehirdir.

İlk apartmanın Kadıköy’de yapıldığı, ilk depremin 358 yılında olduğu, ilk üniversitenin 425 yılında açıldığı, ilk atlı tramvayın 1871 yılında faaliyete geçtiği gibi birçok bilgi var İstanbul’a dair.

Yeni bilgilere ulaştıkça bu kitabın incelikli bir çalışmanın ürünü olduğu gerçeği daha da netleşiyor. Mesela tebdil-i kıyafet ile halkın arasına karışan ilk padişahın Kanuni Sultan Süleyman olduğu ve fotoğraf makinesini gören ilk padişahın Abdülmecid olduğu bilgisi de okuyucuları bekleyen ilkler arasında.

İstanbul her haliyle güzel, her hali gönüllerde yer ediniyor. Bu şehri tanımak, tanıdıkça sevmek gerek. Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun kitabını okuyunca İstanbul’a olan sevginiz artacak. Sadece birkaç örneğini verdiğim nadide özelliklerin ve güzelliklerin daha fazlası okuyucularını kitapta bekliyor.

Süleyman Faruk Göncüoğlu, İstanbul’un İlkleri, Timaş Yayınları

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2017 Salı 16:39 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 15:59
YORUM EKLE

banner19

banner36