İstanbul Milli Eğitim'in dergi farkı!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Bölümü bünyesinde hazırlanan İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi, Muammer Yıldız tarafından tanıtıldı..

İstanbul Milli Eğitim'in dergi farkı!
İstanbul Eğitim ve Kültür, Sayı:1
(+)

İstanbul Milli Eğitim Dergisi’nde Ermenileri susturacak belge

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Bölümü bünyesinde hazırlanan İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız tarafından tanıtıldı. Bülent Parlak, Âdem Yılmaz, İslam Alparslan ve Tahsin Yıldırım’ın editörlüğünü yaptığı dergide birbirinden enteresan konular, İstanbul’a ilişkin metinler yer alıyor. 80 sayfalık dergi bir kurum dergisi olmasıyla birlikte kaliteli bir kültür -sanat ve akademik çalışma olarak da göze çarpıyor.

İçerik zengin

Dergide, Mustafa Kutlu, Selim İleri, Sadık Yalsızuçanlar ve Baki Ayhan'ın İstanbul üzerine yazıları, İslam Alparslan ve Tahsin Yıldırım’ın yaptığı röportajların yanı sıra, eğitim üzerine makaleler ile Bülent Parlak’ın Cumhuriyet Müzesi’ne ait araştırmaları yer alıyor. Araştırma dosyasında yer alan Sadri Alışık ve Ahmet Kabaklı'nın ilkokul yıllarına ait fotoğrafları dergide hemen göze çarpan kısımlar.

İstanbul Eğitim ve Kültür,Dergi Ekibi
İstanbul Eğitim ve Kültür, Yemek
İstanbul Eğitim ve Kültür, Çolpan İlhan dergiyi inceliyor

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Tarihi belge

Dergide göze çarpan en önemli bölüm ise Osmanlı Devleti’nin ilk burs verdiği öğrenci. 1800’lü yılların sonunda Ermeni bir öğrenciye verilen ilk burs Osmanlı’nın hoşgörüsünü ortaya koymakta. Beş rahibin saraya müracaatları sonucunda kabul edilen burs Osmanlı tarafından Ermenilerin ayrıma tabi tutulması gibi bir politikanın hedeflenmediğinin belgesi niteliğinde.

Dergide öğretmen ve öğrencilere ait içerik de bulunabilecek

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, yaptığı konuşmada derginin 3 ayda bir yayınlanacağını, bütün okullara,  resmi kurum ve kuruluşlara ulaştırılacağını, öğrencilerin ve öğretmenlerin eserlerinin de değerlendirileceğini belirtti.

Toplantıya katılan ünlü sanatçı, Sadri Alışık’ın eşi Çolpan İlhan’ın dergi tanıtımı esnasında duygulandığı gözlerden kaçmadı. Dergiyi çok beğendiğini söyleyen Çolpan İlhan, ilk sayısında yakalanan bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Sadri Alışık’ın ilkokul fotoğraflarını ilk kez gördüğünü dile getiren Çolpan İlhan, Sadri Alışık’ın bir İstanbul aşığı olduğunu dile getirdi.

Birçok akademisyen ve yazarın yer aldığı Eğitim ve Kültür Dergisi tasarımı, içeriği ile çok önemli bir boşluğu dolduracak bir çalışma…

 

Melih Koşucu iyi dergi, dedi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2010, 14:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
TEK
TEK - 11 yıl Önce

Öncelikle Melih kardeşimize bizi bu güzel çalışmadan haberdar ettiği için teşekkür ediyorum. Dergiye nasıl ulaşabileceğimizi de yazsaydı daha memnun olurduk.

Alper
Alper - 11 yıl Önce

Dergi İstanbul'daki okullara, kütüphanelere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına, yayınevlerine gönderilecek. Bayilerde satılan bir dergi değil. Her ne kadar meb bünyesinde çıksa da içeriği itibariyle resmi havadan uzaklaşılmaya çalışılmış.

banner19

banner13

banner26