İsmet Özel Silsilesi devam ediyor

'Of Not Being A Jew' ile ancak kendisinin eriştiği bir şiirin son merhalesine; İsmet Özel 'Bir Vefa Daha' ile bir adım daha ekliyor.

İsmet Özel Silsilesi devam ediyor

2006 yılında neşrettiği  “Of Not Being A Jew” ile ancak kendisinin eriştiği bir şiirin son merhalesine yine kendisi varma yolunda ilerleyen İsmet Özel “Bir Vefa Daha” ile bu yürüyüşe bir adım daha ekliyor.

Bir Vefa Daha, İsmet Özel “Erbain”den “Bir Vefa Daha” ya İsmet Özel

Of Not Being A Jew ile “Erbain”ine çarpılıp hayran olduğumuz, “Bir Yusuf Masalı”nın münacat ve sebeb-i telif kısımlarını kişisel hayat evrakımızın kayda değer sayfalarına iliştirdiğimiz şairden şiirlerini anlamakta zorlandığımız, imaj dünyasının hendeklerine takılıp düştüğümüz bir şiirin müellifine dönüştü İsmet Özel. Ya da okuyucu olarak şairin şiirde eriştiği merhale ile kendi şiir çizgimiz arasındaki uçurumdan dolayı biz öyle olduğuna kanaat getirdik.

İlk olarak Dergâh’ta neşredilen Of Not Being A Jew şiiriyle artık daha farklı bir dil ve mana ekseninde ilerleyeceğinin ipuçlarını veren İsmet Özel, 2006’da çıkan mevzubahis şiirle aynı ismi taşıyan kitap ve akabinde gelen ilâveler ile okuyucuyu duvara toslatan metinler ortaya koymayı sürdürdü.

Bir silsilenin üçüncü kitabı olarak da görebileceğimiz “Bir Vefâ Daha” da bu rota üzerinde yol alan şiirlerden müteşekkil bir kitap olarak göze çarpıyor. Of Not Being A Jew  kitabının katmanlı ve kafa karıştıran havasına alışmış okuyucular için bile yer yer zorlayıcı şiirler sahip olan bu yeni kitap aklı “Erbain”de kalanları ise tıpkı bundan önceki iki kitapta olduğu gibi hayal kırıklığı ve şaşkınlık içinde bırakacak.

Sadece şiir okuyucusu olmak yetmiyor

Kitapta en çok dikkat çeken hususlardan biri de İsmet Özel’in bundan önceki iki şiir kitabında da görüldüğü gibi söylemek istediklerinin şiiriyetinin önünde gitmesi. Hatta okuyucu kitabı okurken bir şiir kitabından ziyâde bir deneme yahut makale okuyorum hissine de kapılabilir. Zira şairin işinin sadece şiir yazmak ve köşesine çekilmek olmadığını her yerde söyleyen İsmet Özel söylemlerini bu kitabıyla tabiri caizse şiire mısraya büründürmüş.

Okuyucudan sadece şiire değil, tarihe, güncele ve imana dair mevzularda da tetikte durup nasıl bir mengenenin içinde olduğunun farkına varmasını talep eden İsmet Özel, bu talebini son kitabında yer verdiği şiirleriyle daha açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Karışık kafa çalışmayan kafadan yeğdir

“Bir Vefa Daha” da yer alan şiirlerin bir diğer özelliği de dilde varılabilecek en uç noktalara kadar ulaşılma arzusuyla kaleme alındıklarını düşündürmesi. İkinci Yeni şairlerinden İlhan Berk’in “Poetika”sında sözü edilen “Dilde Sıfır Noktası” tabirini bu kitaptaki metinlerle bir daha düşünmek de imkân dâhilinde.

Özellikle M’el- Ange’dan önceki şiirlerde bu düşüncemizi destekleyecek mısralar göze çarpıyor.

Melekleri hayatımızdan tard edebilir miyiz?

İlerleyen günlerde ve şiirlerle kalbi ve fikri bağ kurulabildikçe üzerine daha çok söz söylenebilecek kitabın en çok dikkat çeken şiirlerinden biri dört bölümden oluşan “M’el –Ange”. Muhtevası bakımından başlıbaşına bir kitap teşkil edebilecek bir şiir olan “M’el-Ange”dan bir alıntı yaparak yazımızı sonlandıralım:

Biz insanlar “daha var” diyoruz. Doğrunun hasına, güzelin eksiksizine, halkın şaşmazına dokunmaklığımıza daha var.

Demeden edemiyoruz.

Ama bir yandan da, geç kalmayı kendimize yediremediğimiz için;

Üstelik geç kalışımızın mazeretini-kabul edilmeye değer bile olsa-

Kendimiz beğenmediğimiz için “vakit yok” diyoruz.

İndirgenemezi isteyene kadar var bir şey. Onu henüz istemiyoruz.

Kendimize tanıklık etmek için kaybedecek vaktimiz yok.

 

Cahit Saçak merakla okuyup bildirdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Tosun
Mustafa Tosun - 9 yıl Önce

aklına hiç düştü mü ara sıra /

burnumuzun eskiden neden /

kanardığının sebebi?/

robot değildik de ondan akıllım/

robot olmayınca birer burun /

herbirimize meleklerden /

sağlanmıştı kanayabilen.//


Neyi Kaybettiğini Hatırla - İSMET ÖZEL

mehmet sait çakar
mehmet sait çakar - 9 yıl Önce

okuruyla dalga geçmeyi pek sever.

nihalevent
nihalevent - 9 yıl Önce

anlaşılan mehmet sait çakarın büyük sıkıntısı var ismet özel'le. olsun. ama şu varki ismet özel okuruyla değil kendini ..... ....nedenlerle daha çok dalga geçmeyi sever. o yüzden bazıları bundan fazla ...unur...

iutşt
iutşt - 9 yıl Önce

İsmet Özel'in iyi okurlarını dahi ne yazık ki yok saydığını "hiç benim okuyucum olmadı, beni okuyanlar hep kullanmak için okudu" dediğini gördük. Bir yazar hayıflanabilir, üzülebilir, neden anlamıyorlar beni diye. İsmet Bey, kendisini değil, fikirlerini eleştirenlere daha kendisine yakışır şekilde davranabilir sanki. Çareyi, eleştiride bulunanı tahkir etmede bulmadan bunu yapabilir.

Emir Ali
Emir Ali - 9 yıl Önce

"Ancak kendisinin eriştiği bir şiirin son merhalesine yine kendisi varma yolunda ilerleyen İsmet Özel..."

What ?

sakıb sapancı
sakıb sapancı - 9 yıl Önce

cümle gayet açık bence.. adam bir şiir ve bu şiirin sahibi ismet özel dir demiş. ayrıca cahit saçak kral mı satıyor ki kralcı olsun? ismet özel kendine has bir şiir kurmuş ve bu şiiri de ancak o bir sonraki merhaleye taşıyabilir diyor.

ama gerçekten cahit saçak'a aşk olsun bana kendi cümlesini hem de ingilizce midir nedir onla soran birine şerh ettirdi. ayıptır yahu.. ah cahit saçak.

banner19

banner13