İslâm Hukukunda Savaşın Etkileri-Karşılaştırmalı Bir Çalışma

Risale Yayınları’ndan çıkan bu kitap ilahi dinlerde; Batı’da, Doğu’da savaşın tarihi ve mantığı üzerinde durduğu gibi uluslararası diplomaside mücadele yönteminin nasıl olması ve cihad olayına mukayeseli olarak yaklaşması açısından büyük bir öneme sahiptir.

İslâm  Hukukunda  Savaşın Etkileri-Karşılaştırmalı  Bir  Çalışma

Elinizdeki bu eser, Vehbe Zuhaylî’nin “İslâm Hukukunda Savaşın Etkileri - Karşılaştırmalı Bir Çalışma” başlığı altında, doktora derecesini almak için hazırladığı, uluslararası İslâm mevzuatının bir yönünü gösteren araştırmasıdır. Kendi deyimi ile bu eser, “İslâm’ın ortaya çıkışından bu yana, kamusal ve özel hayatın tüm yönleriyle ilgilendiğini herkesin bilmesi için” hazırlanmış, Asaru’l Harb fi’l Fıkhi’l İslâmi adlı geniş kapsamlı çalışmasının giriş bölümünden oluşmaktadır. Vehbe Zuhaylî, bu konuyu ele almasının nedenlerini eserin takdim kısmında özetle şu şekilde sıralar:
 

  1. Müslümanlar cihad ile ilgili eleştirilere iyi cevaplar verememişler, Oryantalistler de bunu fırsat olarak değerlendirip cihadı yanlış şekilde anlatmışlardır.
  2. Gözlemlerime göre, -doktora derecesini almak isteyenler- şimdiye kadar sadece Müslümanlar arasındaki ilişkileri ve Müslüman toplumu ilgilendiren meseleleri çözmekle uğraşmışlardır. Bu konunun uluslararası ilişkilerdeki cephesi ile pek de fazla ilgilenen olmamıştır. Konuyu ele almak ve İslâm’ın uluslararası ilişkilerle alakalı hükümleri ile ilgilenen uluslararası hukukçular için özetlemek istedim.
  3. Günümüz insanlarının İslâm’ın ışığına çok ama çok ihtiyacı vardır. Çünkü İslâm, bütün inançlara saygı duyan, herkese karşı hoşgörülü ve adaletli davranmayı emreden bir dindir. Allah tüm insanları kulu olarak görür; savaş gerektiren durumlarda bile İslâm orduları asla şiddet amaçlı değildir ve silah, bomba gibi insana ve çevreye zarar veren, adaletsizliğin sembolü olan şeyleri kullanmazlar. Ancak düşmanlar bu maddeleri kullanarak bize savaş açtığında istisnalar ortaya çıkar. Amacımız Müslümanlarla batı arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak, uluslararası sorunları ve savaşları, savaşların doğuracağı kötü sonuçları önlemektir.
    İslâm, tüm insanları özgürlük, sevgi, dayanışma ve iyilik çatısının altında toplanmaya davet eden evrensel bir dindir.

Risale Yayınları’ndan çıkan İslâm Hukukunda Savaşın Etkileri ilahi dinlerde; Batı’da, Doğu’da savaşın tarihi ve mantığı üzerinde durduğu gibi uluslararası diplomaside mücadele yönteminin nasıl olması ve cihad olayına mukayeseli olarak yaklaşması açısından büyük bir öneme sahiptir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tamer Akin
Tamer Akin - 9 ay Önce

Kitap hakkında bilgilendirme için teşekkürler.

Kitap hakkında daha detaylı bilgi verilirse daha faydalı olacaktır.

Saygilarim ile...

banner36