İslami yorum e-dergi olmuş!

Üç ayda bir yayınlanan yeni bir dergi. Diğer dergilerden farkı e-dergi olması. Fakat çok daha büyük bir özelliği de var ki, ismi: İslami Yorum..

İslami yorum e-dergi olmuş!

 

İslami YorumNeden e-dergi?

Meşrutiyetten bu yana gazete ve dergi çıkarmak zahmetli bir iş olmuştur. Bunun yanında –özellikle- dergiler, zorluklara rağmen geniş bir etki alanına sahiptir. İnsanları etkilemek, yönlendirmek, bilgilendirmek için dergilerden daha güncel bir alternatif yoktur herhalde. Dergiler Cemil Meriç’in dediği gibi hür tefekkürün kaleleri olsalar da, dergilerin önüne çıkan engeller günümüzde hızla büyümekte. Modern çağın kronik hastalığı olan bilgi kirliliği dergilerin de etkinliğini 2000’lerden sonra azalttı. Dağıtım zorlukları, satışların çok iyi gitmemesinden doğan mali sorunlar edebiyat, siyaset ve fikir dergileri başta olmak üzere dergilerin çıkmasını zorlaştırdı. Büyük holdinglerin desteklediği cicili dergiler dışında uzun soluklu çıkmayı başarabilen dergi sayısı bir elin parmaklarını maalesef geçemiyor.

Bütün bu olumsuzluklar insanları başka bir seçeneğe yönlendiriyor ister istemez. E-dergi denen, internet üzerinde çıkarılan dergiler her geçen gün artmakta. İnternetin sınırsız sayıda insana ulaşma özelliğinden yararlanarak çıkan e-dergiler bazen matbu dergiler kadar ciddi çalışmalar sonucu okuyucuyla buluşuyor. E-dergiler, matbu dergilerin ağırlığı ve karizmasını henüz yakalayamasalar da insanların dergi okumasını sağlayarak önemli bir işlevi yerine getirmiş oluyorlar.

İslami Yorum
(+)

Yeni fikir: yeni dergi

Geçenlerde e-dergi camiasına yeni bir İslami fikir dergisi katıldı: "İslami Yorum". Yaklaşık altı aylık bir önçalışma sonrası Mart ayının ilk haftası yayına giren İslami Yorum, İslami dergicilikte yeni bir ses olacak gibi görünüyor. Her sayıda bir dosya konusuna sahip olacak derginin ilk sayısının konusu “Kur’an’ı Yeniden Okumak”. Mana Yayınları’ndan, gençlere yönelik Temel İslami konularla ilgili kitaplar çıkaran Nuri Yılmaz’ın yazıları başta olmak üzere geniş bir yazar kadrosuna sahip İslami Yorum. Ayrıca düşünce dünyamızın önemli yazarlarından alıntılar, dosya konusunu açıklamada önemli bir yer tutuyor.

Bu sayıda Seyyid Kutub, Hikmet Zeyveli, Mustafa Öztürk ve Fazlurrahman’dan alıntılar görmek mümkün. Dergide dosya konularıyla ilgili çeviri yazılar da mevcut olacak. Türkiye’de pek ismi duyulmayan Pakistanlı âlim Amin Ahsan İslahi’nin  “Kur’an Tefsirinin İlkeleri” yazısı bu sayıdaki tek çeviri yazısı. 28 Şubat/11 Eylül miladından sonra değişen Müslümanların Kur’an’ı “tekrar okuyarak” yeniden inşa sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor, hızla devleşen vahşi kapitalizm karşısında. Dergideki dosyanın, bu görevi üstleneceklere epey yardımcı olacağı şüphesiz.

Amaç ne?

Dosya konusunun haricinde; Atasoy Müftüoğlu’yla dergicilikle ilgili yapılan röportaj dikkat çekiyor. Atasoy Müftüoğlu’nun bugüne kadar verdiği pek çok röportaj arasında dergicilik hakkındaki tek röportajı bu olsa gerek. Gündeme dair değerlendirmeler de dergide eksik bırakılmayan kısımlar arasında.

İslami Yorum, ilk etapta üç ayda bir yayınlanacak. Ancak dergiye olan ilgi ve yorumlara göre yayın periyodunda değişme de olabileceğini belirtiyor derginin editörleri. Derginin çıkış nedeni giriş yazısında şöyle belirtiliyor: “Bir dergi çıkartırken amacımız asla boş bir entelektüel çaba göstermek, oturduğumuz yerden bir şeyler yazıp herkese yukardan bakmak, monologlarla kendimizi tatmin etmek değildir.

Bir insan olarak insanlığın dertleriyle dertleniyoruz. Görebildiğimiz, düşünebildiğimiz, okuyabildiğimiz kadarıyla tüm problemlerin vahiy, ceht, akletme ve insanlığın fıtratına ve özüne dönme ile çözülebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle insanı ilgilendiren her hususla ilgiliyiz ve bu durumlara kulağımızı gözümüzü kapatmanın ve bunlardan kaçmanın asla çözüm olmayacağına inanıyoruz. Böyle davranmanın da bizlere ağır sorumluluklar yüklediğinin farkındayız. Yoğun bir düşünme, okuma ve tartışma çabası ile ulaşabildiğimiz ve doğru olduğuna inandığımız -ama asla değiştirilemez düşünceler olarak görmediğimiz- görüşlerimizi, insanlığın temel sorunlarına duyarlı, düşünen ve çözümler arayan ve bunları da üretmeye çalışan her insanla dergi sayfalarından başlayarak paylaşmayı hedefliyoruz.”

Düşünce dergiciliğine yeni bir renk olan İslami Yorum dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz. Umarız çağın yeni sorunlarına karşı “Kur’an’ı Yeniden Okuma”sı gereken Müslümanları ateşlemede bir kıvılcım olmayı başarırlar.

 

Enes Malikoğlu bir yenilikten haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2010, 20:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Kapkan
Murat Kapkan - 11 yıl Önce

İslami yorum e-dergisine www.islamiyorum.com sitesinden ulaşılabiliyor.

banner19

banner13

banner26