İslami hareket öncülerini ne kadar tanıyoruz?

Hayreddin Karaman, İslami Hareket Öncüleri kitabında farklı coğrafyalarda yetişmiş, öncelikle kendi ülkesindeki insanlar ve sonrasında tüm Müslümanlar için önder olmuş 8 şahsiyetin biyografisini anlatıp, ardından da eserleri hakkında oldukça kapsamlı inceleme yapıyor.

İslami hareket öncülerini ne kadar tanıyoruz?

Biyografiler, başkalarının daha önce geçtiği yollarda şimdilerde geçenlerin yön tayinini kolaylaştırmak için çok başarılı bir tür. Özellikle bu şekilde aynı dönem içinde farklı coğrafyalarda yaşayan öncülerin hayatlarını bütün olarak okumak bugün de karışık ama inşallah dirilişin habercisi olan şu günler için oldukça önemli.

Hayreddin Karaman, İz Yayınları’ndan çıkan İslami Hareket Öncüleri kitabında farklı coğrafyalarda yetişmiş, öncelikle kendi ülkesindeki insanlar ve sonrasında tüm Müslümanlar için önder olmuş 8 şahsiyetin (Tunuslu Hayreddin Paşa, Said Halim Paşa, Muhammed İkbal, Abdurrahman el-Kevakibi, Hasanu'l Benna, Seyyid Kutup, Mevdudi, Hasan Ali Nedvi) biyografisini anlatıp, ardından da eserleri hakkında oldukça kapsamlı inceleme yapıyor. Her önderin ümmetin dirilişi yolundaki gayretlerini ayrı ayrı anlatıyor.

Mısır'ın Müslüman kardeşler hareketini, Mevdudi ile dirilen Pakistan'ı, Osmanlının son döneminde olan Tunuslu Hayreddin Paşayı ve tabi bu liderlerin birbiri ile olan yakın temaslarını ve etkileşimini okumak ümmet anlayışını idrak için oldukça önemli…

Öz olarak ve bütünsel bakış sağlaması açısından kitabın yeri önemli

Kitapta Muhammed İkbal'e oldukça geniş yer verilmiş. Önce kapsamlı biyografisi ve ardından neredeyse eserlerinin hepsi ile ilgili ayrı başlıklar oluşturup oldukça ayrıntılı inceleme yapılmış. Bu kadar kapsamlı olması ise zaman zaman kimin İkbal hakkındaki görüşünün yazıldığını karıştırmış. Hem yazar kendi görüşlerini/incelemelerini, hem başka yazarların onun hakkındaki görüşlerini, hem de İkbal'in eserlerinden alıntı yapınca kimin ne dediğini algılamak için oldukça berrak bir zihinle okuma yapmak gerekiyor. Diğer şahsiyetlerle ilgili bu karışıklık az olsa da okumaya niyetlenenlerin canlı bir zihinle okumaları daha yararlı olacaktır.

Konu alınmış olan tüm öncüler kendi topraklarındaki değeri 'Müslüman' olarak evrenselleştirmiş ve bizleri de oldukça etkileyen, fikir ve çabalarını kitlesel hareket haline getirmiş önemli kişiler. Hepsinin ayrı ayrı okumasının yapılması çok değerli olmakla birlikte öncesinde daha öz olarak ve bütünsel bakış sağlaması açısından kitabın yeri ayrıca önemli. Daha önce hiç okumamış olanlar özellikle son dönemde ümmet coğrafyasında olan olayları daha iyi anlamak ve hareketlerin öncesini bilmek için bu kitaptan yararlanabilirler.

Karaman’ın bu yıl İslami Hareket Öncüleri 2 olarak devamını da yazdığı eser seri olarak devam edeceğe benziyor. Duamız o olsun ki; ümmet bilincini oluşturmayı başaran öncüler aramızdan hiç eksik olmasın ve seri halini alacak olan bu eserin devamı sürekli yazılmaya muhtaç olsun.

Şehbal Erenay haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2013 Cumartesi 12:28 Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kahraman
Mehmet Kahraman - 8 yıl Önce

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620645551303512&set=a.165750606793011.36005.165747113460027&type=1&theater

banner26