İslamcılık literatürüne katkısı büyük

Bobby S. Sayyid’in kitabı, İslamcılık literature açısından, gözden kaçan önemli bir kaynak eser.

İslamcılık literatürüne katkısı büyük

Son dönemde bir görünüp bir kaybolan Star gazetesi yazıları haricinde Bobby Salman Sayyid’e Türkiye’de pek rastlamıyoruz denilebilir. Vadi Yayınları’ndan yaklaşık 10 sene önce yayınlanan, halihazırda baskısı bitmiş bir kitabı var Salman Sayyid’in. Bu baskının gereken ilgiyi görmediğini zannediyorum ki, ne İslamcılılık hususunda kendisine pek çok referans veriliyor ne de yayınevleri bu kitabı tekrardan basmaya yelteniyor/yeltenmiş.Bobby Sayyid

Fundamentalizm Korkusu kitabı, derinlemesine bir çalışmanın, üzerine dikkatle düşünülmesi gereken bir sonucu. 20. yüzyılda ortaya çıkan bu “yeni” düşünce tarzının teorik temellerini bulmaya çalışan, imkanlarını tartışan ve geçirdiği evreleri irdeleyen eser, iki temel olay üzerinden yürüyor; Hilafetin İlgası ve İran Devrimi. Kemalizmin, İslam’ı siyasetten ayırdığı için, İran devriminin ise siyasetin merkezinden uzaklaş(tırıl)mış Müslümanlara bir imkânı gösterdiği için önemli olduğunun altını çiziyor.

İslamcılık dünyada kalan tek alternatif mi?

Fundamentalizm Korkusu fazlasıyla teorik ve yerel örneklere temas etmeyen bir eser. Amacı, “İslamcılık”ın genel bir teorisini oluşturmak. Yazar bu kitabı ile sosyoloji, siyaset bilimi ve felsefe alanlarında bu kavramı yerli yerine oturtma gayreti güdüyor (ve zannımca pek başarılı oluyor). İslam’ın ne olduğu, İslam’ın ne olmadığı, İslamcılığın ne olmadığı meselelerinde derinlemesine yürütülen tartışmalar mevcut kitapta. Bu bağlamda postmodernizm, oryantalizm ve oksidentalizm gibi revaçta kavramlar ve zeminler İslamcılık ile çarpıştırılıyor kitapta. Bu tartışmaların, ilgili literatüre uzak insanları kitaptan bir nebze uzaklaştırdığını söyleyebiliriz, fakat bu durum kitabın değerine halel getirmiyor.

Bobby SayyidYazar kitabında, İslamcılığın dünyada kalan tek alternatif olmasına kadar getiriyor tartışmayı; bunu akademik bir alanda başarmış olması gerçekten dikkate değer.

Sayyid’in kitabı, İslamcılık hususunda, İslamcılığın dünyada nasıl bir çerçevede incelenebileceği konusunda gerçekten dikkate alınması ve üzerine düşünülmesi, belki tashih edilmesi gereken bir eser. Kitabın bu manada literatürdeki birkaç eserden birisi olduğunu söylememiz gerekiyor. Ve özellikle ‘dışarıdan’ yapılan yorumlara mukabil, ‘içeriden’ ve esaslı bir savunu olarak kitap, çok büyük bir boşluğu dolduruyor.

Kitap soruları beraberinde getiriyor

Ve kitap beraberinde pek çok teorik tartışma ile beraber çok pratik birkaç soruyu getiriyor; Bu kitabın neden hâlâ baskısı yenilenmiyor? Neden Fundamentalizm Korkusu sonrasında İslamcılık hakkında eser vermiş insanlar bu kitabı ciddiye almıyor? Hatta, ortamdan nemalanma amacı taşıdığı çok belli araştırmacılar nasıl hâlâ demokrasi-İslam…vs konularında konuşmaya devam ediyorlar?

Mehmet Erken değinmekle yetindi

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2012 Pazartesi 11:17 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 16:26
banner25
YORUM EKLE

banner26