İslam ve sosyalizm tartışmalarına bir katkı

Roger Garaudy ve Faik Bercavi’nin İslam-sosyalizm ilişkisi üzerine yazdıkları yazılardan derlenen Rebeze Yayınları’nın ilk kitabı ‘İslamiyet ve Sosyalizm’ çıktı.

İslam ve sosyalizm tartışmalarına bir katkı

Son zamanlarda Türkiye’de İslam ve sosyalizm ilişkisi üzerine yürütülen tartışmalar, kendilerini “antikapitalist Müslümanlar” olarak ifade eden bir grubun 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılmasıyla alevlenmişti. İslam’ın sosyalizmle olan yakın ve uzak ilişkisi yalnız Türkiye’de değil, dünyada uzun yıllardır tartışılagelen bir konu. Son dönemlerde Türkiye’de de kapitalizmin İslamiyet ile zıt kutuplarda bulunduğuna dikkat çekilen tartışmalara başta İhsan Eliaçık olmak üzere birçok Müslüman yazar katılmıştı.

Eski komünist, yeni Müslüman GaraudyFaik Bercavi, Roger Garaudy, İslamiyet ve Sosyalizm

Geçtiğimiz 14 Haziran’da hayatını kaybeden Roger Garaudy, bu tartışmalarda adından en fazla söz ettiren düşünürlerden biri. Kendisini komünist olarak ifade ettiği yılların ardından İslam diniyle tanışıp Müslüman olan Garaudy, o günden bugüne yazdıklarıyla İslam’da sosyal adalet konusuna önemli bakış açıları kazandırdı. Roger Garaudy, düşünce birikimimize kattığı önemli analizlerle zamanın ruhu içerisinde çok önemli bir yere sahip. Rebeze Yayınları’ndan çıkan İslamiyet ve Sosyalizm kitabında da, Garaudy’nin, Türkiye’de ve dünyada İslam’ın sosyal adalet ile ilgili yorumlarına ve İslam’ın dünyada egemen olan sistem karşısındaki tutumuna ilişkin yazıları mevcut.

Nazım Hikmet’in hapishane arkadaşı Bercavi

Kitapta İslam ve sosyalizm ilişkisine önemli bakış açıları geliştiren bir diğer isim olan Faik Bercavi, Nazım Hikmet’in hapis yıllarından koğuş arkadaşı. Bercavi’nin İslamiyet ve Sosyalizm kitabında derlenen yazıları, 1946 yılında Işık Basımevi tarafından neşredilen İslam’da Sosyalizm adlı kitabında yayımlanan bazı makalelerden oluşuyor.

Ayrıca kitabın önsözü, Abdestli Kapitalizm kitabıyla bilinen Eren Erdem'e ait. Aynı zamanda, Eren Erdem'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Rebeze Yayınları'nın ilk kitabı olma özelliğini taşıyan bu kitap çok fazla tartışma yaratacağa benziyor.

Samet Akten haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:20
YORUM EKLE

banner19

banner13