İnsanların yüzlerinden öyküler topladı

Nuhan Nebi Çam, üçüncü öykü kitabı 'Yolcu ve Eşkıya'da ilk iki kitabındaki sıcaklığıyla, şehirlerin ve insanların içinden kendisine açtığı yolda okuyucuya sesleniyor. Mustafa Uçurum yazdı.

İnsanların yüzlerinden öyküler topladı

Öyküler hayatla en sıkı irtibatı olan yazılardır. Yaşananlar ve hayaller öykünün temelini oluşturur. Yazarın hayal gücü de öykünün içinde kendine en sağlam yer edinen değişmezlerdendir. Yazarın harmanladığı gerçek hayatla hayal dünyasının zenginliği, öykünün beslendiği dille buluşunca ortaya doyumsuz güzellikte eserler çıkabiliyor.

Kısa ve akıcı öyküler

Nuhan Nebi Çam’ın üçüncü öykü kitabı “Yolcu ve Eşkıya”, bir solukta okunacak on sekiz öykü ile okuyucularla buluştu. Öykülerde okuyucuyu saran, onları bir şiirin kıyısında seyahat ettiren bir rahatlık hâkim.

Öykü üzerine çalışan, öyküyü önemseyen bir yazar Nuhan Nebi Çam. Kahramanmaraş’ın bereketinden istifade eden Maraşlılardan. Kalemi mümbit. İlk kitabı “Yangın Sonrası” 2005’te çıkmıştı. 2011’de “Kaçış” okuyucu ile buluştu. Yolcu ve Eşkıya’nın yayın tarihi 2014.

İstikrarı seven bir yazar Nuhan Nebi Çam. Arandığında rahat bulunabilecek yazarlardan. Adresi belli. Üç kitabı da Ötüken Neşriyat’tan çıktı. Yediiklim Dergisi’nin değişmez yazarlardan. Bu elbette bir yazar için olumlu bir tavırdır. Okuyucu yazarının nerede olduğu bilmek ister.

Nuhan Nebi Çam, kısa öyküler yazan bir yazar. Bunun yanına akıcı üslubu da eklenince ortaya bir solukta okunan ve okuyucuyu kuşatan öyküler çıkıyor. “Yolcu ve Eşkıya”nın ilk öyküsü “Çırak”, “Bu müzik neden böyle çalıyor? Kemandır, ince bir ses. Acı acı ötüyor. Sonra ney taksim…” cümleleriyle başlıyor. Yazar, kısa cümleleri çok sık kullanıyor. Mizanpaj olarak da bu cümleleri dize şeklinde sıralayınca ortaya şiir tadında bir öykü çıkıyor.

Yalnızlık.

İnce bir name.

Denizin hışırtısı.

Martıların fısıltılarla kanat kanat çığrışması.

Sessizlik…

Şehirler besler öyküyü

Şehirler ve insanlar. Hayat akıp giderken aramızdan, şehirler ve insanlar konuk olur iç dünyamıza. Yaşadıklarımıza ve yazdıklarımıza her şehir kendinden bir renk katar. “Yolcu ve Eşkıya”, adından da anlaşılabileceği gibi bir yol öyküleri kitabı. Nuhan Nebi Çam, şehirlerden geçiyor, insanların yüzlerinden öyküler topluyor, kalabalıklar arasından kendi payına düşen öyküleri çıkınına desteliyor.

İstanbul, öykülerin baş konuğu. İstanbul’un semtleri, arka sokakları, tarih kokan mekânları Nuhan Nebi Çam’ın öykülerinde adeta tekrar hayat buluyor. İstanbul nasıl ki her şeye hayat veriyor, memleketin gözbebeği, aynı bereketiyle öyküleri de besliyor.

Sadece İstanbul değil elbette. Menzil, Nemrut, Maraş öykülerde kendine yer bulan mekânlardan. Öykülerin birçoğunda hissedilen derviş nefesi, mekânların hissiyatıyla birleşerek derin bir anlam da kazanıyor. Semazenler, Menzil yoluna düşen gönüller, sabahın seher vakti kalbine güneş inen yolcular…

Nuhan Nebi Çam, üçüncü kitabı ile zorlu ve bir onun kadar keyifli bir yolculuğa davet ediyor okuyucuları. Şehirlerden, kasabalardan geçerek, gönüllere dokunarak uzun soluklu bir sefere doğru yol alıyor. Bir derviş nefesini üfleyerek üzerimize dergâhlardan geçerek ve yâ Hay nidası ile…

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 10:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26