İnsanlar isimlerini unutursa ne olur?

Figen Yaman Coşar’ın 'Kayıp İsimler Krallığı' adlı fantastik roman tadındaki eseri, gençlerin keyifle okuyacağını düşündüğüm bir kitap. Fatmanur Evren yazdı.

İnsanlar isimlerini unutursa ne olur?

Allah’ın Hz. Adem’e isimleri öğrettiği ayetle sabittir. Bakara Suresi 31. ayette Elmalılı tefsirine göre “Ve Adem'e bütün isimleri öğretti. Sonra o isimlerin delalet ettiği şeyleri meleklere gösterip: ‘Haydi davanızda doğru iseniz, Bana şunları isimleriyle haber verin!’ buyurdu.” denilmektedir. İsimlerin öğretilmesi özelinde Hz. Adem’e, genelinde ise insanoğluna melekler karşısında bir üstünlük sağlıyordu.

Bu ayeti isimlerin önemine giriş yapmak için paylaştım. İnsanı insan yapan şeylerin başında isim gelir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Peygamberimiz “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” buyurmaktadır.

Fantastik roman tadında

Peki hiç düşündünüz mü isimler olmasaydı ne olurdu? İşte düşünmeniz için bir fırsat: Kayıp İsimler Krallığı. Yeryüzündeki bütün isimleri yok etmek isteyen bir kralın amacı ne olabilir? Bu amacına ulaşmak için neler yapar? Dünyadaki bütün isimler unutulmalı ve sadece onun ismi bilinmelidir ki tek hâkim o olabilsin. Bunun için kadim kitabı ve onun takipçilerini yok etmek istemektedir. Hikâyemizin kahramanı Yunus, annesi tarafından öyle bir yetiştirilir ki neyi bildiğini de bilmemektedir. Çünkü annesi Kadim Kitab’ı, ona uyurken ezberinden okumuş ve Yunus’un hafızasına kaydetmiştir.

Yunus’un görevi krallığın beklediği güneşi sırtlamaktır. 13 yaşındaki bir çocuk için zor bir görev olsa da Yunus bunu başarmak zorundadır yoksa Kral Abus kadim Kitap’la birlikte tüm isimleri yok edecektir.

İsimlerini unutan insanların hafızalarının yerine gelmesi için Kitap’ı görmeleri gerekmekte. İşte o zaman kendilerini Kral’a karşı güçlü hissedecekler.

Figen Yaman Coşar'dan, fantastik roman tadında zevkle okunacak bir kitap Kayıp İismler Krallığı.

 

Fatmanur Evren yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 16:52
YORUM EKLE

banner19