İmaj ve Takva'ya yeni baskı!

Normalde sitemizde kitapların yeni baskılarını haber yapmıyoruz ama bu kitabı konusunun önemine binaen haber yapmak elzem!

İmaj ve Takva'ya yeni baskı!

Eskimez bir kitap!

İmaj ve Takva, yayımlandığı 2000’li yıllardan beri güncelliğini hiç yitirmemiş bir kitap olma özelliği taşıyor. Sosyolog yazar Fatma Barbarosoğlu tarafından kaleme alınan bu eser, dindarların tarihsel değişim sürecini irdeleyen bir rapor niteliğinde… Kitap, işlediği konuların özgünlüğü sebebiyle önemli bir boşluğu dolduruyor. Mümince yaşamaya çabalayan insanlardaki değişimleri ve dönüşümleri konu ediliyor. “Bu kitaptaki yazıların en önemli özelliği, dindarların geçmiş gündemlerinin haritasını sunmaya yönelik olmasıdır” şeklinde bir girizgâhla başlıyor.

Fatma Barbarosoğlu, İmaj ve TakvaMüslümanlar olarak, bize dair bizden birinin öz’den eleştirilerine çok ihtiyaç duyuyoruz modern zamanlarda. Bu açıdan da kıymetli bir yeri var İmaj ve Takva’nın... “Başörtü meselesine odaklanmışken başörtünün altında nasıl seküler bir hayat anlayışının, dünya tasavvurunun oluştuğunu/oluşmakta olduğunu düşünmüyoruz” cümlesi, kitap içinden alıntıladığım notlardan sadece birisi örneğin.

8. baskı Profil’den…

Dindar camiadaki “Yozlaşma, ılımlılaşma, sekülerleşme, profanlaşma, ritüelleşme” tartışmaları ve endişeleri bitmeyeceğinden dolayı İmaj ve Takva'nın, son okuma tarihi geçmeyen bir kitap olarak kalması mukadder. Bunu da şüphesiz ki kitabın ele aldığı konulardan ziyade onları işleyen Barbarosoğlu’nun geniş bakış açısı ve sade, dolu, ayrıntıcı ama temel meseleyi es geçmeyen dili sağlıyor. Kitaptan haberdar olmayanlar veya hâlâ okumamış olanlar vardır diye söylemiş olalım ki: İmaj ve Takva yeniden basıldı ve 8. baskısı Profil yayınlarından çıktı.

Fatma Barbarosoğlu Kızlarağası medresesinde!

Bu arada, Barbarosoğlu’nun heyecanla beklenen romanı “Son On Beş Dakika” da Profil yayınlarından çıktı ve raflarda yerini aldı. 8 Şubat akşamı TYB İstanbul şubesinde Mahmut Bıyıklı Mürekkebi Kurumadan programında Fatma Barbarosoğlu ile yeni kitabını konuşacak, bildirmek isterim.

Fatma Barbarosoğlu, Son On Beş dakikaArtık sadece “Barbarosoğlu”

Ayrıca Fatma Barbarosoğlu, Yeni Şafak'taki köşesinde zaruri olduğunu belirttiği bir açıklama yaptı ve artık sadece Barbarosoğlu soyadını kullanacağını ifade etti. Bu kararı, kızının isteğiyle aldığının altını çizerken bugüne kadar karşılaştığı zorluklara da değindi. Öyle ki, kitaplarındaki isme bakıp: "Bu kadın fsst be söylediklerini dinlemeyelim" diyerek konferans vereceği salonu terk edenler olduğu gibi, buraya yazılamayacak kadar ağır ifadelerle de karşılaşmış.

Bir seslenişle, belki de bir serzenişle Karabıyık soyadından vazgeçti Fatma Hanım. “Yıllardır yazdıklarımdan tek bir satır okumadıkları halde ismime bakıp beni feminist bulan genç arkadaşlar; tek bir kitabımı okumadığı halde ismimi pek erkeksi bulanlar... Ne yazdığım konusunda hiçbir fikri olmadığı halde ‘o nedir öyle, ben evlendim de ben evlendim vurgusu yapan soyadı’ diyenler” in bu yazıyı okumayacağını bile bile…

Karabıyık soyadını neden kullanıyordu?

“İslam kültüründe kızlar ve oğullar babalarına nispet ile anılırlar. Bu ebedi bir nispettir. Değişmeyecek olan bir nispettir” cümleleriyle, bu güne kadar suçlandığı gibi feminist olduğu için değil; kadim bir İslâm kültürünü yaşatmak adına böyle bir tercihte bulunduğunu anlatmış oldu Barbarosoğlu. Bu hususları belirttikten sonra isimlerin çok da önemli olmadığını, sonuçta “la edri” (bilmiyorum demektir bu ifade, "yazarı bilinmiyor" anlamında kullanılır) diyen bir kültürden geldiğimizi de söyledi.

Artık köşe yazılarında ve kitaplarının yeni baskılarında Fatma Barbarosoğlu imzasını göreceğiz. Hayrolsun inşallah…

Abdullah Yalnız haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 16:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail AYDOĞDU
İsmail AYDOĞDU - 9 yıl Önce

Fatma hanım ayakları bu medeniyette olan, yüreği işgale uğramamış çok değerli bir insan. Yazdıkları mı mutalaka okunmalı...

banner19

banner13

banner26