İlâveler Ve Vaat Edilmiş Bir Şiir

İsmet Özel son şiir kitabını 2006'da çıkarmıştı. Artık elimizde yeni bir İsmet Özel şiir kitabı var.

İlâveler Ve Vaat Edilmiş Bir Şiir

Of Not Being A Jew

 

İlâveler Ve Vaat Edilmiş Bir Şiir

 

 

 

İsmet Özel'in son şiir kitabı "İlaveler ve Vaat Edilmiş Bir Şiir"  çıktı. Bilindiği üzere 'Of Not Being A Jew`de şairin henüz yazamadığı ama adını koyduğu altı şiire ait boş sayfalar yer alıyordu. Yeni kitap, İsmet Özel"in bu kitaptan sonra yayımladığı şiirler ve kitapta adını duyurduğu (vaat edilmiş) bir şiirden oluşuyor. Kitapta daha önce Karagöz, Merdiven Şiir ve www.ismetozel.org`da yayınlanmış olan şiirlerle birlikte toplam on altı şiir bulunmakta

 

Kitaptaki şiirlerden uzun uzun bahsetmeyeceğiz. Kitabın varlığını henüz haberi olmayan okurlara duyurmak yeterli. 64 yaşında çıkardığı bu kitap, İsmet Özel"in hâlâ şiir kurabilme gücünü, anlatım yetkinliğini, dil çevikliğini, zihin kuvvetini ustalıkla koruduğunu da gösteriyor. Çok az şaire nasip olan bir verimlilikle sürüyor İsmet Özel şiiri. Kitaptaki şiirler; millet hayatımızın varlığı, devamlılığı ve kültür-iktidar yapılarının bağlandığı dünya sistemi etrafında yoğunlaşıyor.

 

İsmet Özel şiiriyle bir aşk ilişkisi kurabilme ümidiyle kitabı alıyorum elime… Mısralar; bazen insanın ruhunu dinlendiren enstrümantal bir parça, bazen bir cihat marşı, bazen bir sorgu meleği oluyor. Sayfalar akıp gidiyor… Direnç artıran ve yürek kavileştiren bir damar var bu şiirde… "Of Not Being A Jew`de okuyucuya Eve dön! Şarkıya dön! Kalbine dön! çağrısını yapan şair, son kitabında bu çağrıyı sürdürmekte…

 

Vaat Edilmiş Bir Şiir

 

Dinosorus"un Rinoseroslara Bitimsiz Yakınması.

 

88 sayfalık bir şiir bu. “El el epenek” diye başlıyor şiir ve “Ey Homeros ey Yunus Emre” diye devam ediyor. Türk edebiyatının en uzun şiirlerinden biri. Şiiri ilk kez İsmet Özel Tarık Zafer Tunaya"daki 12. “Şiir Tetikte Gider”  konferansında okumuştu. Tam 100 dakika! Şiirin ses kaydı için:

 

http://www.ismetozel.org/site/modules.php?name=News&file=article&sid=681 

 

88 sayfalık ve haliyle çok geniş bir alanı tarıyor bu şiir. İsmet Özel, oklarını Türkiye"den başlayarak tüm dünyaya doğru yağdırmaya devam ediyor.

Vaat edilmiş diğer şiirleri merakla bekliyoruz…

 

İlaveler ve Vaat Edilmiş Bir Şiir`den birkaç mısra:

 

Türkün eni Türkün boyu

Müslümanlığı kadar”

***

“Yurdumuz vatanımız hem sılamız hem ilimiz biz

Küfre küffara karşı

Kin ile kinler ile

Yatıp kalkarız”

***

“Çünkü ey Türk senden başkası yoktu kalan

Şarapnelle baş başa”

***

“Sana tavsiyem olsun

Mülkiyetle kira arasında

Bir adam boyu mesafe bırak

Güneş almıyor bankalar caddesi bir bak”

***

 “Geçmek diyorsan ortayla geçmeye

Cümle âleme bir üst sınıfta yer vardır”

***

“Neşredip kibarlık görüntüsü biteviye tiviye dizi çekiyorlar

Belden aşağı vuruyorlar

İnana demokrasi var

Yanında pilav

İnsan hakları var kızının kızlığını gözden çıkarana

Hepsinin üstünde yer tutar piyasalar”

***

“Alkol üzerinden gerçekleşiyor

Misk ü amberin aşağılanması”

 

 

Mustafa Esen yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

İsmet Özel'in şiirlerini ve nesirlerini beğenerek okuyorum doğrusu. Onu ve onun yazdıklarını sevişimin iki sebebi var. Sebeplerin ilki o maddi olana değil manevi olana yöneliyor. "İslamcı bir iktidar da geldi cukkayı götürelim" demiyor. Bilakis sözümona İslamcı iktidarın içyüzünü ifşa ediyor ve hakiki İslami yönetimin nasıl olması gerektiği konusunda ilginç tespitler yapıyor. İkinci sebep ise putları Hz İbrahim kıvraklığında devirmesi. Modern insanın putlarına kelimelerden baltasını indiriyor

Mehmet AKDAĞ
Mehmet AKDAĞ - 11 yıl Önce

Ben İsmet Özel'in yazısına değilde Sevgili Melih'in güzelim bir kaç cümlesine yorum yazayım.

1. "Militan ruh" tamlaman hoşuma gitti doğrusu Melih.
2. İsmet Özel üzerine yazdığın cümlelerde yerinde cümlelerdir.
3. Sende yerinde bir kardeşsin.
4. Birde biz olarak yerimizi bilsek ve yerimizde olabilsek.

Abdüssamed
Abdüssamed - 11 yıl Önce

İsmet Özel okurları vardı bir zamanlar, efendi, ağırbaşlı. Bırakmadı adam bırakmadı...

Baran Çaçan
Baran Çaçan - 11 yıl Önce

İsmet Özel'in bir iddası, bir davası var. O yüzden hâlâ o yazıyor en güzel. Gençliğindeki isyanını bu kitapta da görebilirsiniz :"ellerimiz yapış yapış bankaların menisiyle"
Benim kanaatime göre ilk şiirlerine kıyasen bir düşme olmasına rağmen şiirinde (mesela dize üzerinde eski şiirlerindeki kadar durmuyor), yine de günümüzün en kaliteli şiirini o yazıyor.

FATİH YILMAZ
FATİH YILMAZ - 11 yıl Önce

ideolojilerimize o kadar yenik düşmüşüzki... şiire şiir gibi bakmasını bile bilmiyoruz.. solcuların deha dediği adam şimdi solcular tarafından şaklabanlıkla suçlanır oldu.. neden?? artık onlar gibi düşünmüyo diye!! ismet özel gene ismet özel!! koministkende çok güzel şiirler yazardı şimdide harika şiirler yazıyor... eskiden : ^^esirgeyen ve bağışlayan DİRENME nin adıyla^^ derdi şimdilerde ^^esirgeyen ve bağışlayan ALLAH ın adıyla^^ diyor işte hepsi bu kadar :))

banner19

banner26