İlmi müptelalığın tedavisi var mı?

"Entelektüel bağımlılığımızı aşabiliyor muyuz?" İşte bu sorunun cevabını cevaplamak için öncelikle bağımlı olmak mı lazım?

İlmi müptelalığın tedavisi var mı?

11219Entelektüel bağımlılığımızı aşabiliyor muyuz?

Yukarıdaki soru aslında benim uzun bir zaman boyunca aklımı çelmiş  bir soru değil. İtiraf etmek gerekirse yakın zamana kadar ne demek olduğuna dair güçlü bir kanaatimde bulunmuyordu. Fakat 2009’da Yedirenk yayınlarından çıkan bir kitap bu konuya önemli bir ışık tutuyor. Nedir entelektüel bağımlılık? En basit ve yalın ifadeyle belli bir ideoloji ve yahut görüş ya da bir tarikat çevresinde yaygın kanaat ve fikir birliği sınırlarında düşünmek… yani bir nevi düşünce biçimini tek boyuta indirgemektir. Sizlere bu kitabı tanıtmak istedim. Özellikle bu topraklarda yetişen ve her açıdan bizle bir ilişki kuran ilim geleneğimize nasıl sahip olabileceğimizi; İslami ilimler ile yani bizi biz yapan özümüzle şimdinin modern bilimlerini nasıl sentezleyebileceğimize dair kılavuzluk edebileceğini düşünüyorum.

Kitap Yedirenk Yayınlarından çıkan Cüneyd Asım Köksal Hoca’nın editörlüğünü  yaptığı bir kitap. Adı, “Entelektüel Bağımlılığı  Aşmak” ilim geleneğimiz üzerine araştırmala

Kitapta Recep Şentürk’ten, Tahsin Görgün hocaya kadar önemli akademisyen, ilim adamları ve genç akademisyen adamlarının makalelerini içeriyor ve Sabahattin Zaim’in bir konuşmasıyla başlıyor. Özellikle bir yer vermek istemiyorum, çünkü herkesin okuyup kendine has bir pay çıkaracağına eminim. Ve her makalenin kendi içinde, bu konuya ayrı bir perspektiften bakan bir yeri var.

11221Eser, köklerini sahih ve geleneksel bilgide bulan, ama bu geleneği taşlaştırmayan, içinde yaşadığımız modern dünyayı derinliğine kavrayan, ama ona teslim olmadan şahsiyetini oluşturabilen bir ilim ve tefekkürün mümkün ve hatta vaki olduğunu bilfiil ispatlama gayretindeki çalışmalardan oluşuyor.

Düşüncenin değişmeyen temel meselelerinden İslami ilimlere dair açılımlara yakın tarihimizin kimi problemlerinden dünyanın yüz yüze geldiği çağdaş sorunlara yönelik tekliflere kadar geniş bir perspektifi kucaklayan bu yazılar, diğer birçok sebebin yanı sıra, günümüz Türkiye’sinde yaşayan ilim ve fikir erbabının entelektüel gündemine vâkıf olabilmek için de okunulmalıdır.

 

Mustafa Runyun baba bir kitap bildirmeye çaba etti

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 10:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26