İktidar tandırının çilecisi Cem Sultan!

Siyaset tarihinin en çileli hayatlarından biri de Cem Sultan’ın hayatı olsa gerek..

İktidar tandırının çilecisi Cem Sultan!

Siyaset tarihinin en çileli hayatlarından biri de Cem Sultan’ın hayatı olsa gerek. Siyaset, kurum olarak mantığı gereği bünyesinde çileyi barındırır. Fatih’in iktidarından sonra tahta/iktidara sahip olmaya çalışan iki adaydan biri iktidar kurmakta galip gelmiş. Kader hükmünü Beyazıd Han’dan yana kullanmış. Cem Sultan’a ise hüzünlü bir gurbet tesadüf etmiş. Hatta dillerde dolaşan bir kavga da Cumhuriyet döneminde yaşanır: Mustafa Kemal ile Enver Paşa Ankara’ya gelmeye çalışırken kader, rüzgârı Mustafa Kemal’den yana estirmiş.

Cem SultanCem Sultan bir solukta okunabilecek bir anlatıma sahip

Fatih’in ölümünden sonra da iki oğlu iktidar kavgasına düşer: Bir yanda Beyazıd taraftarları, diğer tarafta Cem yanlıları. İktidara meyilli mizacımız gereği büyük bir çoğunluğumuz Bayezıd’dan yana tavır alıyoruz. Muammer Yılmaz, Bayezıd-Cem kavgasına belgelere dayalı yaklaşıyor ve öykü tadında bir eseri bizlere sunuyor: Cem Sultan.

Muammer Yılmaz, meraklı mizacıyla Topkapı Sarayı arşivindeki 60 kadar vesikadan başlayarak pek çok kaynağı tarayarak oluşturmuş öykü tadındaki kitabını. Kitap bir solukta okunabilecek bir anlatıma sahip.

İnsan muhteşem dediği anda düşmeye başlıyor

Cem Sultan’ın hayatı kolay bir hayat değil. Hele hele mücadelenizi karındaşına karşı veriyorsanız işiniz daha da zor. Cem Sultan’ın hayatıyla yüzleşmek bizim kendimizle, geçmişimizdeki sorunlu sahalarla yüzleşmemiz demek. İhtişam ile yıkım baş başa. İnsan “muhteşem” dediği anda düşmeye başlıyor. Cem Sultan’ın hikâyesini okurken “iktidar” duygusunu düşündüm. Kudret ile iştikak olan bu sözcüğün halinin insanı nelere maruz bırakabileceğini bir kez daha gördüm.

İktidara talip olanlar kefenlerini üzerinde taşır. Buna “tılsımlı gömlek” de denir. İktidar taliplileri hangi tılsımlı gömleği giyerse giysin hepsinin akıbeti ölümdür. Çünkü tılsım insanı ölümden kurtarmaz. Özel hesaplarla müneccimler tarafından yapılan bu gömleği Cem Sultan da giydi ama nafile ki ölüm ona da uğradı. Gün gelir bize de uğrar, kaçılmaz.

Arda Şeker Cem Sultan'ı düşünerek haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abbas yolcu
abbas yolcu - 7 yıl Önce

selam tabi olanasecde etmeyenler hakaret için "cem sultan" derler isesecde edenler neden en azından doğruyu söylemek adına"sultan cem" demezler...lütfedip bakan olurmu.

banner19

banner13