İkindi kuşluk vaktine açıldı

Kuşluk vakti bu ay ilk özel sayısına imza attı. Ve ilk özel sayısında da İkindiyazılarına yer verildi..

İkindi kuşluk vaktine açıldı

Sarı sayfalar Kuşluk Vakti'ne açıldı

İkindiyazıları,1982 ve 1993 yılları arasında Nedim Ali’nin (M.Ali Zengin) sahibi olduğu Andırın’daki (Kahramanmaraş) Sanat matbaasında basılan ve her ay okurlarına ücretsiz olarak ulaştırılan bir dergiydi.

İkindiyazılarıİkindiyazıları, günümüz yazın dünyasında birçok ismin yetişmesinde önemli bir işlevi yerine getirmiştir.

Kuşluk Vakti İkindi İkindiyazılarını ağırladı

Kuşluk vakti bu özel sayıda, zamanında ikindiyazılarında yazılar yazmış, kalbini okurlarına orada açmış, onu yönetmiş isimlerin onunla ilgili sımsıcak görüşlerini sizlere sunuyor.

Ayrıca İkindiyazıların’dan alıntılar da yapılmış. Nedim Ali ile İrfan Çiftçi’nin yaptığı söyleşi ve 5.yıl soruşturmasının bir kısmı alınmış.

Yazar ve şair kadrosu oldukça zengin İkindiyazılarının..

Ömer Erdem,Kamil Doruk,Arif Ay,Feramuz Aydoğan,Atıf Bedir,İhsan Deniz,İbrahim Eryiğit,Mustafa Özçelik,Cihan Aktaş,Salih Güzel…ve daha birçok yazar-şair..bu isimler sarı sayfalara kurşun harflerle dizmişler heyecan dolu sözlerini..

İyilik hali

Kemal Sayar  İkindiyazıları için şöyle söylüyor : “ İkindi Yazıları, sarı sayfalar.O sarı sayfalarda bizim gençliğimiz kaldı.Kirlenmemişliğimiz,bir şeylerin değişebileceğine ve bunun ancak sözcüklerle olabileceğine duyduğumuz derin itikad.O sarı sayfalar bizi olgunlaştırdı,bir dost çemberine aldı ve bu dünyada kelimelere tutunduğumuz sürece yalnız kalamayacağımızı hissettirdi..İçinde yaşadığımız  kuyulardan çıkmak için bir ip,kelimelerin neşesine atılmış bir kement ve nihayet,yazdıklarımızı hissedebilenlerin kalbine yazdığımıza dair bir teyid.”

Kuşluk VaktiNedim Ali Zengin derginin hikâyesini şöyle dile getiriyor:

“ Eğer dergilerin bir hikâyesi varsa İkindiyazıları’nın hikâyesi fazla uzun olmayan bir hikâye. O da şu: İkindiyazıları öyle karışık hesaplara, ayrıntılı ilişkilere girmeden çıkış vakti geldiği anda tereddüt etmeden, telaşa düşmeden çıkmış bir dergi. Bir çiçek gibi. Saf ve kendisi. İsmini zaman geleneğimizde örülmüş bir yeri olan ‘ikindi’den alıyor. “

Adem Turan üç mevsimlik ikindisini sıralıyor satırlara.. Mustafa Oğuz ise kalbinde sakladığı arşivini açıyor bizlere..

Kuşluk vakti son olarak Nedim Ali’nin Hasret Geceleri adlı şiirini taşımış sayfalarına. Belki de bir ikindi vakti dünyamızdan ayrılıp Dost’una kavuşan İkindiyazıları’nın mimarı Nedim Ali’yi rahmetle anıyor, sizleri İkindiyazıları’nı anlatan sımsıcak yazılarla Kuşluk Vakti’nde buluşmaya davet ediyoruz…

 

Esra Erdoğan sarı sayfalarda göz gezdiriyor

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2010, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.s.akbey
m.s.akbey - 9 yıl Önce

müştehir karakaya'nın şiiri de çok güzeldi...aslında azlık içinde bereketi görebilmek için kuşluk vaktine bakmak yeterli...kuşluk vakti,günün en bereketli zamanı değil midir zaten :) bu tanıtımı çoktan hakediyordu kuşluk vakti...emeği geçen gönüllere şükran borçluyuz...teşekkürler

banner19

banner13