İdeolojisi olan dergi: Edep

Edep Dergisi'nin 1. sayısı yayımlandı. Arif Ay'ın yönettiği dergi Edebiyat Dergisi'nin çizgisinde ilerliyor..

İdeolojisi olan dergi: Edep

Bir Klas Duruş!

Edep, yıl:1 Sayı:1 Mart 2010
(+)

Edebiyat Dergisi, edebiyatta kendine özgü devinimleri olan, hayallerini kendi sarkacında kuran, düzenleyen, merkeze ‘kendi olanı’ alarak, ‘‘gerilla’’ demenin gürbüzlüğünü de kuşanarak bir yandan, İslamcı edebiyat içerisinde de farklı bir duruşa öncülük etti. Nuri Pakdil’in, Edebiyat’ı bir yaşama biçimi, bir direniş şekli, bir cephe tarzı olarak gördüğünü, böyle bir duruşla hareket ettiğini en azından Otel Gören Defterler’den biliyoruz. Pakdil, Ankara’da sessizliğe bürünmüş olarak yaşamaya devam etse de, açtığı yollardan geçen, bir yerlere, başka duruşlara ulaşan çok sayıda talebesi mevcut ve günümüz edebiyatının bir yanını da hâlâ bu devinim ilerletiyor.

Edep, ideolojisi olan bir dergi

Bir aya yakın bir süredir bir haber duyuyordum, Arif Ay bir edebiyat dergisi çıkarmaya niyetleniyor diye. Evet vefasızlığımdan dönüş yapıp Arif Hoca’ya meselenin aslını soramamıştım ki Turhan Kitabevi’nin önünde dergileri karıştırırken karşılaştık. Yazıları Öncü Matbaası’na teslim ettiğini, kapitalin, sömürünün, haksızlıkların karşısında, yerli duruşunu kuşanacak bir dergi çıkardığını söyledi.

Derginin adı Edep olacak diye de ekledi. Hazırlıkları tamamlanan dergi Mart ayında ilk sayısını yayımladı. ‘‘Merhaba!’’ diye başlayan giriş yazısında ideolojinin insanın değerlerinin sonucunda ona bir bakış, bir duruş kazandırdığını ve bir iş yapmanız gerekiyorsa, ideolojiniz ölçüsünde yapmanız gerektiğini söylüyor. Edep ideolojisi olan bir dergi, tavrı, duruşu var. Künyesinden de derginin tavrı net olarak görülebilir, Edebiyat Dergisi’nin çizgisini imleyen ibareler bunlar. Türkiye için yıllık abone miktarı belirlenmesinin yanında, Ortadoğu, Asya, Afrika, Latin Amerika, Avrupa ve ABD için de ayrı ayrı abone miktarı belirtiliyor ve banka, holding, içki, parti ilanları alınmaz ibaresi de hemen ardına yerleştiriliyor.

Arif Ayİlk sayıda neler var?

Edep Dergisi’nin Mart tarihli 1. sayısı, Arif Ay’ın ‘‘Genetik Bozma Dersleri’’ şiirinin birinci bölümüyle başlıyor. Vehbi Başer’in ‘‘Gümbürgû’’ adlı şiiri, Musa Deniz’in ‘‘İnsanlıktan Çıkmak’’ başlıklı kısa denemesi, Eyüp Önder’in metafizik gerilimle sağlamlaşan ‘‘Tıkır Tıkır’’ öyküsü ilk sayının yazılarından. İbrahim Eryiğit’in Âdem Turan’ın Şairlerin Gazze’si kitabı hakkında bir yazısı, Halis Emre’nin yeni çıkan kitaplardan birkaçını değerlendirdiği bölüm de ‘‘Kitaplık’’ kısmını oluşturuyor. Arka kapakta yer alan Derya Sezen’in ‘‘Sayıklamalar II’’ yazısı diğer sayılarda da devam edecek. ‘‘Vav Yorumları’’ başlığı altında ise Arif Ay’ın çeşitli konulara ve olaylara dair yorumlarını okuyabileceğiz. Unutmadan, Edep Dergisi 4 sayfadan müteşekkil.

 

M. Fatih Kutan Edep Dergisi’ne selam durdu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2010, 21:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 9 yıl Önce

Arif Ay dergi çıkaracağı müjdesini verdiğinden beri bu dergiyi bekliyordum. İnşallah en yakın vakitte elimize ulaşır.
Nuri Pakdil'in en anlamlı sözlerinden birini almışlar bir de: insan seni savunuyorum sana karşı!
Edep; inşallah "Edep"le varlığını sürdürecektir...

fatma beyit
fatma beyit - 9 yıl Önce

Teşekkürler Fatih Kutan. Biz de merakla bekliyorduk Edep'i.
İnşallah kısa zamanda alıp okuyacağız.

Molla Kasım
Molla Kasım - 9 yıl Önce

iyi güzel de kardeşim, nasıl abone olacağız bu dergiye. İletişim adresi
nedir, onu da yazsanız daha güzel olmaz mıydı?

bir dost
bir dost - 9 yıl Önce

Arif Ay'ı tebrik ederim. inşallah uzun soluklu olur dergi. edeple.

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 9 yıl Önce

Arif Ay Edebiyat Ortamındaydı. Sessiz sedasız, biz okuyuculara bir bilgi verilmeden ayrıldı. Bu sessizlik aklımızda tartışmalı bir ayrılık olduğu düşüncesini getirdi. Şimdi de farklı bir dergi çıkardığını gördük. Yani, bir çizgiye sahip olan dergilerin artması güzel ama diğerlerine kan kaybettirerek olması üzücü. Bir bildikleri vardır deyü hüsn-i niyet gösterelim.

neslihan korkmaz
neslihan korkmaz - 9 yıl Önce

"ideolojinin insanın değerlerinin sonucunda ona bir bakış, bir duruş kazandırdığını ve bir iş yapmanız gerekiyorsa, ideolojiniz ölçüsünde yapmanız gerektiğini söylüyor. Edep ideolojisi olan bir dergi, tavrı, duruşu var." Çok doğru, ayakta alkışlıyorum; fakat bir problem var; ideolojisi nedir derginin?

samet
samet - 9 yıl Önce

hayırlı olsun. edep dergisinde buluşmak güzel.

ali balcı
ali balcı - 9 yıl Önce

Dergiyi tanıtan kişinin belirtmesi gerekirdi. Demek ki unutmuş. Ankara 'da olduğumuz için dergiye çabuk ulaştık. İletişim adresi şöyle: Arif Ay Pk.391 Yenişehir/ Ankara
Bir arkadaş de derginin ideolojisini sormuş! Demek ki ne Arif Ay'dan, ne Nuri Pakdil'den ne de Edebiyat dergisinden haberi var. Bu arkadaşımız kültür köklerimize bir yolculuk yapsa iyi olur.


banner19