banner17

Ian Dallas’ın Gariplerin Kitabı romanından 10 çarpıcı alıntı

Hakikati anlatan bir kitabın peşine düşmüş kütüphane görevlisinin serüveni anlatılır Gariplerin Kitabı’nda. Gariplerin Kitabı’ndan 10 dikkat çekici alıntı.

Ian Dallas’ın Gariplerin Kitabı romanından 10 çarpıcı alıntı

Hakikati anlatan bir kitabın peşine düşmüş bir kütüphane görevlisinin serüveni anlatılır Gariplerin Kitabı’nda. Bu zahiri yolculuğa kitabın yazarı Ian Dallas’ın sonunda kendini bulduğu ve Abdülkadir Es-Sufi’ye dönüştüğü batini bir yolculuk eşlik eder. Zahirde yaşanan olaylar hakikat için yollara düşmüş yolcunun iç dünyasındaki değişimi pekiştirir ve menzile yaklaştırır.

Ian Dallas, 1930’da İskoçyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Dramatik sanatlar üzerine eğitim alır, yazdığı oyunlar ve uyarlamalar dikkat çeker. Edebi klasiklerin televizyona uyarlaması ve BBC TV için hazırladığı projeler büyük beğeni toplar. Senaristlik ve oyunculuk gibi tecrübelerden sonra Londra’da bir üniversite kütüphanesinin arşiv bölümünde çalışmaya başlar. Hayatının büyük değişimini de o sıralarda yaşar.

The Book of Strangers adıyla 1972 yılında İngiltere ve ABD’de yayınlanan Gariplerin Kitabı’nın, Türkiye’deki ilk baskısı 1979’da yapılır. Çevirmeni de İsmet Özel’dir. Gariplerin Kitabı’ndan 10 alıntı.

1. ”Delilik belki parıltılı bir hakikatin karanlık bir gölgesinden başka bir şey değildi, gerçekte dünyada bizi kurtarmak ve yeniden yaratmak için kurulmuş bir ilahi düzendi.”

2. ”İbadetler bana alışılmış gelmeye başladıkça, daha çok bilgiye susadım; gördüm ki namazın kılınışı bir gönül yakınlığıdır. Bu bir sevgi olacak kadar büyüyebilir, zamanla aşk haline gelebilir.”

3. ”Meczuplar olduğuna göre üstadlar da var demekti ve yaşadığımız bu karanlık çağda, ‘ermişler’ hâlâ bizimle idiler.”

4. “Bilgi, bir dilin yapısından edinilebilecek hatta sezilebilecek bir şeyden çok farklı bir mahiyete sahip olabilirdi.”

5. “Tasavvuf, Rabbi sevmek ve onun yarattığı her şeye karşı yumuşak davranmaktır. Böceklere bile.”

6. “Nefs, onun hakkında okumak yahut konuşmak başka, onunla hesaplaşmak yine başkaydı.”

7. “Aramaya neredeysen oradan başla.”

8. “Nefs gerçek tabiatı ortaya çıkarana kadar yok edilmelidir. Bunu yapmak için de Rabb"e yönelmek gerekir. Nefsin gerçek tabiatı ise Ruh’tan, yani katışıksız Nur’dan başka bir şey değildir. "

9. “Bu yolun bütün patikaları şimdi artık ‘kalbim’ olduğunu anladığım şey üzerinde bulunuyordu.”

10. “Kalp insanın gerçek doğası ve gerçekliğin doğasını deneyimlediği bir yeteneğidir.”

Hazırlayan: Munise Şimşek

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 13:10
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
izzet kirişçi
izzet kirişçi - 7 ay Önce

hakikat rububiyeti temaşa dır.hakikat Allah ın ( cc) kazasını kaderini gizlediği açıkladığı şeyi görmektir...

yorgun adam
yorgun adam - 2 ay Önce

Emeginize sağlık güzel bir paylaşım bu kitabi cahit zarifoğlu'nun kitabindan öğrendim gerçekten güzel bir kitaba benziyor en yakin zamanda okurum inşaALLAH

banner19

banner13

banner20