Hz. Muhammed'in hayatını anlatan roman!

İbrahim Hasan Beygi, Hz. Muhammed’i öyle bir tarzda kaleme aldı ki..

Hz. Muhammed'in hayatını anlatan roman!

“Gençlere peygamber sevgisini nasıl öğretebiliriz”in cevabını ararken karşıma çıktı “Muhammed” romanı. Bildiğimiz anlamda bir siyer kitabı değildi, ama Peygamberin hayatını çok etkileyici ve akılda kalıcı şekilde anlatıyor.

Bir ajan Yahudi’nin hikayesiHz. Muhammed

Hz. Muhammed’in peygamberlikle şereflendiği zamanlar... Açıktan İslam’a davet başlamış ve artık son peygamberin geldiğini duymayan neredeyse kalmamıştır. Kitabın henüz başında, iki Yahudi’nin bu durumu konuştuğunu ve yeni bir dinin doğmasından duydukları rahatsızlığı dillendirdiğini görüyoruz. Bu iki kişi, peygamberlik haberini aldıkları Hz. Muhammed’in önünü bir an önce kesmeyi düşünmektedirler. Aksi taktirde, Hristiyanlık gibi bir din daha doğacak, ve belli ki bu seferki din son din olarak insanlar arasında daha çok benimsenecektir. Konuşanlar bu çerçevede, bu yeni peygamberi öldürmeyi düşünseler de, sonradan vazgeçerler: Öldürdüklerini düşündükleri İsa’ya inanan insanları engelleyememişlerdir. Bu yüzden, İshak, Muhammed’in yanına gönderilir. İshak’ın iki amacı vardır; birincisi bu yeni peygamberin yakınında durup, ondan gözükmek ve uygun yerlerde Müslümanları birbirine düşürmek, ikincisi ise Muhammed’in attığı her adımı mektupla Yahudi Şurası’na raporlamak.

On beş mektup ve bir siyer

İşte İbrahim Hasan Beygi’nin romanı, bu ajan Yahudi’nin mektuplarından oluşuyor. On beş mektupta İshak adım adım Hz. Muhammed’in hayatını anlatıyor, yaptıklarından, yaşadığı belli başlı olaylardan, bu olaylar sırasında Peygamberin tutumlarından bahsediyor. Mektuplarda olanı olduğu gibi yansıtma, dolayısıyla görevini eksiksiz yerine getirme çabasındaki Yahudi ajan, anlatılarıyla düzenli mektup gönderdiği üstünün imanına vesile oluyor.

Gençlere yönelik bir siyer anlayışı

Romanın en önemli özelliği, Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemi üçüncü bir kişi kalemiyle yazması. Peygamberin dönemini didaktik cümlelerden uzak anlatan bu eser, gençlere hitap edebilecek bir tarza sahip. Romanın akıcılığı içerisinde, Peygamberin yaşadıklarını okurken, farkına varmadan bir çok hadisi, sünnetleri ve genel hatlarıyla peygamber dönemi tarihini öğrenmiş oluyorsunuz. İbrahim Hasan Beygi’nin bu romanı İngilizce’den Azerbaycan Türkçesine kadar birçok dile çevrilmiş, her ülkede çok olumlu eleştiriler almış.

Tam ismiyle “Muhammed /Hz. Peygamber’in Yaşamı Etrafında Bir Roman”ın dilimizde yayınlayan da güzide bir yayınevi: Mana Yayınları. İran devrimi sonrası adını sıkça duyduğumuz ve daha çok hikayelerinden tanıdığımız İbrahim Hasan Beygi’nin bu eseri, Hz. Peygamber’in dinî, siyasî kişiliği ve kimliğini yalın bir dille anlatırken, batının Peygambere bakış açısını da gösteriyor. Batının Hz. Muhammed’e yönelttiği ithamlara da cevap niteliğinde olan kitap, kendi dilinde de çok ilgi görmüş ve 6 baskı yapmış.

Sümeyye Karaarslan, bu kitabı çok sevdi

Yayın Tarihi: 05 Ocak 2012 Perşembe 22:32 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 03:00
YORUM EKLE

banner19

banner36