Hz. Hatice'yi tanımak isterseniz!

Sibel Eraslan'ın son kitabı Çöl/Deniz muhteşem tatta bir kitap. Hz. Hatice'yi tanımak için çok güzel bir kapı.

Hz. Hatice'yi tanımak isterseniz!

İtiraf ediyorum, birisi bana Hz. Hatice hakkında bir şeyler yaz ya da bir şeyler konuş deseydi belki de ancak üç beş cümle bir şeyler söyleyebilirdim ya da yazabilirdim.

Onun için Sibel Eraslan'ın Çöl ve Deniz'ini görünce çok sevindim.

Hz. Hatice'yi anlatan 350 sayfa. Hem de Sibel Hanım gibi mahir bir yazarın kalemiyle. 

Sibel Eraslan, Çöl DenizTimaş Yayınlarından çıkan kitabın kapağında Ha-Mim hattı var. 

Kitaba başlamadan önce bu hattın ne anlama geldiğini bir türlü anlayamamıştım. Meğerse Hz Hatice ve Efendimiz Hz Muhammed'in baş harflerini temsilen yazılmış. Birbirlerine duydukları muhabbetlerini ifade için.

Anaç bir dil

Roman, aşkı ile çölü denize çeviren annemiz Haticetül Kübra'yı anlatıyor. Bir anne tarafından hem de anaç bir dille yazılmış. Yer yer aşklarına şahit oluyoruz, bazen o derin hüzünlerine, sevinçlerine, her zorlukta birbirlerine yaslanmalarına.

"İki yol arkadaşı varmış sevgili Efendimizin. Biri gök ehli bir melek; Hz. Cebrail (as), diğeri ise bir yeryüzü kızı Hz Hatice..." 

Onu anlatan böyle güzel bir roman daha var mı, bilmiyorum.

Bu kitabı Allah'ın sevgilisine sevgili olan kadının öyküsünü anlattığı için okumaya başlayabilir insan. Çünkü bu alanda biraz açız!

Ama devam edebilmemiz için Sibel Hanımın doğuran, bütünleştirici ve duygulu diline, onun yazacağı yeni kitaplara ihtiyacımız var.

Bunu her yazarın başarabileceğine inanmıyorum çünkü.

Romanı tad alarak, gözümüz yaşararak, Hz. Hatice'yi ve sevgililer sevgilisini daha da severek, öğrenerek, biraz da İslam tarihinin bize sunuluş biçimine bıyık altından gülerek okudum.

Farklılaştırıp görünmez hâle getiriliyor!

Tarihi çok bildiğim için değil ama alışageldiğimiz kitaplarda nedense yüzlerin bize bu sunulduğu şekilden biraz farklılaştırıldığını düşünüyor insan. Hatta bazen olup biten şeylerin tam da tersi sebepler ve sonuçlarla ilişkilendirip garip garip çıkarımlara maruz bırakıldığımız bile oluyor. 

Onlar da bizim gibi Beremis'den bir parça bulurlar kendilerinde.

Kadının insan hayatındaki yeri konusunda soru işaretleri belirir kafalarında.

Sibel EraslanKimileri hoşlanmayacak ama!

Kitapta kimilerinin hiç hoşlanmayacağı  şeyler de mevcud. Ben açıkçası rahatsız olmadım yazarın sunduğu "insan"dan! Kutsal birini değil, bir insanı anlatıyordu yazar. Bu açıdan memnun da oldum hatta.

Hz Hatice'nin Efendimize duyduğu aşka karşılık Efendimiz'in duyduğu muhabbet, ebeveynlikleri, efendilikleri, komşulukları, ticaretleri, vahiy bekleyişleri, titreyişleri, evlat acıları yaşyan bir insan gözüyle, insan duyuşuyla yazılmış Çöl/Deniz'de..

Bir şekilde kutsallaştırıp insanî özelliklerinden sıyırıp kendimizden uzaklaştırdığımız efendilerimizi, yaşamlarımızın benzerliklerinin parçalarını bize göstererek yakınlaştırıyor bu kitap bilinç ve yürek dünyamıza.

Sibel Eraslan, Çöl/Deniz.

Nurdan Umut beğendi, işaret etti

Yayın Tarihi: 17 Ekim 2009 Cumartesi 17:10 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:06
banner25
YORUM EKLE

banner26