Hz. Hacer'in ibretli koşusu Mekke şehrini kurdu

Sibel Eraslan, 'Cennetin Anneleri' serisi ile topluma örnek olacak kadınları roman şeklinde anlattığı çalışmalarına 'Zemzem'in Annesi & Hz. Hacer' ile devam etti. Mustafa Uçurum yazdı.

Hz. Hacer'in ibretli koşusu Mekke şehrini kurdu

https://www.ktpkitabevi.com/urun/zemzemin-annesi-hazreti-hacerKadınlar; dünyaya yön veren, hayatın akışını değiştiren, her zaman yaşamın birçok alanında etkili olmayı başaran kişiler olarak yaşantımızın başköşesindeki yerlerini muhafaza etmeye devam ediyorlar. Erkek egemen bir dünyada yaşıyoruz gibi görünsek de önyargısız bir bakış açısıyla incelendiğinde göreceğiz ki kadınların yeri her zaman toplumun en ön saflarında olmuştur. Önemli olan, bunu ortaya çıkaracak çalışmalarla kadını topluma en doğru şekilde anlatmaktır.

Cennetin annesidir kadınlar

Sibel Eraslan, “Cennetin Anneleri” serisi ile topluma örnek olacak kadınları roman şeklinde anlattığı çalışmalarına “Zemzem'in Annesi & Hz. Hacer” ile devam etti. Hz. Meryem, Hz. Asiye, Hz. Fatıma ve Hz. Ayşe’den sonra “Zemzem'in Annesi” dediği Hz. Hacer’i anlattı.

Eraslan’ın üslubu okuyucuyu öylesine kuşatıyor ki kendinizi bir anda olayın içinde hissedebiliyorsunuz. Yaptığı işe inanan, özveriyle emek sarf eden bir yazar olan Sibel Eraslan, Hz. Hacer’i anlatırken kendinizi kızgın çöl kumlarının üzerinde yalınayak yürürken hayal ediyorsunuz.

Çilesine tanık oluyoruz bu abide şahsiyetlerin. Yazar en çok da bunu anlatmak istiyor okuyucuya. Cenneti hak etmek için çekilen çileye bizleri de şahit tutuyor. Hz. Hacer’in yaşadığı tüm sıkıntılar romanda ayrıntıyla veriliyor. Esir sandalları, çölde geçen vakitler, Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Sare de bu çilenin ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

Safa ile Merve arasında kabul olur dualar

Tarihi gerçekliği olan olayları roman tarzında anlatmak kolay görünse de ayrıntılarda gerçeklikten uzaklaşmak gibi bir tehlike her zaman yazarın aklının bir köşesinde bulunur. Özellikle tarihle birlikte dini argümanların ağırlıkta olduğu çalışmalarda iki kat dikkatli olmak gerekir. Sibel Eraslan, çalışmalarını titizlikle yürüten ve kaynakları yerinde ve verimli kullanan bir yazar. Zemzem'in Annesi romanında anlatılan olaylara baktığımızda da bu hassasiyet dikkat çekiyor. Kur'an’dan okuduğumuz olaylar, bir roman zerafetinde bize ulaşıyor.

Anlatmak ve bunun yanında öğretmek, Eraslan’ın yazarlık serüveninin değişmezlerindendir. “Faydalı olmak” kıstasına dikkat eden yazar, eserlerini sadece yazmakla kalmıyor, her fırsatta dinleyicilerine de bunları paylaşıyor. Zemzemin Annesi kitabını anlattığı bir toplantıda, “Hz. Hacer’in ibretli koşusu Mekke şehrini kurdu.” diyerek Safa ile Merve olarak adlandırılan bölgede Hz. Hacer’in bir yudum su için yaptığı mücadelenin, Mekke şehrine temel olacak bir koşu olduğuna dikkat çekiyor. Kitapta da ayrıntıyla anlatılan bu olay, Hac’da Safa-Merve arasındaki duaların daha coşkulu olmasının sebebini de ortaya koyuyor.

Hz. Hacer’in ibretlik yaşantısının hatlarını çiziyor yazar. Anne kavramına, cennetlik kavramına derin anlamlar yüklerken, cenneti elde etmenin hangi güçlükleri aşmakla mümkün olacağına örnekler veriyor.

Aslında Sibel Eraslan, anlattığı tüm cennet annelerinin mücadeleci kimliğini ön plana çıkarmak istiyor. Koruyan, gözeten, büyüten, canını ortaya koyan anne. Çöl ortasında yalnız kalan Hz. Hacer’in tevekkülü, inancı duaları kuşatıyor evreni. Hem de cennetlik bir anne olarak.

Sibel Eraslan’ı okumak da dinlemek de büyük kazançtır. Çünkü değer katarak yapıyor işini Eraslan. Bu serinin kitapları okunduktan sonra “Cennet anaların ayakları altındadır.” hadisi daha bir anlam kazanıyor. Cenneti hak etmek kavramı zihnimize daha da yerleşiyor. Yazar, “Zemzem'in Annesi”ni anlatırken aslında tüm annelere zemzem gibi bereketli olacak bir ömrün anahtarını da sunuyor. Hz. Hacer’e söylediği her sözü tüm annelere söylüyor aslında: “Hacer aşkın kuyusudur… Aşkın çeşmesi… Onun hatırası, kıyamete dek susuzları serinletecektir, visaldir o suyun tadı, cennettir onun işareti, Sidretü’l Münteha’dan sarkan haberleri taşır Hacer’in Zemzem’i.”

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 26 Şubat 2015 Perşembe 14:01 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 16:43
YORUM EKLE

banner19

banner36