Huzur Sokağı tiyatroda sahnelenecek

Şule Yüksel Şenler’in kitabı ‘Huzur Sokağı’, İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun marifetiyle yakında sahnelerde..

Huzur Sokağı tiyatroda sahnelenecek

Huzur Sokağı’nın herkes için yeri başka. Şule Yüksel Şenler’in bu eseri ile hüzünlendik, öğrendik ve aşka geldik bir zaman. Hatırladığımızda içimizi yakan bir anıdır bu kitap. Şimdilerde Huzur Sokağı gündeme geldi, hem de hiç ummadığımız bir şekilde. TV dizisi olarak yeni yayın döneminde görülecek, ilk haber bu. Bu habere henüz bir yorum yapamayacağız. Ekran hilelerine ve reyting kaygısının yaptırdıklarına uzak düşmesini temenni edebiliriz sadece.Şule Yüksel Şenler, Huzur Sokağı tiyatro oyunu

Şule Yüksel Şenler’den tam destek

İkinci haberimiz ise sahneden. İstanbul Temaşa Tiyatrosu, üç yıldır sahnelerde boy gösteren bir grup. Kuruldukları zamandan beri hayalleri Huzur Sokağı’nı layığı ile oyunlaştırmak ve sahnelemek olan grup, yeterli maddî birikim için bu hayallerini ertelemiş. Bu senenin başlarında artık oyunun vaktinin geldiğini düşünmüşler. Öncelikle Şule Yüksel Şenler Hanım’dan izin ve destek almışlar, sonrasında metni oyunlaştırmışlar. Oyuncular belirlenmiş, provalara başlanmış. Ekim 2012’de gösterime girecek olan oyunda genç oyuncuların yanı sıra, daha önce aynı grubun “Düzceli Mehmet” oyununda da yer alan Yaşar Alptekin de var.

Amacımız sadece para kazanmak değil

İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun sanat koordinatörü Kaan Başkıran ile konuştuğumuzda, kendilerine en çok sorulan sorunun dizi ile alakalı olduğunu söylüyor. Huzur Sokağı’nın TV ekranlarında da görülecek olması onlar için bir fırsat değeri taşımıyor. Aksine, “eğer bu projeyi sırf para kazanmak için yapsaydık, dizi haberini duyduğumuz an vazgeçerdik” diyor Kaan Bey. Dizinin yapılacağını da Şule Hanım’la yaptıkları görüşme sırasında öğrenmişler.

İstanbul Temaşa TiyatrosuEkim’de prömiyer, Kasım’da gala

Kitabın sahneye uyarlanması sırasında Şule Hanım’la sık sık görüşmüşler. 6 Ekim 2012 Cumartesi günü saat 20.00’de yapılacak olan prömiyerine de kendisinin bizzat gelip, oyundan sonra kitaplarını imzalaması planlanıyor. “Unuttuğumuz değerleri tekrardan hatırlamak, hatırlatmak, sahiplenmek ve sahnelemek adına gelenekseli gelecekle buluşturmak istiyoruz” diyor Kaan Başkıran ve ekliyor, “Huzur Sokağı da her zaman gördüğümüz oyunlardan farklı olarak bu değerleri ortaya koyan bir eserdi.”

Kitabın sahneye uyarlanması ve yönetmenliğini Kaan Basmacıoğlu üstlenmiş. Kasım ayında da galası yapılacak olan oyun, yurt içinde ve yurt dışında turne yapma niyetinde. Biletler ve organizasyonla alakalı görüşmeler için www.istanbultemasa.net adresini takip etmek gerekiyor.

Dilara Şen, yeni oyunu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 11:23
YORUM EKLE

banner19

banner13